Okunma

Google’dan telefonları sesle kontrol imkânı!


03 Ekim 2018 Çarşamba 14:00
Google’dan telefonları sesle kontrol imkânı!

Google Voice Access uygulaması sayesinde telefonumuzu sesle kontrol edebileceğiz. Sadece metin girişi için değil, telefon menülerinin bile Google’ın bu uygulaması sayesinde kontrol edilebileceği açıklandı.

Google Asistan’la benzer özellikler sergileyen yeni uygulamanın parkinson ve MS hastalarına oldukça yardımcı olacağı ifade edildi. Sadece hastalıktan müzdarip kullanıcılar değil, aynı anda birçok iş yapma zorunluluğu olanlar ve telefonu kullanması gerekmesine rağmen elleri dolu kişiler dahi uygulamanın sunduğu kolaylıklardan faydalanabilecek.

Akıllı telefonunuza Google Voice Access uygulamasını kurduğunuzda ekranınızdaki elle etkileşim hâline geçebileceğiniz her bir alan sesle kontrol edilebilir oluyor. Yüklü uygulamaları başlatmak, ekranı kaydırmak, düğmelere basmak uygulamanın sunduğu kolaylıklardan bazıları.

Uygulamayı deneyenler, Google Asistan’dan farklı olarak “dinleme” özelliği sürekli aktif olan uygulamanın her an kullanıma hazır olduğunu belirttiler.

Google Voice Access

Google Voice Access nasıl aktif ediliyor?

Android 5.0 ve üstü cihazları destekleyen uygulama gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra kullanıma hazır hâle geliyor. “OK Google” komutuyla aktif olan program yukarıda belirttiğimiz şekilde telefonunuzu kullanmaya imkan tanıyor. Şu an için sadece İngilizceyi destekleyen uygulamanın ileride diğer dillere de uygun şekilde güncelleneceği ifade ediliyor.

Uygulamayla kullanabileceğiniz bazı örnek komutları şu şekilde sıralayabiliriz: “go back, go home; click next, scroll down; type hello vb.

Gerek akıllı cihazları çeşitli rahatsızlıklarından ötürü yeterince verimli kullanamayanlar gerek iş yoğunluğu, araba kullanma, ellerin dolu olması gibi diğer nedenlerle kullanım kolaylığına ihtiyacı olanlar bu uygulamayı gönül rahatlığıyla kullanabilecek. Kullanıcıların cihazlara kolay erişimi için Google’ın benzer projeler üzerinde çalıştığı ve bu çalışmaları gün geçtikçe kullanıma sunması bekleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Google’dan telefonları sesle kontrol imkânı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunu düşünüyordum fakat nereye önereceğimi bilmiyordum. Bunu duymak sevindirdi.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eh yani

 3. Anonim dedi ki:

  Yani Siri gibi birşey mi

  1. Anonim dedi ki:

   yani siri gibi olanı çoktan vardı daha üst seviye bir sistem

  2. Anonim dedi ki:

   yani siriden daha üst seviye bir yazılım. 3. parti yazılımların programlarını da ses ile kontrol edebileceksin

" Google’dan telefonları sesle kontrol imkânı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan telefonları sesle kontrol imkânı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan telefonları sesle kontrol imkânı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "