Okunma

Google konumu kapatsanız bile izliyor!


14 Ağustos 2018 Salı 10:14
Google konumu kapatsanız bile izliyor!

Google konum hizmetleri hakkında tüm kullanıcıları şoke eden bir detay ortaya çıktı. Hemen her Google uygulaması içerisinde bizlere sorulan konum bilgisi izni, hiçbir şey ifade etmiyor ve Google bizi izlemeye devam ediyor!

Google bizi dinliyor mu sorusuyla çalkalanan internet camiası, bu seferde Google’ın sorumsuz konum takibi haberiyle yerle bir oldu. Olay hukuki boyuta taşınabilecek kadar ciddi görünüyor.

Google konum izni almasa bile, bizleri izlemeye devam ediyor!

Google konum bilgisine erişme izinleri, kolay bir Chrome sorgusunda bile karşımıza çıkmaktadır. Google gizlilik koşullarını göz ardı eden bu açık, mobil cihazları esir almış durumda.

google konum

Google Haritalar uygulamasının sunduğu hizmete bağlı olan, Zaman Çizelgesi isimli kısım sizlerin geçmiş konum bilgilerinizi güncel bir şekilde saklar. Bu depolama ve geçmiş veriler, Google’un iddiasına göre istenildiği zaman silinip kapatılabilir.

Ancak Associated Press isimli ajans tarafından yapılan araştırmaya göre, bu veriler izin verilmese bile depolanıp saklanabiliyor. Android cihazlar içerisinde kesin gözüyle bakılan bu güvenlik açığı, ne yazık ki iOS cihazlarda da var.

2017 yılında yaşanan bir olay da bu durumu destekler nitelikte. Polis ile işbirliği yapan Google hizmetleri, bir gün boyunca suç mahalinden geçen her Android cihaz için kuruma bilgi sağlamıştı.

Kısacası uluslararası suç ve hukuki işlemler başta olmak üzere, Google konum bilgileri hemen her alanda gerekli görüldüğü sürece kullanılabiliyor. Google tarafından bizlerden alınan sözde izinler de, ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Google konumu kapatsanız bile izliyor!”

 1. Google Düşmanı dedi ki:

  Yeni mi fark ettiniz. Zaten kendi di kendine konum açılabiliyo. Android onun her şey onun istediği yapar.

 2. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar ben almaz olaydım bir huawei aldım. ingilterede yaşıyorum. arkadaşlarla hangi ürün hakkında konuşsak her yerde onlarla ilgili reklam görüyorum. geçenlerde karımı aradım deepfreeze bozuldu yenisi alalım dedi. bir baktım benim ingilizce telefonlarda türkçe deepfreeze reklamı. şok oldum. inanın ama ne hakkında konuşsak onun reklamı geliyor. üstelik sadece web de değil. instagram facebook. her yerde reklamlar aynı. iphone kullanırken böyle şeylere şahit olmadım. ama bence onlarda yapıyor. sadece güvenli olduklarını riske atmak istemiyorlar. ama google gözünü para bürümüş. yada neden o kadar arge bedava yapılsınki.

 3. Anonim dedi ki:

  Bu arada ek bir bilgi, sadece konumunuzu değil internetinizi de kullanıyor, bi keresinde paketim bitmişti, neti kapatmıştım, operatörün TL metresi bir kaç dk da 50 kr, 1 tl internet hizmeti kullanımı için para kestiğini görünce mevzuya uyanmıştım.

 4. Anonim dedi ki:

  Kullanıcılara izinsiz yapılanlar izleme vs bunun gibi kullanıcı onayı olmadan yapılanlar onay olsa dahi belirtilmesi gerekiyor alenen, legal bir durum değil ama aynısını kullanıcı yapmış olsun tam tersine suç olarak görülüyor bu gibi durumların önüne geçilmesi gerekiyor hiç kimseden onay almadan kimse kimseyi izleyemez ..

 5. baca42 dedi ki:

  bizim gibi sıradan insanlar için hiçbirşey ifade etmiyor… sürekli evdeyim, google istesin kendime çip bile takarım 🙂
  2 kere 2 yi bile googla soruyoruz, adamlar bu zeka yüklü insan nereden acaba deyip bakınca suç mu oluyor 😀

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aynisini ve hatta fazlasını iOS yapıyor, cihaz ilk açıldığından itibaren hepsinde varsayılan olarak açık bu.

 7. Anonim dedi ki:

  Zaten bu yüzden opera kullanıyorum

  1. KerimK dedi ki:

   Android bir telefon kullaniyorsan yetiyor. Bilgisayarda durum degisiyor, isletim sistemlerinin hepsi rapor aliyor sen istesen de istemesen de.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Opera ile alakası ne chrome değil Android işletim sistemi için bu konu

" Google konumu kapatsanız bile izliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google konumu kapatsanız bile izliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google konumu kapatsanız bile izliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "