Okunma

Google Rusya ile karşı karşıya!


04 Kasım 2018 Pazar 09:00
Google Rusya ile karşı karşıya!

Rusya’nın kara listesinde bulunan site engelleme kurallarına uymayan ve uyarıları dikkate almayan Google Rusya tarafından para cezası ile karşı karşıya!

Google, Rusya’nın uyarılarını dikkate almadı!

Rusya’da faaliyet gösteren arama motorları, kalıcı olarak engellenen sitelerin arama sonuçlarında görünmemesini sağlamak için merkezi bir veri tabanına bağlanmakla yükümlüdür.

Birkaç yıl süren yasal düzenlemeler ve teknik dağıtımlardan sonra, Rusya oldukça karmaşık bir site engelleyici sistem ile korsan siteleri, kayıt dışı VPN’leri, ayrıca devlet tarafından tehlikeli kabul edilen materyalleri kolaylıkla tespit edebiliyor ve engelleyebiliyor.

Google Rusya tarafından cezalandırılacak! SDN-2

Fakat bu sistem için arama motorlarının kendi veritabanlarının, Rusya’nın kendi sistemi ile bağlanması gerekmekte ve Rusya veri tabanında kara listede bulunan sitelerin arama motorları tarafından engellenmesi gerekmekte.

Yerel telekomünikasyon gözlemcisi Roscomnadzor’a göre, bu süreçleri dikkate almayan Google Rusya “FGIS” ulusal kara listesiyle sistemlerini eşleştirmeyerek federal yasaları ihlal ediyor. Bu durum şu anda 500.000 ila 700.000 ruble arasında bir idari para cezasına tabi olabileceği anlamına gelmektedir.

Şu an için Google yetkilileri tarafından cevap gelmedi, fakat Rusya bu konuda sadece para cezası ile kalmayacak gibi gözüküyor. Kural ihlallerine karşı sert tutumu olan Rusya’nın şirket ile arasındaki sorunu çözüp, çözemeyeceğini hep beraber göreceğiz.

Peki sizce şirket bu konuda olumlu bir tutum takınacak mı?
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Google Rusya ile karşı karşıya!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Google un bir ogle yemegi bile degil))

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizim ülkemizinde bu konularda hassas olması lazım

 3. Anonim dedi ki:

  Bu olay Türkiye’de olsaydı herkes devlete saydırırdı. İnsanlarımız iki yüzlü…

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yandex bir numara

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Büyük bir para değil. Düşünecek bişe yok

 6. Anonim dedi ki:

  8 bin dolar verseler olay çözülüyor 😀

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Google sevimsiz

" Google Rusya ile karşı karşıya! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Rusya ile karşı karşıya! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Rusya ile karşı karşıya! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "