Amerika’dan Rusya’ya hack suçlaması!


20 Ekim 2020 Salı 13:00
Amerika’dan Rusya’ya hack suçlaması!

Amerika Birleşik Devletleri, 6 Rus istihbarat görevlisinin Ukrayna, 2018 Kış Olimpiyatları ve Skipral olayı hakkında yapılan soruşturmayı hacklemekle suçladı. Suçlamalarla ilgili hazırlanan iddianamede, Rus istihbarat örgütü GRU için büyük bir siber casusluk ağına sahip olduğu vurgusu yapılıyor.

GRU, Amerika tarafından hack soruşturmasının baş aktörü olarak görülüyor

ABD Adalet Bakanlığı, 2015 yılında Ukrayna’yı hedef alan Petya fidye yazılımları saldırılarını da kapsayan bir hack iddiasını ortaya attı. İddia, 6 Rus istihbarat görevlisini hack faaliyetleri yapmakla suçluyor. iddianameye göre, faaliyetler sadece bu olaylarla sınırlı kalmıyor. Fransa seçimleri, 2018 yılında Pyonchang’da gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları ve eski istihbarat ajanı Sergei Skipral’ın zehirlenmesine yönelik soruşturmalar da saldırılardan nasibini almış durumda.

GRU hack sotuşturmalarının ana hedefinde

The Verge’nin haberine göre İddianamede en önemli hedef ise Rusya’nın birincil askeri istihbarat teşkilatı olan GRU. Daha önce Fancy Bear adıyla anılan saldırılarla bağlantısı olduğu ilişkilendirilse de teşkilat ilk kez bu kadar net bir şekilde suçlanıyor.

İddianamede yer alan saldırılardan en yıkıcı olanı kuşkusuz Ukrayna’da gerçekleştirilen saldırılar olarak nitelendiriliyor. 2015 yılındaki saldırılarda, ülkenin 3 büyük enerji dağıtım şirketinin iç ağları kullanılamaz hale geldi. Bilgisayarları çalışamaz hale getiren saldırı kış ayında yaklaşık 200 bin insanı elektriksiz bıraktı.

Konuyla ilgili konuşan FBI özel ajanı Michael Christman, “Ekiplerimiz bu GRU üyelerini yıllardır izliyor. Bu suçlular istihbaratımızın gücünü ve teknolojisini hafife aldılar” ifadelerini kullandı.

Önceki iddianamelerde olduğu gibi Rusya’nın söz konusu sanıkları iade etmesi gibi bir ihtimal dışı olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte kovuşturma GRU’nun dijital saldırılardan sorumlu tutulmasında önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Amerika’dan Rusya’ya hack suçlaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Amerika’dan Rusya’ya hack suçlaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Amerika’dan Rusya’ya hack suçlaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  2. 2 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  3. 3 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  4. 4 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  5. 5 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  6. 6 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  7. 7 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  8. 8 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  9. 9 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  10. 10 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!