Okunma

Google konum geçmişi nedeniyle hapis yattı!


15 Nisan 2019 Pazartesi 09:00
Google konum geçmişi nedeniyle hapis yattı!

Google Haritalar Zaman Çizelgesi‘ni daha önce duydunuz mu? Eğer Google (Gmail) hesabı olan milyonlarca kişiden biriyseniz ve konum geçmişini aktif hale getirdiyseniz ziyaret ettiğiniz yerler bu zaman çizelgesinde tutuluyor.

Daha önce gidilen yerlere ve kat edilen mesafelere bakmak isteyenler için bu özellik oldukça faydalı. Ancak, polisin bu özellik sayesinde elde edilen verileri suçluları bulmak için kullanıyor olması büyük sorunları beraberinde getirebiliyor.

Google konum geçmişi polis tarafından inceleniyor!

Suç işlendiğinde Google’dan geriye dönük konum bilgilerinin alınması yalnızca polislerin şüphelileri bulmalarına yardımcı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda suç işlenirken yakınlarda olan kişilerin tespit edilebilmesini sağlıyor.

Tabi, Google doğrudan bölgede bulunan kişilerin kimliğini paylaşmıyor. Eğer polis tarafından gerekli kanıtlar sunulabilirse, şüphe uyandıran kişilerin veya tanık olabileceği düşünülen kişilerin bilgileri paylaşılıyor.

Bu durum bazen yanlış anlaşılmaya yol açabiliyor. Kısa süre önce Phoenix’te yaşanan olay bunun en iyi örneklerinden birisi. Olaya konu olan şahıs arabasını birisini veriyor ve bu kişi arabayı aldıktan hemen sonra bir cinayete karışıyor.

Aynı zamanda şahısın suç işlendiği sırada yakınlarda olması tutuklanmasına neden oluyor. Cinayetle suçlanan şahıs hapishanede neredeyse bir hafta geçirdikten sonra, yeni delillerin ortaya çıkması sonrasında serbest bırakılıyor.

Yanlışlıkla tutuklanmaların sayısında yaşanan artış sonrasında Google’ın kimlik paylaşımı için polisten çok daha fazla bilgi talep ettiği, polisin istediği bilgiyi almasının altı ay kadar sürebildiği belirtiliyor. Bir Google çalışanı bir hafta içerisinde polisin 200’den fazla bilgi talebinde bulunduğunu açıkladı.

Bu olay akıllara Apple – FBI krizini getiriyor olsa da, yasal olarak şirketlerin gerektiğinde verileri paylaşmak zorunda olduğunu hatırlatmak isteriz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Google konum geçmişi nedeniyle hapis yattı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok guzel bir uygulama. Herzaman açık tutarım konumumu. Aslında cep telefonu kullanan herkesin konumunun açık bulunması gerektiği kanunlastirilmali. Belki suç oranı azalır. yuvalar dağılmaz.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  George Orwell

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mümkün olduğunca herhangi bir uygulamada oturum açmaktan kaçınıyorum. Birilerinin beni izliyor olması düşüncesi hiç hoşuma gitmiyor.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Herkesin her hareketinin izlendiği gelecekteki dünyaya hoş geldiniz. Bunlar daha başlangıç. Bir de yapay zekanın işe karıştığını düşününüz. Azınlık raporu gibi filmler pek de imkansız değil.

 5. Anonim dedi ki:

  Ya da bu bilgiler sizin suçsuz olduğunuzu gösterebilir; birde öyle düşünün.

  1. Anonim dedi ki:

   aynen oyle suc islemedigimden korkum da yok bunlardan, bana guven veriyor boyle teknolojiler

" Google konum geçmişi nedeniyle hapis yattı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google konum geçmişi nedeniyle hapis yattı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google konum geçmişi nedeniyle hapis yattı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "