Okunma

Google’ın Dev Veri Merkezlerinden Kareler


11 Haziran 2014 Çarşamba 13:05
Google’ın Dev Veri Merkezlerinden Kareler

Her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği ve milyarlarca aramanın yapıldığı Google’ın isteklerinize saniyeler içinde nasıl cevap verebildiğini hiç düşündünüz mü? Dünyanın 40 ülkesinde konumlanan Google merkezlerinde 50 binin üzerinde şirket çalışanı Google arama motoru ve diğer servislerin kusursuz bir şekilde çalışması için ter döküyor. 

Tabii ki bu emeğin arkasında da inanılmaz bir teknik altyapı ve devasa tesisler yatıyor. Google’ın teknolojiseverler tarafından daima merak edilen veri merkezleri, yeni ve çarpıcı kareleriyle birkez daha gözler önüne serildi. Financial Times‘ın yayımladığı kareler, internet devinin sahip olduğu büyük veri merkezlerinden en can alıcı noktaları içeriyor. 

İşte Google‘ın muhteşem veri merkezlerinden dikkat çeken ayrıntılarla dolu fotoğraflar…

Rengarenk borular

Google’ın Dalles, Oregon’da bulunan veri merkezinden bir kare. Mavi, kırmızı ve sarı renkli borular soğutma için su taşıyor. Mavi borularda soğuk su bulunurken, kırmızı borular soğutulacak sıcak suyu taşıyor.

Finlandiya’daki Soğutma Tesisi

İnternet devinin Finlandiya, Hamina’da bululan veri merkezinden bir görünüm. Bu tesiste sunucuların soğutulması için deniz suyu kullanılıyor.

Blue-Lit Sunucular

Georgia’nın Douglas vilayetinde bulunan sunucu merkezi. Enerji tasarrufu için mavi ledler kullanılıyor.

Google’ın Büyük Kulağı

Iowa’da bulunan dev anten, Google’ın yeni erişim servisi bölümü için sinyaller alıyor. Aynı zamanda bu antenler Google Fiber TV hizmetini oluşturan yüzlerce kanal için birincil sinyal kaynağı olarak kullanılıyor.

Council Bluffs’taki Hava Perdeleri

Google’ın Iowa, Council Bluffs’ta bulunan veri merkezindeki ağ odasından bir görüntü. Plastik perdeler soğuk havayı içeride, sıcak havayı dışarıda tutmaya yardımcı oluyor.

Eski kağıt fabrikası 

Google’ın Finlandiya’daki veri merkezininin dışından çekilen bu fotoğrafta görülen tanklar eskiden kağıt üretim sürecinde kullanılıyordu. Çünkü bu tesis eski bir kağıt fabrikasının yerine inşa edildi.

Renga renk borular ve sarı bisiklet

Douglas County’deki veri merkezinden renga renk soğutma borularının yer aldığı bir başka kare. Bu fotoğrafta dikkat çeken ise geniş koridorda duran sarı bisiklet. Google çalışanları tesis içinde bisiklet kullanabiliyorlar.

Çelik Kirişler

Council Bluff veri merkezinin yapısını desteklemek ve güç merkezini dağıtmak için çelik kirişlerden yararlanılmış.

Renge göre kablolar

Dalles’taki veri merkezinde olduğu gibi, Google’ın tüm veri merkezlerinde kablolar farklı renklere ayrılıyor ve buna göre organize ediliyor.

200 bin kat daha hızlı ağ odası

Google’ın Council Bluff’ta bulunan veri merkezinin içindeki ağ odasından bir kare. Binanın içerisindeki internet bağlantı hızı tipik ev bağlantı hızından 200 bin kat daha fazla. Fiber optik kablolar fotoğrafın üst kısmında görülen sarı kablo kanallarında yer alıyor.

Yangına karşı tedbir

Yüksek basınçlı su boruları olası yangınlara karşı güvenlik önlemi sağlıyor.

Su soğutma tankları

Güney Karolina’daki veri merkezinde bulunan su soğutma tankları. Bu tanklar 240 bin galona kadar suyu veri merkezini soğutmakta kullanmak için tutabiliyor.

Arama motoru yedekleme

Berkeley County’de bulunan veri merkezindeki yedek teyp kütüphanesine yakından bir bakış. Her teyp benzersiz bir barkoda sahiptir ve böylece Google’ın robotic sistemi yerini doğru olarak saptayabilir.

Dev alanlara ihtiyaç

Finlandiya Hamina’daki veri merkezinin eski bir kağıt fabrikasının yerine kurulduğunu belirtmiştik. Bu seçimde, sunucular için geniş alana ihtiyaç duyulması ve soğutma için Finlandiya Körfezi’ne yakınlık etkili olmuş.

Sunucu rafları

Oklahama’nın Mayes vilayetinde bulunan Google veri merkezinde yer alan sunucu rafları. Farklı renkte kablo kullanımı hataların daha çabuk tespit edilmesini sağlıyor.

:: En çok hangi kareden etkilendiniz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Google’ın Dev Veri Merkezlerinden Kareler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kötülere hizmet eden bir şirket.

 2. vimjunon dedi ki:

  8. Sayfa iyiymiş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kırmızı kabloyu kesince noolur acaba 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  16:48 burada kullanılan su sadece ısınan sunucuları soğutmak için kullanılıyor. Arabanın radyatörü gibi düşün. Su kirlenmiyor. Bu nedenle de temizlenmesine gerek yok.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ
  11.06.2014 16:46
  Adamlar dunya devi oldu ve en değerli şirket bırakalımda yapsınlar

  Akıllı bir yorum yapın bir kere de yahu. Dünya devi olmak için bunları önceden düşünmen gerekiyor. En değerli şirket olman içinde özverili ve temizliği de böyle yerlerde düşünerek tutarsan başarıya ulaşırsın. Neden diğer firmaların böyle resimlerini göremiyoruz? Gitsin toz pislik içindedir.

  Ayrımsal damıtma teknolojisi ile deniz suyundan daha temiz suyu tekrar geri gönderiyorlar ayrıca.

  Çalışmak en önemli şey ama çalışırken çalıştığına dikkat etmek başarıya ulaştırıyor işte böyle. Helal olsun.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kirlenmeyen su niye bi daha temizlensin sogutma diyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yani aslında gördüğünüz gibi bizim evimizdeki ev sinema sisteminden pekte karışık değil google’ın sistemi sadece biraz daha boru birazcık daha kablo eklemişler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  pislenecek birsey yok zaten sunuculari sogutuyorlar borularda su dolasip isininca denize

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yapmış ne diyelim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu firmaya bayılıyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar Skyneti kurmuşlar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  vay be

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Peki Googleın İnternet Servıs saglayıcısı Kım Acaba Kendımı Yoksa Telekom Tarzı Bır Fırmamı 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Muhteşem ö***** suyunu al dolandır soğut geriye denize devirdaim 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kirlenmiyorki su, bi tarafta aliyor diger tarafdan veriyor ılık suyu

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Pek denize temizlenip suyun dokuldugunu sanmiyorum ben tabi dokulende vardir ama baska bir is icinde kullaniyor olabilirler

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Deniz suyu mu? Umarım yeniden temizlenerek aynı denize gidiyordu o su.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar dunya devi oldu ve en değerli şirket bırakalımda yapsınlar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  zeka akıllılık zekilik sadelik eğlence = google

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Kusursuza yakın bir sistem, yazılım-donanım birliği 🙂 en beğendiğim kare geniş koridordaki sarı bisiklet

" Google’ın Dev Veri Merkezlerinden Kareler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın Dev Veri Merkezlerinden Kareler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın Dev Veri Merkezlerinden Kareler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "