Okunma

Google I/O 2019 başladı! (Canlı Anlatım)


07 Mayıs 2019 Salı 20:05
Google I/O 2019 başladı! (Canlı Anlatım)

Her yıl Mayıs ayının başında gerçekleştirilen Google Geliştiriciler Konferansı’nın bu yılki ayağı Google I/O 2019 başladı. Bizde ShiftDelete.Net olarak yerinde takip ettiğimiz etkinlikte olan biteni sizlere canlı olarak aktarıyoruz.

Google I/O 2019 Canlı Anlatım!

21:45 – Jeff Dean, açılış konuşmasında yer alanlara teşekkür ediyor. Açılış konuşmaları sona erdi.

21:39 – Dean, bu konuda sel ve taşkınlara yönelik yapay zeka tahminlerini ve verilerini paylaşıyor.

21:38 – Google’ın taramalarda kullandığı yapay zeka, bazı doktorlar tarafından kaçırılan altı farklı kanser hastalığını fark etti. Jeff Dean geri döndü. Kanser taramasında kullanılan teknolojinin farklı endüstrilerde de uygulanmakta olduğunu söylüyor.

21:37 – Akciğer kanseri hakkında bazı verileri paylaşan Peng, geliştirdikleri yeniliklerle birlikte kanser gibi hastalıkların tanısında önemli adımların atılabileceğini belirtiyor.

21:35 – Lily Peng, makine öğrenimi hakkında açıklamalar yapmak için sahne alıyor.

21:31 – “Düşük maliyetli bir telefondan Asistan’a, yapay zeka her yerde yer alıyor!”

21:29 – Jeff Dean, Google’ın yapay zeka üzerinde yaptığı çalışmaları anlatmak için sahne aldı.

21:28 – Yeni modeller bugünden itibaren 13 ülkede satışa sunulacak.

21:26 – Diğer Pixel modelleri gibi yeni modeller de üç yıl boyunca güvenlik ve yazılım güncellemesi alacaklar!

21:26 – Pixel kullanıcıları bugün itibariyle arttırılmış gerçeklik destekli Google Haritalar’ı kullanabilecek!

21:22 – Sabrina Ellis, yeni modeller hakkında bilgi vermek için sahneye çıktı. Ellis “Premium özelliklere sahip bir telefonu, bu fiyatlardan satışa sunabilmek büyük bir mühendislik zorluğu” diyor.

21:22 – Fiyat pahalılığına vurgu yapan Osterloh, Pixel 3a ve 3a XL modelleri ile düşük fiyat ve üst düzey deneyim sunmayı hedeflediklerini belirtti. Evet, yeni Pixel modelleri de resmen duyuruldu! Yeni modeller 399 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak.

21:21 – Osterloh, akıllı telefon endüstirisi hakkında bazı sorunları dile getiriyor.

21:14 – Akıllı ev sistemlerinde oldukça önemli bir yere sahip olan Home Hub, ‘Nest Hub’ olarak yeniden adlandırıldı. Ayrıca daha büyük ekrana sahip ‘Nest Hub Max’ modeli de duyuruldu. Yeni modelde Google Duo üzerinden görüntülü görüşmeler yapmak mümkün.

21:11 – Rick Osterloh sahneye çıktı. Şu an için Google ürünleri hakkında açıklamalarda bulunuyor.

21:10 – Yeni işletim sistemi, beraberinde uygulamalara yönelik ‘limit sistemi’ni de getiriyor. O gün için o uygulamayı biraz daha kullanmanız gerekirse, ‘Bonus Zaman’ uygulamasını devreye alabileceksiniz.

21:09 – Android Q ile kullanıma sunulacak ‘Odak Modu’ hakkında açıklama yapılıyor. Yeni mod ayrıca Android P kullanıcılarına da sunulacak. Uygulama uyarılarını ve bildirimleri engelleme noktasında size yardımcı olabilecek olan bu mod, aile üyeleriniz gibi önemli kişiler size ulaşmak istediğinde, ulaşılabilmenize de izin verir.

 

21:04 – Cuthbertson, yeni Android sürümünün ‘güvenlik’ ve ‘mahremiyet’ üzerinde odaklandığını belirtti. Android Q güvenlik ve gizlilik odaklı 50’den fazla özelliği kullanıcılara sunacak.

21:03 – Android Q ile karanlık mod desteğinin kullanıma sunulacağı duyuruldu. Ayrıca ‘akıllı yanıtlama’ ile ilgili bilgiler de veriliyor. Mesajlaşma uygulamalarında önerilen yanıtları sunan ‘akıllı yanıtlama’, ilgili herhangi bir uygulamayı açmak konusunda da eylemler önermeye başlayacak.

21:00 – Ayrıca mobil sektördeki diğer bir önemli gelişme olan ‘5G’ hakkında da bilgilendirilmeler yapılıyor. Bu yıl pek çok 5G destekli Android telefon satışa sunulacak!

21:00 – Açıklanan detaylara göre Android Q, katlanabilir telefon modellerinde en üst verimle çalışabilmek üzere geliştirildi.

21:00 – Aşağıdaki görselle birlikte Android işletim sistemli telefonlarla sunulan ‘ilkler’ hakkında bilgilendirme yapıldı.

20:59 – Google Android cihazları sunabilmek için dünya çapında 180’den fazla cihaz üreticisi ile çalışıyor. İlk OLED ekran ve ilk katlanabilir telefon modellerinde kullanılan ana platform, Android oldu.

20:58 – Cuthbertson, şu an güncel olarak 2,5 milyar Android kullanıcısının bulunduğunu belirtti. Ayrıca yeni Android 10 sürümünü de doğruladı. Az sonra yeni sürümle ilgili yeni bilgiler verilecek.

20:57 – Pichai, Android işletim sistemi hakkında bilgi vermek üzere yerini Stephanie Cuthbertson’a bıraktı.

20:48 – Sağır ve işitme zorluğu yaşayan insanların pek çok işlemde sıkıntılar yaşayabildiğini belirten Pichai, ‘Live Transcribe’ adlı eş zamanlı altyazı çeviri sistemi hakkında hatırlatmalar ve bilgilendirmeler yapıyor. Özellik şu an için 70 ülkede aktif olarak kullanılıyor.

20:45 – Pichai, gizlilik ile birlikte kişisel verilerin güvenliğine de önem verdiklerini açıkladı. Güvenli tarama, kimlik avı önleme ve iki adımlı doğrulama gibi güvenlik önlemlerinden bahseden Pichai, Android 7 ve üstü işletim sistemine sahip modellerin güvenlik anahtarı olarak kullanılabileceğini müjdeledi.

20:44 – Gizlilik konusundaki prensiplerine her platformda öncelik veren marka, Google Haritalar uygulamasına da ‘gizlilik modu’ getireceğini açıkladı. Bu sayede aramalarınız ve diğer detayları saklamanız mümkün.

20:43 – Pichai konuşmasına gizlilik ve güvenliğin önemi ile devam ediyor. “Gizlilik ve güvenliğin tek kişi için değil, herkes için olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle tüm gizlilik ayarlarınızı Google hesabınızdaki tek bir yerde bulabilirsiniz.”

20:40 – ‘Herkes için yapay zeka’ ile konuşmaya devam eden Pichai, yapay zekanın ön yargıları kırması için çalıştıklarını belirtti.

20:38 – Pichai geri döndü. Google’ın temel felsefelerinden birisi olan ‘herkes için’ hakkında açıklama yapıyor.

20:34 – Huffman, Asistan’ın yeni ‘sürüş modu’nu tanıttı. Sürücünün yaklaşmakta olan bir rezervasyonu bulunuyorsa, Asistan oraya uygun yol tarifi seçeneğini üst bildirim sekmesinde tutar. Ayrıca sürücünün dinlemekten zevk aldığı müzik parçalarını da aktif olarak gösterir.

20:30 – Huffman, Asistan üzerinde çalışan ekibin çevrimdışı mod üzerinde yoğunlaştığını belirtiyor. Bu özelliğin yıl sonuna kadar Pixel modellerine sunulması bekleniyor.

20:29 – Asistan, bir e-posta oluşturmak gibi zorlu görevleri de yerine getirebiliyor. E-posta konusunu tanımlama işlemini yapmasının ardından, gönderme adımını da atarak süreci kendi başına tamamlayabiliyor.

20:25 – Konuşma tanıma işlevinin oldukça hızlandırıldığı belirtiliyor. “Asistanla konuşurken, telefona dokunmanın oldukça yavaş olduğunu hissedeceksiniz.”

 

20:24 – Asistan, seyahat tarihleriniz ve araç tercihiniz gibi ayrıntıları maillerinize bakarak anlayacak.

20:22 – Duplex’in hizmet alanının, özellikle araç kiralama ve bilet rezervasyonu ile de genişletileceği belirtiliyor.

20:20 – CEO Pichai, tekrardan sahneye döndü. Pichai şu an yapay zeka destekli Duplex teknolojisi hakkında konuşuyor. Duplex’in restoran üzerinden rezervasyon yaptığı görüntüleri, geçtiğimiz haftalarda yayınlanmıştı. Servisten şu an için Amerika’da bulunan 44 eyalet faydalanabiliyor.

20:19 – Lens üzerinden görüntülenen metinlerin çevrilmesi, şu an için belirli sayıda dilde destekleniyor. Yapılan açıklamaya göre daha fazla dil desteği üzerinde de çalışılıyor.

20:16 – Google ayrıca okuma-yazma bilmeyen kişiler için de önemli bir adım atarak, Lens uygulamasında görüntülenen metinlerin sesli olarak kullanıcıya aktarılması üzerinde çalışıyor. Metinleri seslendirebilen Lens, aynı zamanda kullandığınız dile çevirisini de mümkün kılıyor.

20:15 – Lens tüm bunları yaparken, daha zengin bilgi edinebilmek için Google Haritalar’dan ve uygulama üzerinde yapılan yorumlardan yardım alıyor.

20:14 – Lens’in ilerleyen zamanlarda daha işlevsel ve önemli bir hal alabileceği belirtiliyor. Örneğin restoranda bir menüyü kamera ile görüntülediğinizde, Lens sizlere popüler yemekleri vurgulayacak.

20:13 – Kamera üzerinden görüntülenen nesneleri internette aramanızı sağlayan Google Lens hakkında bazı bilgiler veriliyor. Açıklanan verilere göre Google Lens, bugüne kadar milyarlarca defa kullanılmış.

20:12 – Arttırılmış gerçekliğin, aramalarla buluşması hakkında başka bir örnek daha. Örneğin bir köpek balığı araması yapıldığında, panel bu köpek balığına ait detayları arttırılmış gerçeklik ile olduğunuz yere getirebiliyor.

20:11 – Chennapragada, bu duruma örnek olarak insan anatomisi üzerine ders alan bir öğrenciyi örnek verdi. Kaslar üzerinde araştırma yapan bir öğrenci, 3 boyutlu bir model bulup, bu modeli arttırılmış gerçeklik ile masasının üzerine yansıtabilir.

20:09 – Aparna Chennapragada, Google’ın kameralarla aramaları nasıl birleştirdiğini anlatmak üzere sahneye çıktı!

20:00 – Google CEO’su Sundar Pichai açılış konuşması için sahneye çıktı!
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google I/O 2019 başladı! (Canlı Anlatım)”

  1. Anonim dedi ki:

    Stadia haberi bekleyen varsa 2 pm (PDT)’de başlayacak Stadia hakkındaki keynote o da TSİ 00:00’a denk geliyor haberiniz olsun.

  2. Alper Büyükbayram dedi ki:

    Yine Harika bir anlatım Yine Harika bir teknoloji TEKNOLOJİYE BUGÜNDE DOYDUK 😂 HAKKI ALKAN. MEHMET ALİ ERTUNÇ EMEĞİNE SAĞLIK 👏🏻👏🏻

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Google 👍

" Google I/O 2019 başladı! (Canlı Anlatım) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google I/O 2019 başladı! (Canlı Anlatım) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google I/O 2019 başladı! (Canlı Anlatım) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "