Okunma

Google’a Rekor Başvuru


02 Haziran 2014 Pazartesi 04:00
Google’a Rekor Başvuru

Cuma günü yayınlandı. Dakikada 20 başvuru aldı. Sadece birkaç saatte 12 bini aşkın Avrupalı, Google’da kendileriyle ilgili yer alan bilgileri sildirmek için talep gönderdi. Avrupa Birliği’nin Google hakkında vardığı “unutulma hakkı” kararı, benzeri görülmemiş bir talep patlaması yaşanmasına neden oldu.

Formun online olarak yayınlanmasının ardından internet kullanıcıları, Google’da kendileriyle ilgili yer alan eski veya rahatsız edici arama sonuçlarını kaldırtmak için adeta yarışa girdiler. MarketWatch kaynaklarına göre formu dolduran kullanıcı sayısı sadece birkaç saatte 12 bini aştı.

Avrupa’ya Özel Google Yasası

Resmi adı Avrupa Veri Koruma yasasına göre arama kaldırma isteği olan form, adı geçen yasalar kapsamında kendi adınızla ilgili olarak yapılan aramalarda görüntülenen sonuçların içerisinden rahatsız olduğunuz veya hatalı olduğunu düşündüğünüz içeriklerle ilgili olarak Google’a uyarıda (ya da öneri diyelim) bulunmanıza yardımcı oluyor.

Google’ın Avrupa’dan ziyaret edilen sayfalarını etkileyen yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, Google bahsi geçen yönergeye nasıl karşılık vereceğiyle ilgili Wikipedia Kurucusu Jimmy Wales‘ın da dahil olduğu bir danışman konseyi oluşturdu. 

Alınan kararlar doğrultusunda Google, şikayetçi olan tarafın kimliğini doğrulamak için bazı önlemler almak zorunda. Zira form bu haliyle suistimale fazlasıyla açık durumda. Bir başkasının yerine arama sonuçlarına müdahale edenler başta olmak üzere “unutulma hakkı” pek çok kimlik sahtekârlığı için açık bir kapı oluşturuyor.

İnternet devinin bu sorunla baş etmek için ciddi bir çalışma içerisinde olduğu belirtiliyor. Ancak konuyla ilgili nasıl bir ekibin toplandığı ve ne ölçekte bir araştırma yapıldığı şimdilik basınla paylaşılmıyor. Söylentiler ise Google’ın yaşadığı bu sorunun çok yakında diğer internet şirketlerinin de ortak sorunu olacağı yönünde.

:: Google’ın unutulma hakkı formunu kullandınız mı?

 
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google’a Rekor Başvuru”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bizi ne hatırlayan var, ne de unutan 🙂

" Google’a Rekor Başvuru konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’a Rekor Başvuru ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’a Rekor Başvuru ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "