Okunma

Zararlı yazılım tarama tamamen değişiyor!


17 Nisan 2018 Salı 16:00
Zararlı yazılım tarama tamamen değişiyor!

Intel işlemcilerde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları ile teknoloji dünyasında adeta bir deprem yaşanmıştı. Çip tasarımını yenilemek ve yamalar sunmak zorunda kalan şirket şimdi de GPU ile zararlı yazılım tarama özelliğiyle önemli bir adım atmak hedefinde.

GPU ile zararlı yazılım tarama ile performans korunacak!

Intel tarafından bellek içine yerleşmiş potansiyel zararlı yazılımları tespit etmek ve durdurmak amacıyla sunulan yamalar, işlemciler üzerinde oluşturduğu yük ile performansa darbe vurdu. Şirket işlemci üzerindeki yükü ortadan kaldırmak için artık bütünleşik grafik çipi yani iGPU bileşenine yönelecek.

GPU’lar işlemci yükünü almada en büyük yardımcı olma görevini yine sürdürmüş olacak. Grafiklerle alakalı işlemleri yüklenen bu bileşen, işlemcinin diğer görevleri gerçekleştirmesini sağlıyor. Hatta son dönemde, grafik işlemciler birden fazla veriyi eş zamanlı işlemede işlemcilerden daha başarılı bir tablo çiziyor.

GPU ile zararlı yazılım tarama

Intel Accelerated Memory Scanning (Intel Hızlandırılmış Bellek Tarama) adı verilen yeni teknoloji zararlı yazılım tespitini GPU’ya aktarmaya odaklanıyor. Bu sayede işlemci kullanımında yüzde 20 artışa sebep olan Meltdown ve Spectre yamaları için çözüm sağlanmış olacak. Görevin GPU üzerine atılmasıyla performans darbesinin yüzde 2’lere düşeceği ifade ediliyor.

Intel Thread Detection Technology (Intel Tehdit Tespit Teknolojisi) ile bağlantılı olan yeni tarama yöntemi 6, 7 ve 8. nesil Intel işlemciler için sunulacak. Öte yandan, özelliği kullanmanın üçüncü taraf anti-virüs sağlayıcılarının elinde olduğunu da belirtelim. Microsoft ise özelliği bu ay Windows Defender yazılımına ekleyeceğini onaylamış durumda.

:: Bu yeni tarama yöntemi konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Zararlı yazılım tarama tamamen değişiyor!”

  1. Kerim dedi ki:

    O zaman ben de Christina Hendricks diyorum.

  2. baca dedi ki:

    hiçbiri umrumda değil, sağlam güvenlik yazılımları kullanıyorum. çokta umrumdaydı 😀

" Zararlı yazılım tarama tamamen değişiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zararlı yazılım tarama tamamen değişiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zararlı yazılım tarama tamamen değişiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "