Okunma

Google, isteyenlerin geçmişini silecek


27 Haziran 2019 Perşembe 07:00
Google, isteyenlerin geçmişini silecek

Önemli kaynaklardan topladığı verilerin, hedeflenen reklam gelirlerini artırmaktan daha fazlası adına kendisi için gerekli olduğunu savunan Google, kendi servislerini daha faydalı kılmak için çalışmalarına devam ediyor. Bazı kişiler ise yazılım şirketinin savunduğu fikre katılmıyor. Bu tartışmaya bir son vermek isteyen arama motoru, orta bir yol bulduğunu ilan etti.

Google konum geçmişi özelliği otomatik silme denetimine kavuştu

Otomatik denetim fonksiyonu, geçtiğimiz Mayıs ayında duyurulmuştu. Bugün itibariyle Google, iOS ve Android cihazlarda konum geçmişi verilerini otomatik olarak silen yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu sayede kullanıcılar, artık, kendi bilgileri üzerinde daha çok kontrole sahipler. Arama motoruna göre bu yazılım, insanlara öneriler konusunda oldukça yardımcı oluyor.

Google konum geçmişi

Yeni fonksiyon sayesinde, tercihinize bağlı olarak, her 3 ayda bir veya her 18 ayda bir birikmiş olan konum verilerinizi silebileceksiniz. Bunu yapmak için öncelikle Google hesabınızda yer alan “etkinliğim” bölümüne girmelisiniz. Bu adımdan sonra, konum geçmişi sekmesinde yer alan “otomatik olarak silmek için seç” seçeneğine tıklamalısınız. (İngilizce versiyonu: My Activity —>Choose to delete automatically)

Google konum geçmişi özelliği

Android ve iOS için geçerli olan bu işlevsel seçenekte bir varsayılan ayarı da mevcut. Bu varsayılan ayar sayesinde üç ay boyunca veya on sekiz ay süresince beklemek zorunda değilsiniz. Zira bu verileri elinizle de silebilirsiniz. Buna ek olarak şirket, bu konu hakkında şöyle bir uyarı yaptı: “Bu güncelleme zaman alacak. Güncellemenin size gelmesi için biraz bekleyebilirsiniz.”
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google, isteyenlerin geçmişini silecek”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Türkiye’nin yarısı buyuksehirlerde yaşıyor zaten, ufak şehirlerde navigasyona ihtiyaç yok.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Yandex de büyükşehirlerde iyi sadece, diğer şehirler de google ile arasında çok fark var.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Google haritalar çok kötü, Yandex bu işte çok ilerledi

" Google, isteyenlerin geçmişini silecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, isteyenlerin geçmişini silecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, isteyenlerin geçmişini silecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "