Okunma

GPU Tabanlı Süper Sunucu


02 Haziran 2009 Salı 05:03
GPU Tabanlı Süper Sunucu

Nvidia ve Supermicro, Nvidia Tesla GPU’lardan oluşan bir sunucuyu piyasaya sürdü. 1 U raf sunucu için tasarlanan bu işlemciler, geleneksel dört çekirdekli CPU tabanlı 1U sunucuların sağladığı performansın 12 kat fazlasını sunmaları ile ilgi çekiyor.

Supermicro, NVIDIA’nın Tesla tabanlı ve 6016T-GF-TM2 adını alan süper sunucusunu Tayvan’da düzenlenen Computex 2009 fuarında tanıttı.

Supermicro Pazarlama Başkan Yardımcısı Don Clegg yaptığı açıklamada, Tesla GPU tabanlı Super Server 6016T-GF adlı sunucunun, piyasadaki diğer 1U çözümlerine kıyasla daha üstün güç tüketimi ve raf başına daha yüksek bir performans sunduğunu söyledi. Clegg, saniyede iki trilyon kayar nokta işlemi yapabilen bu sunucu,  kurumsal veri merkezlerinin en zorlayıcı gereksinimlerine bile rahatlıkla cevap verebildiğini de belirtildi.

 

Nvidia, Tesla işlemcileriyle sunucu pazarına el attı.

 

NVIDIA CUDA mimarisine dayanan bu yeni sunucular, kurumsal kullanıcılara eşi görülmemiş düzeylerde bütünleşme ve güvenilirlik sunuyorlar. 

Brezilya’nın  enerji şirketi  olan Petrobras, geçtiğimiz günlerde sismik kodlarının işlemesi için Tesla GPU tabanlı bir kümeye (Cluster Sunucu) yatırım yaptı. Petrobras Jeofizik Teknolojileri Müdürü Neiva Zago yaptığı açıklamada, GPU tabanlı sunucu (Cluster Sunucu) kümeyle geleneksel çok çekirdekli CPU tabanlı kümelere kıyasla 5 ile 20 kata kadar daha yüksek bir performans artışı elde ettiklerini söyledi.

:: Nvidia sunucu pazarında kendisine bir yer edinecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “GPU Tabanlı Süper Sunucu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Eskiden bir de Cyrix vardı…

" GPU Tabanlı Süper Sunucu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GPU Tabanlı Süper Sunucu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GPU Tabanlı Süper Sunucu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "