Okunma

Google için Şifresiz Giriş Devri!


23 Aralık 2015 Çarşamba 07:00
Google için Şifresiz Giriş Devri!

Google bu sabah saatlerinde yaptığı açıklamaya göre; Google tabanlı hesaplarınız için şifresiz giriş sistemini test etmeye başlayacak. Bir çoğumuz için en güvenli giriş sistemi olan telefona sms şeklinde gelen kod ile giriş sisteme benzer olan sistem telefonunuza bir bildirim gönderiyor ve izin vermeniz halinde oturumunuza erişimine şifre gerekmeksizin izin veriyor. Bu yöntem Yahoo tarafından tanıtılan “Hesap Şifresi” işleviyle çok benzer özellikler taşıyor. Hesap şifresi işlevi de bildirime verilen izin üzerine hesabınıza erişim izni veriyor.

Basit şifreler günümüz internet dünyasında hala çok büyük bir hacklenme sebebi olmaya devam ediyor. Google da dahil olmak üzere diğer internet siteleri zayıf şifrelere karşı savaş açsa da tamamen kazanmış sayılamazlar. Şifreli USB bellek gibi iki yönlü doğrulama sistemleri güvenliği sağlayabiliyor olsa da erişilebilirliği düşük olduğu için hala alternatif bir yöntem sayılamıyor. 

15-12/23/google-continues-to-overcome-androids-security-concerns.jpg

Google yaygınlaştırmayı amaçladığı bu yeni giriş sistemi ile hem güvenliği arttırmayı hem de telefonlara gönderdiği milyonlarca sms ücretinin yükünden kurtulmayı amaçlıyor gibi görünüyor.

:: Şifresiz giriş sistemini destekliyor musunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Google için Şifresiz Giriş Devri!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bende yazıdan hiçbirşey anlamadım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Cidden bu konudan çok yazarın, "3 yaşında bilgisayar ile tanıştı" cümlesi dikkatimi çekti 🙂 Doğmadan önce ultrasonla tanıştı , doğunca annesi ve babası ile tanıştı bari bunlarıda yazsaydı 🙂 3 yaşında Bilgisayar gördü diye bunu yazmışsa cidden çok gülünç bir durum bunu bu şekilde bir cümlede belirtmek.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  parmak izi ile halledilir artık….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıdan hiçbir şey anlamadım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft ve yandex te telefona bildirim göndererek hesaba girilebiliyor. Yani zaten var, hatta google geç bile kaldı. Tabi bunun için telefonun sürekli internete erişebiliyor olması gerekiyor ki, zaten yavaş yavaş istesek de interneti kapatamayacağız herhalde.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  3 yaşında bilgisayar ile tanıştı cümlesini görünce dumur oldum.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan microsoftun uyguladığı sistem çok daha iyi neden onu uygulamıyorsunuz ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  olmaz ki… 100 karakterli şifre olmazsa olmaz…

" Google için Şifresiz Giriş Devri! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google için Şifresiz Giriş Devri! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google için Şifresiz Giriş Devri! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "