Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir?


30 Temmuz 2020 Perşembe 07:00
Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir?

Bugün Google’ın ana sayfasına giren kullanıcıları logo yerine özel bir tasarım karşılıyor. Doodle olarak adlandırılan bu tasarımlar ile kullanıcılara özel günleri hatırlatmayı amaçlayan Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Bu kapsamda gün boyunca“google.com.tr” adresini ziyaret edenler Turhan Selçuk Doodle tasarımı ile karşılaşıyor ve tıkladıklarında arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

Peki, Turhan Selçuk kimdir? Gelin, yıllar önce ülkemizde önemli işlere imza atan ünlü karikatüristimizin hayatına hep birlikte yakından bakalım.

Turhan Selçuk Doodle oldu! Kimdir?

Turhan Selçuk Doodle oldu! Kimdir?

1922 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde dünyaya gelen Turhan Selçuk, Karikatürcüler Derneği‘nin kurucuları arasında yer alıyor. İlk karikatürleri 1941 yılında Türk Sözü Gazetesi, Kırmızı ve Beyaz ile Şut Spor dergilerinde yayınlandı.

İlk olarak 1943’te Akbaba’da çalışmaya başlayan sanatçı, 1948’de Tasvir gazetesinde karikatürcü ve ressam olarak çalıştı. Selçuk daha sonra Refik Halit Karay’ın çıkardığı Aydede’de baş çizer oldu. Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde Akis, Yön, Devrim, Toplum dergilerinde çizdi. Kardeşi İlhan Selçuk’la birlikte 41 Buçuk (1952), Karikatür (1953) ve Dolmuş (1956) mizah dergilerini çıkardı.

1957’de Milliyet gazetesinde çizmeye başladığı Abdülcanbaz dizisi ile tanınan sanatçının bu karakteri tiyatro ve sinemada da canlandırıldı. Ayrıca Abdülcanbaz 1991 yılında PTT tarafından bir posta pulu üzerinde resmedildi.

Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilenen sanatçının “İnsan Hakları” konulu karikatür sergisi Avrupa Konseyi’nin önerisiyle ilk kez Strazburg’da açıldı ve dünyanın birçok ülkesinde sergilendi (1992-1997).

“Barış ve Kitap” konulu karikatürü 1992’de Avrupa Konseyi’nin başlattığı kitap okuma kampanyasının afiş ve logolarında kullanıldı. Selçuk, en son Cumhuriyet gazetesinde çizmekteydi. İstanbul’da karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat oldu. Bu ameliyat sonrasında yoğun bakıma kaldırılan Selçuk, 11 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.

Anısına “Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması” adı altında her yıl düzenli olarak ödüller verilmektedir
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  karikatürcü mü?
  karikatürist denir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kusursuz bir ifâde çok güzel..
  Anlaması kolay ifade izah.

" Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Turhan Selçuk’u unutmadı! Kimdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!