Okunma

Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor


23 Mart 2016 Çarşamba 13:30
Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor

1962 yılında yaşanan Küba Füze Krizi’nin ardından, Küba ile ABD ilişkileri bir daha düzelmesi beklenmeyecek şekilde bozulmuştu.

Ticaret başta olmak üzere hiçbir şekilde iletişim içerisinde olmayan iki ülkenin arası ise son dönemde yaşananlarla düzelme sinyalleri vermişti.

Son olarak ABD Başkanı Barack Obama, 90 yıl sonra ilk kez Küba’ya giden ABD Başkanı olmuş, ilişkilerin iyice yumuşadığına dair izleri açıkça belli etmişti.

16-03/23/19prexy-web2-master675.jpg

İki ülke arasında yaşanan bu dostluk belirtileri karşısında Google’da kayıtsız kalmadı. Firma, Küba’ya ücretsiz internet erişimi sağlayacağını açıkladı.

Airbnb, PayPal, Google firmalarının birçok yetkilisi Başkan Barack Obama’ya Küba ziyareti sırasında eşlik etmişlerdi.

Google ise Küba’da büyük bir sorun olarak betimlenen internet konusunda ülkeye ücretsiz internet erişimi sağlayacak projenin içerisinde yer alacağını açıkladı.

Google ile Küba’nın yerel internet sağlayıcısı Kcho.Mor proje kapsamında bir işbirliğine gidecek. Bu bağlamda, bir internet stüdyosu açılacak.

Küba halkı bu stüdyodan 70 Mbps’ye varan hızda interneti ücretsiz olarak kullanabilecek. Stüdyo haftanın beş günü, sabah 7 ile gece 12 arasında kullanımda olacak. Stüdyoya bir seferde en fazla 40 kişi girebilecek.

16-03/23/cuba-obama-google.jpg

Google, uygulanması muhtemel internet sansürü hakkında henüz bir açıklama yapmadı. İnternet ağı, Küba Devlet Telekomünikasyon Şirketi tarafından yönetilecek ve bu şirketin internete bir sansür getirmesi ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Başkan Obama’ya Küba ziyaretinde eşlik eden diğer firmalar PayPal ve Airbnb’nin de ülkede farklı projelerin oluşumunda rol oynayacakları belirtiliyor.

PayPal iki ülke arasındaki para transferini sağlama amacı taşırken, Airbnb Küba kullanıcılarına internet sitesi açma hizmetini vermeyi planlıyor.

Android Headlines’da yer alan habere göre ülke üzerinde Netflix’in çeşitli planları olduğu konuşulanlar arasında.

:: ABD ile Küba ilişkilerinin Google gibi şirketlerin yardımıyla daha olumlu bir yönde ilerleyeceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  aha kübanında sonu bizim gibi olucak gitti güzellikler ülkesi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ücretsiz interneti daha fazla reklam geliri için getiriyor. Küba tüm güzelliklerini yitirecek.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  evet once bedava internet getirecekler, sonra kuba bahari , 🙂 ayni misir, lubnan gibi yerlere, facebook ve twitter ile getirdikleri bahar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bizim ülkeye de gelmeli…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Evet bir el atmadık yer Küba kalmıştı. Gelecek 10-15 yıllık süreç içerisinde Küba'da mükemmel bir pazar oluşacak. Kapitalist düzen orayı da köle yapmaya çalışıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kapitalizm bir kere daha sosyalizm mi kırbaçlıyor zira kökeni insan olan fikir yok olmaya muhtaçtır tıpkı insanın varlığı gibi bundan belki 500 sene sonra yeni bir akım kapitalizmi tarihin tozlu sayfalarına gömecek dünya dünya olalı böyle zulüm görmedi diyecek saygılar selamlar sdn ailesi…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  tehlikeli adım. google sadece ara motoru değil! Küba dikkat etmeli!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan bi ülke kaldı zaten sosyalist rahat bırakın ya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bir hizmet ücretsiz ise, satılan sizsiniz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İnternet kafe açacak yani

 11. SDN Okuru dedi ki:

  adamlarda pc yokki ne interneti ya

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yolla panpa

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba google ın amacı hizmetmi yoksa abd nin hiç takip edemediği kübayı takibe almakmı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  data mining on the work

" Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "