Okunma

Google ve Microsoft Barıştı


01 Ekim 2015 Perşembe 10:00
Google ve Microsoft Barıştı

Google ve Microsoft birlikte yaptığı açıklama “Microsoft ve Google’ın patent sorunlarını çözüme bağlamak için anlaşmaya vardığını sizlere duyurmaktan çok memnunuz. Anlaşmanın şartı olarak firmalarımız, Motorola Mobility’nin de dahil olduğu bütün patent ihlali davalarını düşürecek. Biz bazı patent durumlarında birlikte çalışmayı kabul ettik, bu sayede müşterilerimize daha yararlı olabileceğiz.” diyerek artık yeni bir döneme girdiklerini belli etti.

Google ve Microsoft kavgası sonunda bitti

İki firma da aralarındaki finansal şartları ya da sorunları nasıl çözdüklerini tam olarak açıklamadı. İki teknoloji devi arasındaki patlama Google’ın Motorola Mobility ile 2011 yılında büyük bir Android akıllı telefon satıcısının patentini almasıyla gerçekleşmişti. 2010 yılı sonlarında Android patent davalarıyla Microsoft, Motorola’yı kazanmaya çalışmıştı.

2014 yılında ise Google, Motorola Mobility’yi Lenovo’ya satmış ancak patentleri hala elinde bulundurduğundan davalardan kaçınamamıştı.

Patent sorunlarını geride bırakan Google ve Microsoft, yeni işlerde de ortak çalışmak istiyor. Bunlardan biri de firmaların açık kaynak video kod çözümleyicisi yapmaları. Microsoft’un Alliance for Open Media’daki üyeliği üzerinden WebM ve VP9’a geçiş sağlanacak. Bu sayede HTML5 açık kaynak video formatına ve onun kod çözümleyicisine adapte olunacak.

:: Google ve Microsoft’un bu barışı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Google ve Microsoft Barıştı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple ile microsoft'un birleşip google'a dava açması kalleşlik bence.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft google yazılımlarını lumia platformunda kullanmak istiyor. Gelişmek ve pazarda sağlam yer almak istiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  windows phone kullananları görünce üzülüyorum ya o kadar para ver daha halen 10 çıkmasını beklesin bide göreceksiniz çok iyi gelecek diyorlar o kadar verince firmayı sahiplenen fanboylarıda selam olsun 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Anlasmalari iyi olmuş…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Google affetmiş olabilir ama biz kullanıcıların Microsoftu affetmesi için Windows Phone u iptal edip Android çıkarmalı. Hatta Windowsu kökten kapatıp Linux tabanlı açık kaynak özgür bir sistem yapmalı hem masaüstü hem mobil için.. Kısaca Microsoft Windowsu bıraksın. Google gibi açık kaynak çalışsın. Kullanıcılarla da barışsınn.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kavga anlamsızdı zaten 🙂 Mobilde Android, Masaüstünde Windows. Muhteşem ikili 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir aradaş Google boykot demiş. Sen Google'ı boykot edeceğine git Microsoft'u boykot et. Microsoft WP'yi düşünmüyor ki. Müşteriyi kazıklama peşinde. Adam akıllı destek yok, marketi zaten sürünüyor. Microsoft WP'yi düşünse Google ile böyle bir şey yapmazdı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft en geç 5 yıl içinde Android ve açık kaynağa geçiş yapacak. Cyanogenmod. Bu ismi yazın bi kenara..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Arada kalan windowsphone çöpe düştü sonuçta kazanan google oldu wp yi ezen google amacına ulaştı google boykot

" Google ve Microsoft Barıştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ve Microsoft Barıştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ve Microsoft Barıştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "