Okunma

Google’dan Harekete Geçin Çağrısı


21 Mart 2014 Cuma 16:00
Google’dan Harekete Geçin Çağrısı

Google, dünyanın her yerindeki insanların internetle ilgili özgürlüklerini savunan ve insanları kısıtlanan özgürlükleri konusunda harekete geçmeye teşvik eden “Harekete Geçin” (Take Action) platformu ile dikkat çekti.

Ülkemizdeki Twitter yasağının hemen ardından yeniden su yüzüne çıkan Harekete Geçin platformu, herkesi özgürlüğünü savunmaya davet ediyor. Şimdiye kadar dünya çapında üç milyondan fazla insan, özgürlüklerini savunmak için platforma katılmış.

Platformdaki özgürlükler, üç ana maddede inceleniyor: katılma özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve haksız müdahaleye maruz kalmama özgürlüğü. Bu üç temel özgürlük için platformda şu sözler kullanılıyor:

Katılma Özgürlüğü

– İnternet özgür ve açık olmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, bunun böyle kalmasını herkes istemiyor. İnternet mevzuatının, İnternet’in kendisi gibi açık ve kapsayıcı olması gerekir.


İfade Özgürlüğü

– İnternet, ifade özgürlüğünün dünyada bilinen en güçlü aracıdır.

Haksız Müdahaleye Maruz Kalmama Özgürlüğü

– İster evinizde, ister çevrimiçi ortamda depolanmış olsun, yetkililerin size ait şeylere bakabilmesi için bir yargıçtan izin almaları gerekir.

Özgürlükler hakkında daha fazla bilgi almak için platformu ziyaret edebilir ve bu özgürlükleri destekliyorsanız, üç milyondan fazla insana katılabilirsiniz.

:: Google’ın Harekete Geçin platformu insanları özgürlükleri konusunda harekete geçirir mi?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

56 yorum - “Google’dan Harekete Geçin Çağrısı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Google nin bizden kazandığı paranın haddi hesabı yok tabi sloganlar açacak hem devletin gerekçelerini talebini yerine gerirniyor hemde protesto edip halkımızın beynini yıkıyorlar yazık yazık bizim milletimizde saf kıymet bilmez anca başbakanımıza sövsünler başka bişi bildikleri yok…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Google devletlerden daha büyük hale ***** söz dinlemiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Google cebini doldurmayı düşünüyor Türkiyeden gelecek gelirleri kaybetmek istemiyor ondan böyle özgürlük savaşçısı gibi sloganlar atıyor sizin özgür olmuşsunuz köle olmuşsunuz googlenında çok umrundaydı ya

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google’ın , tweetır ın vergi vermemesinden bahsedip , sözde bunun yüzünden kapandı gibi olayı indirgemek isteyen yandaşlar önce bilaldan, reza zerraptan paraları tahsil etsinler ondan sonra vergi olayı ile ilgili konuşsunlar. öyle atıp tutmaya benzemez .

 5. 7.42 dedi ki:

  Google’ye soracak değiliz. Arap Baharındaki etkilerini gördük kendilerinin.

 6. engerex dedi ki:

  "bir kişinin özgürlüğü başka birisinin özgürlüğünün başladığı yerde biter"

" Google’dan Harekete Geçin Çağrısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Harekete Geçin Çağrısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Harekete Geçin Çağrısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "