Okunma

Google’dan Eugéne Viollet-le-Duc Doodle’ı


27 Ocak 2014 Pazartesi 07:00
Google’dan Eugéne Viollet-le-Duc Doodle’ı

Özel günlerde anasayfasını tıklayan internet kullanıcılarını Doodle adını alan tasarımlarla karşılayan Google‘ın 27 Ocak tarihli konuğu ünlü Fransız mimar Eugéne Viollet-le-Duc oldu. Mimarın 200. doğum yıldönümü, Google‘ın bugünkü Doodle‘ı oldu. Doodle’da mimarın günümüzde de ayakta duran en önemli yapıtlarından Pierrefonds Şatosu konu edildi. Peki Eugéne Viollet-le-Duc kimdir?

1814’te Fransa‘da dünyaya gelen Violet-le-Duc mimar, restorasyon uzmanı, araştırmacı, yazar kişiliğiyle 19’uncu yüzyıla damgasını vuran kişiler arasında yer almıştır.

Şatosu hala ayakta

Çok sayıda Ortaçağ yapısı binanın onarım ve restorasyonunu üstlenen Fransız mimar, tasarımını hazırladığı ikonik Pierrefonds Şatosu‘yla da bilinir. Paris’in kuzeyinde yer alan bu savunma kalesi, yapısal özelliklerini detaylar ve sanatsal yönleriyle otoritelerce başarıyla harmanlamış bir yapı özelliği taşır.

Eugéne Viollet-le-Duc, 1879 yılında Lozan’da hayatını kaybetmiştir.

:: Google’ın Doodle’ları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google’dan Eugéne Viollet-le-Duc Doodle’ı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    her biri tasarım harikası

" Google’dan Eugéne Viollet-le-Duc Doodle’ı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Eugéne Viollet-le-Duc Doodle’ı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Eugéne Viollet-le-Duc Doodle’ı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "