Okunma

Google’dan Ülkelere Özel Sansür


03 Şubat 2012 Cuma 14:30
Google’dan Ülkelere Özel Sansür

Sitelere erişim engeli, Türk internet kullanıcısının çok da uzak olmadığı bir konu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllar içerisinde bazı bloglar yüzünden Blogger’a erişim, mahkeme kararı ile tamamen engellenmişti. Ancak bu durum artık yaşanmayacak gibi görünüyor.

Google, yayınladığı bir blog yazısı ile artık ülkelerden gelen isteklere göre suç unsuru barındıran bloglara erişimi sadece şikayetin geldiği ülke için yasaklayabilecek. Hatırlanacağı üzere benzer bir uygulama Twitter için de gündeme gelmişti.

Yeni uygulama şimdilik sadece Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan’da aktif durumda. Ancak yakın zamanda bütün dünyada devreye girecek.

Google’ın bu yeni uygulaması sayesinde artık mahkeme kararı ile Blogger’a erişimi tamamen engellemeye gerek kalmayacak. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Blogger’a erişimin engellenmesi birçok blogger’ı kızdırmıştı. Hatta Google’ın bazı diğer servislerine erişimde de sorunlar yaşanmıştı.

:: Blogların ülkelerden gelen isteklere göre engellenebilmesi sizce doğru mu?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google’dan Ülkelere Özel Sansür”

  1. neguvon dedi ki:

    Aramalarda da çok büyük oranda sansür var bu yüzden yükselen trend yandex.

  2. dadaist dedi ki:

    Twitter’da aynı uygulama üzerinde çalışıyor. Sansürün her türlüsüne tepki göstermek gerekli. Ha kötünün iyisi olan bir taraf varsa o da geçmişteki uygulamada bir blog ya da twitter hesabı bloklandığında uluslararası erişime kapanıyordu. şimdi en azından sadece o ülkeyle sınırlı. bu da özellikle aktivistlerin çalışmalarının devam edebilmesi açısından bir nebze daha iyi.

  3. technomind dedi ki:

    Konu nerde ?

" Google’dan Ülkelere Özel Sansür konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Ülkelere Özel Sansür ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Ülkelere Özel Sansür ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "