Okunma

Google’ı Korkutan Video!


16 Ocak 2013 Çarşamba 16:00
Google’ı Korkutan Video!

Facebook, dün akşam saatlerinde yeni arama teknolojisi Graph Search‘ı duyurdu. O haberi buradan paylaşmıştık.

Sosyal aramalarınızı Facebook‘tan yapabilme imkanı sunan bu teknoloji sayesinde, örnek olarak İstanbul‘da yaşayan ve karting seven bir kişi, “İstanbul’da yaşayan ve karting seven kişiler” diye arama yapabiliyor ve yeni profillerle irtibata geçebiliyor.

Sadece kişi aramada değil, müzik ve resim aratma konusunda da Facebook Graph Search son derece iddialı. Fotoğrafları aratırken, “beğendiğim fotoğraflar”, “ailemin fotoğrafları”, “arkadaşlarımın 1999’dan önceki fotoğrafları”, “arkadaşlarımın New York’ta çekilmiş fotoğrafları”, “Eyfel Kulesi fotoğrafları” gibi pek çok sorgu hazırlayıp, bu sorgulara en uygun cevapları bulabilirsiniz.

Videoyu izleyin

Facebook‘un Graph Search için hazırladığı video, olan biteni çok net bir şekilde anlatıyor.

Google yapamadı!

Sosyal arama, bu alanda en eskilerden olan ve halen en büyük pazar payına sahip olan Google‘ın üstünde durduğu ve bir an önce hayata geçirmek istediği bir konu. Arama sonuçlarının +1 butonu ile sosyalleştirmeye çalışan firma, beklediği çıkışı bir türlü yakalayamamıştı.

Facebook‘un bu atılımı, bir anlamda Google‘ın hayallerini, bir başka firmanın gerçeeğe dönüştürmesi anlamına geliyor.

İnternet alışkanlıklarımızda yaşanan değişim, arama motoru devlerini ve çalıştırdıkları binlerce mühendisi de harekete geçirmiş durumda. İnternet şirketleri, standart arama arama yerine anlam arama ve sosyal arama gibi farklı eğilimlere göre şekillenmeye devam ediyor.

Kuralların yeniden yazıldığı bu savaşın galibini ise, kullanıcıya en basit arabirimle, istediği cevabı en hızlı veren şirket kazanacak gibi görünüyor.

:: Arama motorlarının bu savaşında Facebook’un durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Google’ı Korkutan Video!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  BENCE BERBAT

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yandex te ne var merak ediyorum google tabanlı sistemleri var neyin kafasında bu arkadaş yok ancak yandex ile olur demiş gülim mi anlamadım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Web 3.0 mü desek

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Web 3.0 mü desek

 5. RocKhan dedi ki:

  Aynen haberde verdiğiniz gibi ”beğendiğim fotoğraflar” diye arama yaptım, sonuç olarak hiçbirşey çıkmadı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl bir kıyaslama anlamadım .***** o zaman en iyisi hatta muhteşem google bile yapamıyor onun yaptıklarını dersek mukayese olmaz,herkes kendi alanında en iyisi olmaya çalışıyor yahoo vardı şimdi nerelerde o zaman en iyisi oydu kendini geliştiren ilerliyor mukayese yanlış.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook’un sunduğu bir çok yeniliği çoğu kişi kullanmıyor hatta haberi bile olmayanlar var. Aynı şekilde bu yenilik dedikleri olayında bir artısı olmayacak. Şurası bir gerçek ki Facebook’un bu kadar üye sayısına sahip olması yeniliklerinden değil, boş vakit harcamak isteyenlerin çokluğundandır !

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne biçim haber yapıyorsunuz ya? Yok Google’ı korkutan video, yok yaylım ateşine tuttu falan. Her gün 10-15 tane açılan klasik haber siteleri gibi başlık atıyorsunuz. Çeviri bile yapıyor olsanız insan aynısını çevirmeye utanır ya.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  “laa harbi diyorum boş iş” 1

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İlk duyduğumda grafik aramadan şöyle bir beklentim vardı; “Fotoğrafı veriyorsunuz ve benzer kişileri buluyor. İlk okul resmimi yükleyecem ve oradaki şahısları bulacak…”.

  Sonra anladım ki grafik tabanlı bir arama değil, text bazlı bir arama söz konusu olan. Kısacası google yazılımcıları böyle basit bir (çok basit değil, ama google için zor değil) algoritmanın altından rahatlıkla kalkabilir, ancak sosyal ortam olarak facebook ile yarışamayan g ile bu işi yapmak çok da anlamlı olmayabilir. Gereken tek şey ilgi alanları vs. gibi veriler. O da facebook ‘un elinde fazlasıyla mevcut.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Gizlilik ayarlarınızı bir daha gözden geçirin derim. Boğaza karşı çekilmiş çıplak fotolar diye arama yapanlar olur mu olur 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hey, google yapmadı başlığı altındaki facebook bu atılımı kısmı ile başlayan paragrafın 2. satırınde gerçeğe yerine gerçeeğe yazmışsınız, bildirmek istedim…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bilemiyorum facebook da ne kadar pratik olucagini yoksa cok mu geri kafali düsündüm

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Facebookun oldukça yüksek bir miktarda reklam gelirleri var. Yani adamlar keyfe keder facebooku ücretsiz yapmı***** olması demek onlar için daha çok reklam, daha çok para demek.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  laa harbi diyorum boş iş

 16. rohirrim dedi ki:

  facebook hiç bir zaman google, google da hiç bir zaman facebook olamaz… lakin bu ikisi ilelebet tahatlarını da koruyamaz… illa birileri çıkıp ileri de bunları alt edecek yenilikler getirecektir…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Google zaten bunun bir benzerini aylar önce yaptı. Google ile facebook’u bir tutmamak lazım.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook’un ücretsiz olmasından şüphe ediniz. Bu kadar özellik bedava. Hangi kafayla diye sormazlar mı? Biraz mantıklı olursak, Facebook’taki özelliklerin ardı arkası kesilmediği halde bir de ücretsiz oluşunu, ancak gizli bir yapılanma mı var şeklinde sorgulayabiliriz.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yani Google bunu yapamadı derken neyi kastediyorsunuz:) Bunu her firma yapabilir. Ancak ne kadar kesin sonuç verdiği önemlidir. Bunu da zamanla göreceğiz. Google kesin sonuçlar üzerinde yıllardır çalışıyor. Abartılacak bir haber değil.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Google yalpalayabilir ama bu facebook ile mümkün değil, ancak Yandex ile mümkün…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  biraz abartılmış gibi sanki olay.. ben facebook kullanmıyorum mesela. genelden ziyade belirli bir çerçevede google’ı yaralamış olabilir belki

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook kurulduğu zaman Mark Zuckerberg ın söylediği bir cümle var Facebook hiç bir zaman bitmeyecek moda gibi devamlı gelişicek yeni şeyler çıkıcak demiş***** hiçbir sosyal ağ kendini facebook kadar yenilemiyor devamlı kendilerini geliştiriyorlar ve daha iyiye doğru gidiyorlar.

  Bana göre facebook un en büyük eksiği destek taleplerini dikkate almamaları google bile bir destek talebi yolladığınızda en kısa sürede geri dönüş yapıyor fakat facebook a yolladığım destek taleperine bir kaç ayı bile bulabiliyor cevaplanması bazen de hiç cevap gelmiyor insan kaynaklarına daha fazla önem vermeleri lazım.

" Google’ı Korkutan Video! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ı Korkutan Video! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ı Korkutan Video! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "