Google’ı Kandırmak Mümkün mü?


26 Ekim 2012 Cuma 11:00
Google’ı Kandırmak Mümkün mü?

Henüz yerli bir arama motorumuz yok. Uzmanlar, gelişmiş bir arama motoruna gerçekçi hedeflerle başlamak için en az 1 milyar doların üzerinde bir yatırıma ihtiyaç duyulduğunu belirtiyorlar. Böyle bir yatırım için ne hükümet ne de özel sektör hevesli.

Yerli arama motorumuz olmadığı ve kısa sürede de olamayacağı gerçeğinin ardından, şu anki durumumuza bakalım. İnternet kullanıcılarının %90’dan fazlası Google’ı tercih ediyor. Bu tercih, arama motoru gerçeğini kabul eden içerik üreticileri için harika fırsatlarla dolu çok değerli bir veri.

Şöyle düşünelim; internet kullanıcısı, önce Google’a giriyor sonra diğer sitelere ulaşıyor. Herkes, Google’dan diğer adreslere yayılıyor. Belki de arama motoruna uygun bir içerik üreterek, reklam vermeye gerek olmadan, en değerli tanıtım çalışmasını burada gerçekleştirebilirsiniz.

Özetle; Eğer internette olmak istiyorsanız, o zaman Google ile iyi geçinmek zorundasınız.

Google’a ayak uydurmak şart

İyi ilişkiler, tarafların birbirlerinin kurallarına uyum sağladığı kadar başarılı olabiliyor. Değerli olan tarafın kuralları, her zaman ağır basıyor. Bu durum, internette de geçerli. Google ile iyi geçinmek, “internette ben de varım” demek istiyorsanız, Google’ın kesin çizgilerle belirtmediği ama bazı tavsiyelerde bulunduğu ortama ayak uydurmalısınız.

Kurucusu olduğum ShiftDelete.Net için de geçerli bir durum bu. Günde 200 binden fazla ziyaretçiye sahip olan internet sitemizin genel trafiğinde arama motoru neredeyse yarı yarıya söz sahibi. Bizim gibi butik haber sitelerinin dışında alışveriş siteleri için de tüm kurallar, aynen geçerli.

Rakipler de boş durmuyor

Peki, milyarlarca dolarlık sektörlerde, internet trafiğine yön veren bir Google, bunu hakkıyla yapmak için neler yapıyor? Yazının başında, bir arama motoru olmak için neden dudak uçuklatan yatırımlar gerektiği sorusunun cevabı da aslında burada.

Binlerce mühendis, internet kullanıcılarının aradığı içeriklere en kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için çalışıyor. Üstelik Google, eskisi gibi bu sahada tek başına oynamıyor. Ensesinde Microsoft, Yahoo ve Yandex de var.

Gelin görün ki, binlerce mühendisin geliştirdiği algoritmalar bile bazen işin sahtekârlığında olan kişilerin karşısında çaresiz kalabiliyor. Arama Motoru Optimizasyonu konusunda çözüm ürettiğini belirten kişi ve kurumlar, sektörüne göre değişen bedeller karşılığında Google’da sizi üst sıralara çıkarabiliyor.

Bir ara Web 2.0 ile birlikte anılan blog’lar Google için çok önemliydi. Bahsettiğim sahtekârlar, birkaç hafta içinde yüzlerce otomatik blog açarak, Google’da üst sıralara taşımak istedikleri adreslere çalıştılar.

Sahtekarlar her yerde

Şimdi yükselen değer olan sosyal medya da Google’ın listeleri için önemli. Sahtekârlar, yine boş durmuyorlar ve bu alanı da sahte hesaplarla doldurarak gerekli desteği almaya çalışıyorlar.

Birbirinden zeki binlerce mühendis, bu sahtekârların da üstesinden gelerek en doğru listeleri, kullanıcıların karşısına çıkarmak istiyor ama bunun tam olarak gerçekleştiğini söylememiz maalesef mümkün değil.

:: Google’ı kandırmak sizce mümkün mü?

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Google’ı Kandırmak Mümkün mü?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  kandırılacağını sanmam

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu değerli bilgilendirmeler için teşekkürler. ——

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Spamla google ı kandırmak pek mümkün değil bence. Bu işi yapabilmek için google ın dilinden anlamak gerek.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  yandexle yandexleeeeeee

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş bir yazı SEO bir sektör haline geldi, buna ayak uyduramayan ukala bir yaz olduğunuz açıkça ortada!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  bot her daim kandırılabilir. Google amcanın insan gözüyle taraması lazım sonuçları, her yer spam kaynıyor.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  şahsen arama motoru kullanmıyorum

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Seo konusunda google spam ekibini yakından takip ediyorum ve bu sene iyi işler yaptılar. Tabii dediğiniz gibi %100 başarı mümkün değil. Elmaya hiç zarar vermeden içindeki kurtları ayıklamak zor. Ama kesin olan bir gerçek varsa o da bu işlere yeni başlayacak olan kullanıcıların her geçen gün daha da karmaşıklaşan kurallara ayak uydurmakta zorlanacağı. O yüzden, ne yaptığını çok iyi bilmek gerekiyor.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Algoritmayı bizim gibi insanlar yazıyor yani mutlaka kandırılabilir ancak bunun için sürekli yenilikleri iyi şekilde takip etmek gerekiyor ayrıca ekip şart 🙂

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberin özeti:
  “Günlük 200bin ziyaretçi alıyoruz. He bir de google çok ö*****

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Penguin güncellemesinden sonra yapılan EMD güncellemesi artık bu sektrde faaliyet gösterenleri zora sokmaya başladı. Binlerce sitenin sıralaması ya değişti yada çoğunun infosu kayboldu. Artık eskiden 10000 blog backlink, 1000 social bookmarking, 100 paravan blog gibi fake backlink türevleri tarihe karıştı.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Rezalet bu durumlar. Çalışmak istemiyorum bu şartlar altında!

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Hangi biriyle baş edeceklerki. Bizde sahtekar çok.

" Google’ı Kandırmak Mümkün mü? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ı Kandırmak Mümkün mü? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ı Kandırmak Mümkün mü? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!