Google’dan Yeni Reklam Sistemi!


28 Haziran 2015 Pazar 20:59
Google’dan Yeni Reklam Sistemi!

Google denildiği zaman ilk akla gelen şeyin reklam olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zira Google, onlarca farklı departmanının giderlerini büyük ölçüde reklamlar ile karşılıyor. Mobil kullanım alanının artmasıyla da mobil reklamcılık adına, Google’dan AdSense için bir güncelleme geldi!

Google’ın hem reklam veren, hem de reklam yayıncıları için kullandığı AdSense servisi, başarılı bir şekilde işlevini devam ettiriyor. Google için bile masaüstü reklamlar, yıllardır tek alan olarak biliniyordu. Ancak mobil cihazların büyük bir ivme kazanarak, neredeyse masaüstü internet kullanımı geçmeye yaklaşması, Google’ın sessizliğini bozmasına sebep olmuştu.

Google, Mobil reklamı destekliyor!

Aslında mobil alanı Google, Android ile bir nevi kendi de genişletmiş oldu. Bu sebeple geçtiğimiz dönemlerde Google arama sonuçlarının, web sitelerinin mobil uyumluluk sunmasını arttırmak için sonuçlarda etki oluşturan yeni sistemini hayata geçirmişti. Bu sistem ile artık ister masaüstü aramaları isterse de mobil aramaları olsun, eğer web sitesi mobil uyumlu ise, uyumlu olmayan sitelere göre arama sonuç sıra avantajı elde edecekti. Böylelikle Google, aslında hem Android, hem de kendi kullanıcılarını daha çok mobile sevk etmeyi amaçlıyordu.

Google reklamlarına yanlışlıkla tıklanıyor!

Şimdi ise Google’ın mobil taraftaki çalışmalarına reklam servisi de dâhil oldu. İnternet reklamları konu olduğu zaman gelirlerin büyük çoğunluğu, söz konusu reklamlara tıklanma oranlarıyla paralellik gösteriyor. Bu durum da kimi zaman bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanıcıları reklamlara tıklamaya yöneltiyor ya da mecbur kılıyor. Bu yanlış tıklamalar mobil tarafta oldukça büyük boyutlara ulaştı. Zira nispeten daha küçük ekranlarda kullanıcılar, reklam verenlerin hileli çalışmalarıyla, yanlışlıkla reklam tıklamaları gerçekleştirebiliyor. Üstelik Google’ın yayınladığı istatistiki bilgiye göre mobil kullanıcıların %50’lik dilimi, reklamlara yanlışlıkla tıklıyor.

Bu oranı, Google göz ardı etmedi ve mobil reklam yayınlarına sınırlamalar getirdi. Bundan sonra mobil tarafta yayına çıkan Google reklamları, iki farklı kısıtlama ile yayınlanabilecek!

Google’dan reklamlara kısıtlama!

Bu kısıtlamalardan ilki, kullanıcıların mobil sitelerde iken üst bölmede açılan indirme bağlantısı veren reklam uygulamaları oluyor. Artık bu tarz reklamlarda, reklamın görseline tıklanamayacak. Bunun sebebi ise reklamın kapatma butonunun görselin hemen yanına neredeyse gizleniyor olmasından kaynaklanıyor.

15-06/28/google_reklam_2.jpg

Diğer bir reklam kısıtlaması ise, standart bannerlar için geçerli olacak. Mobil ekran boyutlarına göre ayarlanan bannerlar, kimi zaman çerçevenin tüm sınırlarını kaplayarak, kaydırma butonunu engellemiş oluyor. Bu durumda yine kullanıcıların yanlışlıkla reklama tıklamalarına sebep oluyor.

15-06/28/google_reklam_1.jpg

Görülebileceği gibi Google’ aslında reklam konusunda kullanıcılardan yana olduğu izlenimi veriyor. Zira bu yeni kısıtlamalar, aslında kullanıcıları strese sokan yanlışlıkların önüne geçmek için yapılmış.

Öte yandan tabi ki Google, kendini düşünmeden etmiyor. Bu uygulamanın kısa bir süre sonrasında yapılan açıklamada, Google’ın isabetli reklamlardan dolayı, reklam gelirlerine direk %15’lik gelir artışı ortaya çıktığını belirtti.

Anlaşılan o ki mobil alandaki reklam uyumsuzlukları için bir süre daha AdSense’de olduğu gibi diğer reklam ajanslarından da duyulacak.

:: Yanıltıcı reklamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Google’dan Yeni Reklam Sistemi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  google işini bilir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tıklama oranları azalır ama dönüşüm oranlarını daha iyi görebileceğiz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Google iyi iş yapıyor kim ne derse desin.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Gayet güzel ve yerinde bir güncelleme olmuş.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  google adsense mobil gösterimlerinde yeniliğe gidilmiş özet bu. bunu nerede öğrenebiliyoruz : yazının başından itibaren 6. paragrafta.

  bunu anlatmak için her şeyi en baştan anlatmaya ne gerek var. dünya bir toz bulutuydu'dan alacak bazı yazarlar konuyu neredeyse.

" Google’dan Yeni Reklam Sistemi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Yeni Reklam Sistemi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Yeni Reklam Sistemi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar