Okunma

Google URL kısaltma servisi goo.gl kapanıyor!


31 Mart 2018 Cumartesi 13:34
Google URL kısaltma servisi goo.gl kapanıyor!

Google URL kısaltma servisi goo.gl, Nisan ayından başlayarak kademeli olarak kapatılacak. Google, kapanma nedeni olarak, hizmetin başladığı 2009’dan beri kullanıcıların içerik paylaşma biçiminin önemli ölçüde değiştiğini gösteriyor.

Google, odağını mobile kaydırıyor

URL kısaltma servisi, bir sayfanın adresini alır ve onu daha küçük bir URL’ye kısaltır. Bu durumda, içinde “goo.gl” yazan bir URL’ye sahip olursunuz.

Mobil cihazlar, uygulamalar ve web uygulamaları, artık verilere erişmenin en yaygın yolu olduğundan Google, odağını goo.gl’den ve Firebase Dinamik Bağlantıları’na (kullanıcıları mobil bir uygulama dahilinde herhangi bir bölgeye götüren akıllı URL’ler) kaydırıyor.

Google URL kısaltma servisi, kademe kademe kapanacak

Anonim kullanıcılar için goo.gl konsoluna 13 Nisan 2018 tarihinden erişim sağlanamayacak.

Ancak, daha önce kısa linkler üretmiş olan mevcut kullanıcılar, 30 Mart 2019 tarihine kadar bu servisi kullanabilecek. Bu tarihten sonra servis tamamen kapanacak. Google, kullanıcıların o zamana kadar kısa bağlantıları konsol üzerinden yönetebileceğini söylüyor.

İyi haber şu ki, mevcut goo.gl bağlantıları, hizmet kesildikten sonra da çalışmaya devam edecek.

:: Google’ın bu değerli servisi kapatması sizce mantıklı mı?
yazarCem Mildon

Teknoloji, spor ve kripto para gibi alanlarda çeşitli tecrübeleri ve girişimleri bulunan Cem, içeriklerini okuyuculara sunmaktan büyük zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google URL kısaltma servisi goo.gl kapanıyor!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Heidegger

" Google URL kısaltma servisi goo.gl kapanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google URL kısaltma servisi goo.gl kapanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google URL kısaltma servisi goo.gl kapanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "