Okunma

Görme Engelliler için Akıllı Saat!


02 Ağustos 2015 Pazar 12:00
Görme Engelliler için Akıllı Saat!

Tüketim teknolojisinin geldiği son noktalardan biri olan akıllı saatler, dünya çapında oldukça popüler. Birçok firma çıkardığı akıllı saatlerle piyasada yer edinmeyi planlarken, son olarak Apple Watch ülkemizde satışa çıkmış ve büyük ilgi görmüştü.

Her geçen gün değişik özelliklerde akıllı saatler görürken şimdi de farklı bir kullanıcı kitlesine hitap eden yeni bir akıllı saat geldi. DOT Smartwatch adlı akıllı saat, görme engelli insanlar için özel olarak tasarlandı ve yakında piyasaya çıkıyor. Ekranda “Braille” karakterlerini gösteren ve bu sayede kullanıcıların ekranda yazanları anlamalarını sağlayan akıllı saat, bluetooth bağlantısı özelliğine de sahip.

15-08/02/dot-smartwatch-2-1438516048.jpg

DOT Smartwatch’un Özellikleri

DOT Smartwatch, bluetooth özelliğinin yanı sıra zaman bilgisini, mesajları, tweetleri, e-mail’i, GPS bilgilerini ve diğer bildirimleri kullanıcısına iletebiliyor. Saniyede 100 karakteri gösterebilen akıllı saat, görme engelli insanların ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek nitelikte. DOT Smartwatch‘un ön siparişe bu yıl içinde açılacağı ve fiyatının 300 dolardan az olacağı söyleniyor.

15-08/02/dot-smartwatch-3-1438516056.jpg

Teknoloji firmalarının engelli insanlar için bu tarz cihazlar üretmesi elbette güzel bir hamle. Umarız bu akıllı saat ülkemizde de satışa çıkar ve görme engelli vatandaşlarımız bu cihazdan yararlanır.

:: Akıllı saat teknolojisi hakkında görüşleriniz neler?

 
yazarEren Topçu

İyi bir oyuncu ve sıkı bir teknoloji takipçisi. Mütercim tercümanlık öğrencisi ve oyun programlama ile ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Görme Engelliler için Akıllı Saat!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Görme engelli olan kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Cahillik başa bela

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple watch'da bildiğim kadarıyla voice over var. Bu saatten daha yararlı olacağını düşünüyorum. Özellikle digital crown ile özelleştirildiği için görme engelli insanlar daha iyi yararlanabilirler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir saat ekranına dokunarak braille okumak, bir görme engelli olarak benim için zor geliyor. Yani ya saat çok büyük olacak bunu tercih etmem, yada okumak çok zor olacak. Şahsen bir apple watch oalayı tercih ederim…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sendeki bilgi eksik usta. görme engelleilr dokunarak anlıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  tr yede gelsin bu tarz gelişmeler görmek güzel…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı saatler bence şimdilik gereksiz akılı telefon hertürlü işimi görüyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Görme engelliler de ekranda braille yazı olarak beliren bilgileri parmaklarıyla okuyacaklar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Görme yetersizliği olanlar için özel alfabe var. Bu saatin üzerindeki noktalar ile sayıları gösterecek.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Adam Görme engelliyse ekranı nasıl görecek de alfabeyi anlayacak? Böyle saçmalık var mı? Yoksa bilmediğim bir şey mi var? Yoksa siz mi bilmiyorsunuz da haber eksik

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Applewatch tan daha islevsel olduğu kesin

" Görme Engelliler için Akıllı Saat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Görme Engelliler için Akıllı Saat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Görme Engelliler için Akıllı Saat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "