Okunma

Google, Zeki Müren’in doğum gününü unutmadı!


06 Aralık 2018 Perşembe 01:46
Google, Zeki Müren’in doğum gününü unutmadı!

Önemli günlerde hazırladığı doodle tasarımları ile ana sayfasını renklendirerek, kullanıcılara bu günleri hatırlatmayı amaçlayan Google, 1996 yılının Eylül ayında aramızdan ayrılan Türk müziğinin büyük isimlerinden Zeki Müren‘i unutmadı.

Zeki Müren Doodle ile hatırlatıldı!

Şu anda ülkemizde Google’ın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcılar Zeki Müren için hazırlanan özel tasarım ile karşılaşıyorlar. Logonun yerini alan bu doodle’a tıklayanlar ise, Zeki Müren ile ilgili arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

Zeki Müren Kimdir?

6 Aralık 1931’de dünyaya gelen  şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair Zeki Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biridir. Sanata katkılarından dolayı 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alırken, Türkiye’de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü’nün de ilk sahibi olan sanatçı müzik yaşantısı boyunca altı yüzü aşkın plak ve kaset doldurmuş üç yüzü aşkın şarkı bestelemiştir.

Bursa’nın Hisar semtinde, Ortapazar Caddesi’ndeki 30 numaralı ahşap evde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Üsküp’ten Bursa’ya göç etmişti. Babası kereste tüccarıydı. Ufak tefek ve çelimsiz bir çocuktu. 11 yaşında Bursa’da sünnet oldu.

İlkokulu Bursa Osmangazi İlkokulunda (sonradan Tophane İlkokulu ve Alkıncı İlkokulu) okudu. Henüz ilkokuldayken yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi ve müzikli okul müsamerelerinde baş rolleri oynamaya başladı. Hayatındaki ilk rolü, bu müsamerelerden birindeki çoban rolüdür.

Ortaokulu yine Bursa’da, Tahtakale’deki 2. Ortaokulda tamamladı. Ortaokulu bitirdikten sonra babasına İstanbul’a gitme arzusunda olduğunu açıkladı ve onun da onayıyla İstanbul Boğaziçi Lisesine yazıldı. Bu okulu birincilikle bitirdi.

Yetenek sınavlarını başarıyla geçerek İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine ( Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Desen çalışmalarını öğrencilik yıllarından başlayarak pek çok kez sergiledi.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google, Zeki Müren’in doğum gününü unutmadı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Zeki Müren’in doğum gününü unutmadı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Zeki Müren’in doğum gününü unutmadı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "