Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir?


30 Temmuz 2020 Perşembe 07:00
Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir?

Bugün Google’ın ana sayfasına giren kullanıcıları logo yerine özel bir tasarım karşılıyor. Doodle olarak adlandırılan bu tasarımlar ile kullanıcılara özel günleri hatırlatmayı amaçlayan Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Bu kapsamda gün boyunca“google.com.tr” adresini ziyaret edenler Turhan Selçuk Doodle tasarımı ile karşılaşıyor ve tıkladıklarında arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

Peki, Turhan Selçuk kimdir? Gelin, yıllar önce ülkemizde önemli işlere imza atan ünlü karikatüristimizin hayatına hep birlikte yakından bakalım.

Turhan Selçuk Doodle oldu! Kimdir?

Turhan Selçuk Doodle oldu! Kimdir?

1922 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde dünyaya gelen Turhan Selçuk, Karikatürcüler Derneği‘nin kurucuları arasında yer alıyor. İlk karikatürleri 1941 yılında Türk Sözü Gazetesi, Kırmızı ve Beyaz ile Şut Spor dergilerinde yayınlandı.

İlk olarak 1943’te Akbaba’da çalışmaya başlayan sanatçı, 1948’de Tasvir gazetesinde karikatürcü ve ressam olarak çalıştı. Selçuk daha sonra Refik Halit Karay’ın çıkardığı Aydede’de baş çizer oldu. Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde Akis, Yön, Devrim, Toplum dergilerinde çizdi. Kardeşi İlhan Selçuk’la birlikte 41 Buçuk (1952), Karikatür (1953) ve Dolmuş (1956) mizah dergilerini çıkardı.

1957’de Milliyet gazetesinde çizmeye başladığı Abdülcanbaz dizisi ile tanınan sanatçının bu karakteri tiyatro ve sinemada da canlandırıldı. Ayrıca Abdülcanbaz 1991 yılında PTT tarafından bir posta pulu üzerinde resmedildi.

Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilenen sanatçının “İnsan Hakları” konulu karikatür sergisi Avrupa Konseyi’nin önerisiyle ilk kez Strazburg’da açıldı ve dünyanın birçok ülkesinde sergilendi (1992-1997).

“Barış ve Kitap” konulu karikatürü 1992’de Avrupa Konseyi’nin başlattığı kitap okuma kampanyasının afiş ve logolarında kullanıldı. Selçuk, en son Cumhuriyet gazetesinde çizmekteydi. İstanbul’da karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat oldu. Bu ameliyat sonrasında yoğun bakıma kaldırılan Selçuk, 11 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.

Anısına “Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması” adı altında her yıl düzenli olarak ödüller verilmektedir
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Kusursuz bir ifâde çok güzel..
Anlaması kolay ifade izah.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

karikatürcü mü?
karikatürist denir

" Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi