Okunma

Greenpeace de Sayfasını Kararttı


18 Ocak 2012 Çarşamba 09:49
Greenpeace de Sayfasını Kararttı

Amerika Birleşik Devetleri‘nde (ABD) gündeme gelen SOPA (Stop Online Piracy Act) yani “Çevrimiçi Korsanlığı Önleme Yasası”na karşı bugün pek çok büyük web sitesi ile birlikte Greenpeace Uluslararası ve Greenpeace Akdeniz’in Türkiye, İsrail ve Lübnan’daki web siteleri de 18 saat boyunca sayfalarını karartıyor. Amaç hem ABDdeki yasayı, hem de dünya çapında internet sansürünün yaygınlaşmasını protesto etmek. 

SOPA, temelde fikri mülkiyet haklarını ihlal eden sitelere yaptırım getiriyor gibi gözükse de diğer bir yanıyla şirketlerin, internet eylemlerini ve internet sitelerini sansürlemesine olanak tanıyor. Yasaya göre, marka haklarının ihlal edildiğini düşünen bir şirketin, bir internet sitesini kapatmak için mahkemeye bile başvurması gerekmeyecek, sadece kendince ve gerekçesiz ihbarda bulunması yetecek.

Greenpeace Türkiye de kapanıyor

Greenpeace Türkiye internet sitesi (www.greenpeace.org.tr) 18 Ocak 2012 Çarşamba günü öğlen 12.00’den başlayarak 12 saat süreyle artan internet sansürüne dikkat çekmek için kararacak. Greenpeace yeşil ve barış dolu bir dünyanın ancak ifade özgürlüğü ile sağlanabileceğini hatırlatmaya devam edecek.
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Greenpeace de Sayfasını Kararttı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    XDA SİTESİ SANIRIM ETKILENIYOR BUNDAN GİREMİYORUM SİTEYE

" Greenpeace de Sayfasını Kararttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Greenpeace de Sayfasını Kararttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Greenpeace de Sayfasını Kararttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "