Okunma

Google, Türkiye’yi Sevmiyor mu?


20 Haziran 2014 Cuma 06:30
Google, Türkiye’yi Sevmiyor mu?

Ülkemizdeki dijital yayınların ve dijital telif haklarının dertli biçimlerde yönetilmesi nedeniyle olsa gerek, Google son güncellediği dijital içerik satışı yapılan ülkeler listesinde Türkiye’yle ilgili doğu düzgün bir ücretli hizmet olmadığını görüyoruz.


Kimler geldi, kimler geçti; Türkiye yok.

Kitap tamam, ya gerisi?

Ücretli içerikler konusunda dijital kitap için bir süredir ülkemizde çalışan sistem konu müzik, film ve gazete satışları gibi konularda ülkemizde henüz bir hareketlilik bulunmuyor. Yukarıdaki resme uzun süre baktığımızda moralimiz bozulacak gibi oluyor fakat maalesef sorun Google’da değil bizde.

Mesele ne?

Ülkemizde üretilen veya ülkemize getirilen film ve müzik arşivlerinin hak yönetimi konusunda birçok sorun var. Müzik ve film endüstrisinde söz sahibi olan kurumların dijital lisanslama konusunda geç kalmalarına ek olarak yeterince rekabetçi biçimde konuya yaklaşmamaları da Google gibi uluslararası kuruluşların Türkiye piyasasına girmesini zorlaştırıyor.


“Bizim bi YouTube kanalı vardı, o ne oldu o?”

Örneğin ani bir kararla dünya çapında önemli ziyaretçi sayılarına sahip olan Mü-Yap’ın YouTube kanalının kapatılması gibi hareketler de dışarıdan bakanlar için algıyı çok etkiliyor. Dolayısıyla Google gibi devlerin ülkemizde dijital içerik satmasını beklemeden evvel çözmemiz gereken daha çok mesele var.

:: Daha çok bekler miyiz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Google, Türkiye’yi Sevmiyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple ve microsoft bize yeter arkadaş gmail haricinde hiçbir google servisini kullanmıyorum androidtende kendimi kurtarıp bir iphone aldım rahatım.Amerikada bulundum orada googleın sunduklarını bir görseniz sizde anlardınız.Google türkiyeye hiçbir hizmetini sunmak istemiyor ***** sevmiyorlar bu kadar ***** chromebook ile nexus telefonların resmi satışı yok ülkede daha ne ***** ikinci mağazasını açma yolunda google daha resmi olarak ürünlerini ***** servisi türkiyeye kapalı.Olmasın kardeşim gerek ***** bize önem verene paramızı ***** apple ile microsoft.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Onların bize ürün satması için yalvarması gerekirken, biz onlardan ürün almak için yırtınıyoruz. İşe bak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple resmi mağazasını açar,ceo’su cumhurbaşkanıyla bizzat görüşür,itunesunda appstoreunda herşeyinden yararlanmamıza izin verir o sebeptendirki artık türk sanatçılar bile albümlerini hem müzik marketlere hem itunesa aynı anda çıkarır ve şimdide türk mühendis arayıp siriye türkçeye çevirmeye çalıştığını duyurur ama bizimkiler hala gider koşa koşa android alıp googleı ö***** applei öcü kaka falan sananları anlamak zor hadi eskiden pahalıydı şimdi samsungtan ucuz hadi eskiden jobs döneminde sınırlamaları vardı şimdi ios 7 ile oda yok ama bizimkilerde sırf internetle ilk google ile tanıştıklarından olsa gerek googlea karşı bir sevgi ve apple karşıda bir önyargı ve çoktan dandirik işletim sistemli bir telefona bir iphone parası saymış olmaktan gelen bir nefret ***** kardeşim şu önyargıları valla pişman olmuyosunuz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2-3 liralık uygulamaları bile apk indiren zihniyetten ne beklersin ki.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yasaklarla ne alakaysa yukardaki çocuk siyasete bağlamış hemen olayı mantık dışı cevaplar. 14-15 yaşındaki çocuktan ne beklersin ki? 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  APPLE var alternatif bir tarayııc olarak Yandex veya Bing kullanırız Googlede kendini bişi sanmaz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Biz neden yapmıyoruz?Bu nasıl bir aşağılık psikolojisidir ki ?Neden bizi sevsinler?Biz bizi sevmeyi başaramamış iken!Toplum olarak özgüven eksikliğimiz tavanda hayrolsun!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sevilmememizin nedeni bizim seçtiklerimizden kaynaklı. Benim bu halktan ümidim kalmadı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yukarıdaki yorumcu gitmiş bunu da yasaklara bağlamış ya başka da bişey demiyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Google a lanet olsun sırf google ı sevmediğim için Windows Phone kullanıyorum ve android de asla almayacağım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yok sigara yok alkol yok bilmem ne sansürü diye dayarsan adama niye getirsin ki.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Siz olsaydınız korsancı bi toplum içine girer miydiniz?tamam Türk’üm ve bu durumdan mutluyum ama toplum olarak düzeltmemiz gereken şeyler ***** asıl sorun Google’ın Türkiye’ye hizmet vermesi değil, bizim film ,müzik vb. sektörlere gösterdiğimiz hareket…üzücü bir durum ama korsancıyız.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  baştakiler sağolsun :’)

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bile Türkiye’yi yeni keşfetti. Google da anlar yakında Türkiye’deki potansiyeli.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bize yeter

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Google Play store un eksiklikleri yüzünden samsung ve androidden vazgeçip Apple i deneyecegim.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  google sen zaten android te bişey yapamıyosun bunlar senin son çırpınışların androidin sonu yanın windows phone seni mafedecek

 18. SDN Okuru dedi ki:

  google açık kaynak, özgürlük vs. adı altında artistlik yapmak. çıkarları olmadan bir adım hadi atmaz (tüm şirketler gibi). ama bizde bunu anlayamayan, google bi matah sanan insanlarımız var. hey yavrum hey kandırın kendinizi. Apple, Spotify gibi şirketler geldi açtı servislerini. ne yani Yüce Google! mı yapamıyo bu işi!? GO HOME GOOGLE!

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bizde onları sevmıyoruz bir yandex kadar umursamadılar bizi

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bizi neden kimse sevmiyor.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  apple yapabiliyorsa sorun bizde değil , google dadır

 22. SDN Okuru dedi ki:

  CIA’nın has kulu Google bırakın gelmesin Türkiye ye

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Sonra neden Apple’ tercih ediyoruz. Hizmet var hizmet.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Trinidad ve Tobago’da bile var ama Türkiye’de yok.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Sorun Google da değil bizde:Bu kadar yasakçı ve sansürcü zihniyete sahip bir toplumken ve de hala yasakları normal bir olaymış gibi savunan zincirlerini kıramamış ve dar kalıplara saplanıp kalmış büyük bir kitleye sahipken gayet normal ***** kendimize,çuvaldızı başkasına batıralım..

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler hala e-salak gibi google a para kazandırmaya devam etsin, besle yetimi hesabı

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Apple nasıl yapıyor ? müzik ve film kiralayıp satın ***** okuyunca san ki Türkiye’de düzenleme olmadan bu hizmetleri alamayız gibi bir sonuç çıkıyor ki doğru bir sonuç değil.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Itunes Türkiye’de film satabiliyorken Google’ın da satabilmesi çok zor olmasa gerek.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex var 😀

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Daha çok bekleriz…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  abi Türkiye Olarak disarda itibar görülmüyor ki. Avrupaya giden vatandaslarimiz sel sefil hayat sürüyor cogu is guc bulmak icin diretiyor sonra her Türkü yobaz saniyorlar. bizim iletişim hatlarindada problem var. nerde lte destekli hatlar. 3g 4g 5g diye sadece isim duyurma var ya gerisi nerde. komsu yunanistanda bile lte desteği varken bizim ulkede cok eksik var. ne zaman tamam olur ne zaman olmaz bilinmez ama dünya genelinde gereken değerde önemli olan ülkeler arasinda gosterilmiyoruz. sebebi halen bize düşman olmalari ve hacli seferinin acisi. bu acikca ortada. herseyde onu baz alip geri plana itiliyoruz. herneyse ama biz ulke olarak daha iyi konuma gelebiliriz ve gelmemiz icinde uğraş caba sarf etmemiz lazim. saygilarimla vesselam.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  korsancıyız ya biz adamlar zaten para vermeyeceğimizi biliyor. ben olsam ben de yatırım yapmam.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Yenimi farkına variyorsunuz 🙂 hiçbir ülke türkiyeyi sevmiyor artik anlayin 🙂

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam yabancı içerik satsın navigasyon açılsın türk filmi yoksa yabancı filmler var google ın bu servisleri açmamasının bizimkilerin içerik vermemesi ile ne alakası var ilk çıktığında türkçe kitap mı vardı yapan nasıl yapıyor?

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Hakettiğimiz şey bu zaten, daha ne bekliyorsunuz ki.

" Google, Türkiye’yi Sevmiyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Türkiye’yi Sevmiyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Türkiye’yi Sevmiyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "