Google, oyuncu telefonları için standart oluşturacak


09 Ekim 2019 Çarşamba 17:17
Google, oyuncu telefonları için standart oluşturacak

Mobil cihazlar her geçen gün daha fazla hayatımıza giriyor. Bunların başında tabii ki akıllı telefonları saymak mümkün. Birçok işimizi halledebildiğimiz telefonlarda artık neredeyse konsol kalitesinde oyunlar bile oynayabiliyoruz. Google de oyuncuların bu eğiliminden hareketle yeni bir adım attı. Google Oyun Cihazı Sertifikası programı başlıyor. Bu program ile birlikte önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkan oyun telefonları minimum gereksinimleri karşılamak zorunda kalacak. Mobil oyun dünyasına yeni standartlar geliyor diyebiliriz.

Google, programı henüz duyurmadı, ancak XDA Geliştiricileri, üreticiler için yeni gereksinimleri belirten belgeleri ortaya çıkardı. Bir bölümde Google, bir Android cihazın oyuna hazır olabilmesi ve Oyun Cihazı Sertifikası alabilmesi için belirli bir teknik gereksinimi karşılaması gerektiğini belirtiyor.

Google’ın Oyun Cihazı Sertifikası için getirdiği şartlar

Belgeye göre bir oyuncu telefonunun CPU çekirdeklerinin beklenmedik bir sorunla karşılaşmaması veya olumsuz sistem davranışlarıyla karşı karşıya kalmadan uyum içinde çalışması şart. Cihazlar, Vulkan Graphics API‘nin 1.1 sürümünü desteklemeli. Ayrıca, uygulamalar için en az 2.3 GB RAM ayrılmalı.

Google’ın mobil oyun cihazları için bazı standartlar belirlemek istediği şimdiden anlaşılabiliyor. Mobil oyunlar, video oyun pazarındaki en büyük oyuncu kitlesine sahip oyunlar oldu ve 2018’de endüstrinin küresel gelirinin neredeyse yarısını kazandı.

Call of Duty: Mobile, Fortnite ve PUBG Mobile gibi oyunlar, mobil oyun platformunun gelişim gösterdiğine dair örnekler olarak verilebilir. Bu zamana kadar ASUS, Black Shark, Razer ve Nubia‘nın amiral gemisi oyun telefonlarını gördük. Bu da oyun telefonlarının gün geçtikçe geliştiğini göstermekte.

XDA’nın da bahsettiği gibi, Google, Oyun Telefonu Sertifikası programını henüz açıklamadı. Bu yüzden henüz piyasada bu sertifikayı talep eden herhangi bir cihaz yok. Ancak Google’ın yakın gelecekte program hakkında duyuru yapma ihtimali yüksek.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google, oyuncu telefonları için standart oluşturacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, oyuncu telefonları için standart oluşturacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, oyuncu telefonları için standart oluşturacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!