Okunma

İngiltere’deki dava, Google için nasıl sonuçlandı?


08 Ekim 2018 Pazartesi 16:30
İngiltere’deki dava, Google için nasıl sonuçlandı?

Londra’daki mahkemede Google’ın kullanıcıların kişisel verilerini izinsiz olarak kullanması hakkında açılan dava sonuçlandı. Hâkime göre Google kullanıcı verileri konusunda aklanmış oldu.

Google’a yasal olarak yöneltilen suçlama İngiltere ve Galler’deki 4 milyon iPhone kullanıcısının kişisel verilerini izinsiz olarak kullanması yönündeydi. Davacılara göre 2011 haziranı ile 2012 yılının temmuz ayları arasında Safari uygulamasının gizlilik ayarlarını yok sayan Google, kullanıcıların internet tarama verilerine izinsiz olarak ulaştı.

Google kullanıcı verileri konusunda haksız mı?

Tüketici hakları savunucusu olan Richard Lloyd “Google, bize borçlusun!” diyerek sayıları 4,5 milyona ulaşan kişinin Safari internet tarayıcısının ayarlarını hiçe sayan Google’dan etkilendiğini öne sürdü. Kişisel verileri izinsiz kullanılan her kişi için yüzlerce dolar ödeme yapılması gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık 20 bin kişinin Lloyd’un kampanyasına destek verdiği davada Google, bu suçlamaların asılsız olduğunu ve bu davadan bir sonuç alınamayacağını belirtmişti. Davanın sonuçlanmasıyla birlikte Richard Lloyd “Kişisel verilerin izinsiz bir şekilde kullanıldığı açık olarak ortadayken mahkeme milyonlarca insanı tazminat dahi talep edemeyecek bir durumda bırakmıştır.” dedi.

Google kullanıcı verileri

Ayrıca Google’ın iş modeline değinen tüketici hakları savunucusu “Google’ın iş modeli, tüketicilere uygun reklamları belirlemek için kişisel verileri kullanmaya dayanmaktadır ve bu verileri kullanmadan önce izin istemelidir.” diyerek kararın haksızlığına dikkat çekti.

Google ise dava sonucunda yaptığı açıklamada “Kullanıcılarımızın gizliliği ve güvenliği bizim için çok önemlidir. Haksız ve gerçek dışı olan bu iddiaların mahkeme tarafından reddedilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İngiltere’deki dava, Google için nasıl sonuçlandı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’deki dava, Google için nasıl sonuçlandı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’deki dava, Google için nasıl sonuçlandı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "