Okunma

Görünmezliğin Sırrı Nerede?


30 Ocak 2011 Pazar 10:55
Görünmezliğin Sırrı Nerede?

Bilim dünyasının hayallerini süsleyen şeylerden biri de görünmezlik. Bilim kurgu edebiyatında sıkça karşımıza çıkan görünmezlik, henüz keşfedilmiş değil fakat bu alanda çeşitli çalışmalar sürüyor. (Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönmesi Gerekenler)

Bu çalışmalardan birini de ABD Deniz Kuvvetleri sürdürüyor. Yürütülen bu çalışmanın izlediği yol ise epey bir ilginç.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin, Duke Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü 5 milyon $‘lık çalışmada görünmezliğin sırrı mürekkep balıklarında aranıyor.

Mürekkep balıklarının kamuflaj yeteneği gerçekten inanılmaz

Üstün Kamuflaj

Mürekkep balıklarının renk değiştirerek anlık kamuflaj sağlamasını sağlayan ışığa duyarlı organlarını inceleyen bilim adamları, bunu insanlar üzerinde kullanmanın yollarını arıyorlar.

Projeyi yürüten ekibin başındaki isim olan Prof. Sonke Johnsen mürekkep balıklarının yaptığı şeyin tam olarak görünmezlik olarak tanımlanamayacağını fakat çok etkileyici bir kamuflaj yöntemi olduğunu söyleyerek, bunun sırrını çözmek istediklerini belirtti.

:: Sizce günün birinde görünmezliğin bir yolu bulunacak mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Görünmezliğin Sırrı Nerede?”

 1. CODON dedi ki:

  Haber kalmadı herhalde…

 2. Fantoma dedi ki:

  Görmemizi sağlayan tek etmen ışık.
  Ama meşhur The Invinsible Man (Görünmez Adam) romanında olduğu gibi adı bilinmeyen bir sıvının vüduda enjekte edilmesi ile görünmez olunabilmesi, kitabın yazarının fantazisinden öteye geçemiyor ş***** />
  Buna karşın insan vücudunun kütlesel olarak görünmez kılınması bence yakın bir gelecekte de gerçekleş***** />
  Koyu tenli bir zencinin az ışıklı bir ortamda gözlerini veya dişlerini göstermezse görünemeyeceği gibi, hiç ışık almayan bir odada herhangi bir şeyi görebilmemiz de olası ***** />
  Ama ışık alan bir ortamda karşımızdakini görememek, bence mürekkep balığı veya bukalemun gibi doğal kamuflajla da gerçekleş***** />
  Vücudun kütlesinin ve barındırdığı tüm organlarında görünmez olması ***** />
  İnsan vücudu çok değişik ve karmaşık bir yapıdadır.
  Diyelim ki, et, yani kasları ve deriyi görünmez kıldınız, kas yapısından çok farklı olan kemik veya damarları nasıl görünmez kılacaksınız?
  Oldukça zor bir olay bence.

" Görünmezliğin Sırrı Nerede? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Görünmezliğin Sırrı Nerede? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Görünmezliğin Sırrı Nerede? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "