Okunma

Google+ için şok karar!


09 Ekim 2018 Salı 01:57
Google+ için şok karar!

Google, ortaya çıkan güvenlik açığı nedeniyle Google Plus için kapatma kararı aldı. 10 ay sonra gerçekleşmesi planlanan kapatmanın temel sebebi ise kullanıcı bilgileriyle ilgili oluşan güvenlik açığı.

Bloğundaki bir yazıyla Google Plus için bu duyuruyu yapan şirket, kullanıcılarının yüzde 90’ının Google+ hizmetini ortalama bir oturumda beş saniyeden daha kısa süreyle kullandığını açıkladı. Son kullanıcılar için kapanacak olan servis, şirketlerin kullanımına açık olmaya ise devam edecek.

Google Plus güvenlik açığı ne zamandır var?

2018 Mart ayında ortaya çıkan güvenlik açığı sonrası diğer Google servisleri için güvenlik ve gizlilik unsurlarının ise arttırılacağı açıklandı. API konusunda yapılması planlanan değişikliklerle çağrı ve SMS kayıtlarına uygulama geliştiricilerinin erişimi sınırlandırılacak. Strobe Projesi olarak adlandırılan bu uygulama yakında hayata geçirilecek.

Gmail konusunda ise kişisel verilerin korunması amacıyla 3. parti yazılımların ve servislerin e-posta erişimleri sınırlandırılacak. E-posta istemcileri,  yedekleme ve verimlilik hizmetleri ise bu sınırlandırmaların dışında tutulacak.

Kullanıcı verilerine ulaşabilen yazılımların Google’ın koyduğu yeni kuralları kabul edip kişisel verilerin korunması konusunda “hassas” davranmaları beklenecek.

Google Plus

The Wall Street Journal‘ın bu yılki haberine göre üçüncü parti uygulama geliştiricileri Gmail sahiplerinin postalarını okuyabiliyor. Haberin yayımlanmasının ardından Google Cloud servisinin güvenlik ve gizlilik bölümü başkanı Suzanne Frey, Gmail kullanıcılarının hesaplarını gözden geçirerek hesaplarına erişim izni verdikleri üçüncü parti yazılımları kontrol etmelerini ve gerekli görüyorlarsa bu erişim iznini kaldırabileceklerini duyurdu.

Geçen yıl ise Google, yaptığı açıklamayla kullanıcıya özel reklamlar konusunda artık kullanıcıların e-postalarının analiz edilip kullanılmayacağını açıkladı. Yine de arama motoru kullanımları, Youtube ve Chrome etkileşimleri sonucu kullanıcılardan elde edilen verilerin Google tarafından reklam kişiselleştirmelerinde kullanılmaya devam edildiği gözden kaçırılmamalı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google+ için şok karar!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Taklitle nereye kadar. Facebook a karşı ne iddialarla çıkarılmıştı tutmadı işte nereye elini atsa kurutuyorlar.

  2. Mecid dedi ki:

    ya açık olsa ne olmasa ne.

  3. Anonim dedi ki:

    millet bir güvenlik açığı için uygulama kapatır biz gidip telefonu telefoncuya emanet edip kırılmaz cam taktır diyoruz

" Google+ için şok karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google+ için şok karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google+ için şok karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "