Google, Stadia’nın karmaşık yönlerini aydınlatıyor


04 Nisan 2021 Pazar 19:00
ABONE OL
Google, Stadia’nın karmaşık yönlerini aydınlatıyor

Google, bulut oyun hizmeti olan Stadia platformunun daha fazla kullanılması için çalışmalar yürütüyor. Firma bu doğrultuda, denetleyici kurulumundan başlayarak Stadia’nın teknik olarak karmaşık yönlerini gün ışığına çıkartıyor.

Google Stadia basitliği hedefliyor

Google, hizmetin başlangıcından bu yana, özellikler, programlar, yeni araçlar ve ortaklıklar hakkında duyuru yapmak için bir Stadia geliştirici blogu oluşturmuştu. Firma aldığı kararla blogun artık son kullanıcılar için karmaşıklıklarla dolu bir dünyaya basitlik getirmesini hedeflediğini açıkladı. Bu doğrultuda da Stadia ekibini bulut oyun hizmeti platformunun teknik yönlerini ele almak için kullanacak.

google-stadia-karmasik-yonlerini-aydinlatiyor

Google’ın Stadia geliştirici blogundaki çalışmasının ilk örneği de Flutter ile mobil uygulamaya Stadia kontrolcüsünün kurulumunu aktarmak oldu. Zira Stadia kontrolcüsünü kurmak nispeten basit bir işlem gibi gözükse de, kullanıcının kontrol cihazını açması, Stadia mobil uygulamasını kullanarak kontrol cihazını bulması, Bluetooth aracılığıyla cihaza bağlaması ve Wi-Fi kimlik bilgilerini göndermesi gibi yorucu işlemleri yapması kafa karıştırabiliyor.

Elbette binlerce farklı telefon ve Wi-Fi yönlendiricisinin olduğu göz önüne alındığında, koşullar her zaman aynı doğrultuda olmayabiliyor. Olası teknik arızalarda da Wi-Fi ve Bluetooth Düşük Enerji’nin (BLE) sinyal gürültüsü ve gücüyle bozulma meydana gelebiliyor. Ayrıca bir kullanıcının telefonu güvenilmez bir antene sahip, ya da zayıf bir pil denetleyicisine sahip olabiliyor. Bir kullanıcı kurulum sırasında Bluetooth’u kapatabiliyor. Veya denetleyicide doğru şekilde yüklenmeyen zorunlu bir yazılım güncellemesi olabilir. İşte tüm bu sorunlarda geliştirici ekip yardıma koşuyor.

Öte yandan Google, güvenilirliğin yanı sıra doğruluk ve yaklaşılabilirlik kavramlarının geliştirici ekibin aklında olan diğer konular olduğunu ifade etti.

Kaynak: 9To5Google
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google, Stadia’nın karmaşık yönlerini aydınlatıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Stadia’nın karmaşık yönlerini aydınlatıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Stadia’nın karmaşık yönlerini aydınlatıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!