Okunma

GT300 Nasıl Bir Şey Olacak?


29 Eylül 2009 Salı 13:16
GT300 Nasıl Bir Şey Olacak?

NVIDIA’nın DirectX 11 destekli modeli hakkında hergün yeni bilgiler geliyor. GT300 adıyla bilinen kartın kod adının Fermi olduğu belirtildi. Fermi adının ilk nükleer reaktörü yapan kişi olan Enrico Fermi’den geldiği söyleniyor. NVIDIA’nın yeni kart için çok iddialı bir kod adı seçtiğini söylemek gerek.

GT300 ya da Fermi kod adlı bu yeni kartın tasarımının bittiği ve çok üst düzey yetkililere tanıtıldığı söyleniyor. 2009’un sonlarına doğru piyasada olması beklenen kartın 40 nm’lik GPU’sunun özellikle paralel işlemler üzerinde yoğunlaştığı da söylenenler arasında. NVIDIA’nın GPU’ya sırf bu özellik için özel birimler yerleştirdiği belirtiliyor.

En büyük mimari değişiklik

NVIDIA’nın GT300 ile G80′den beri yaptığı en büyük mimari değişikliği yaptığı iddia ediliyor. Kartın göze çarpan özelliklerinden biri de GDDR5 belleklere sahip olacak olması. NVIDIA daha önce bu tip belleklere kartlarında yer vermemişti. ATI ise uzun süredir GDDR5’lere yer veriyordu.

GT300′ün frekans değerleri hakkında kesin bir bilgi yok fakat bunların HD 5870 ile aynı olacağı da söylenenler arasında. Hem GPU hem de bellek frekansının HD 5870 ile aynı seviyede olması bekleniyor. DirectX 11′in yanı sıra Open GL 3.1′e de destek verecek olan GT300′de ne kadar shader bulunduğu ve iç yapısı henüz tam olarak bilinmediğinden ATI’nin kartına karşılık ne kadar performans göstereceği konusunda tahmin yapmak güç.

:: GT300 sizce HD 5870’i performans açısından geçebilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “GT300 Nasıl Bir Şey Olacak?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    aslında gayet mantıklı bir ad. yeni fermi kartlarında ECC protection olduğu iddia ediliyor: bitlerin ters dönmesine sebep olan ışımaların olumsuz etkilerini düzelten bir sistem. bu bağlamda “çok iddialı” olmaktan ziyade uygun bir isim olduğunu düşünüyorum, zira reaktörlerde de yoğun ışıma olur ve bunları bloke edecek sistem de nükleer reaktör ile birlikte geliştirilmiştir.

" GT300 Nasıl Bir Şey Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GT300 Nasıl Bir Şey Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GT300 Nasıl Bir Şey Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "