Dünden Bugüne GTA Ailesi


22 Ekim 2015 Perşembe 18:00
Dünden Bugüne GTA Ailesi

Günümüzde her oyun türünde mihenk taşı olarak kabul edilen yapımlar mevcuttur. Bu yapımlar, oyun dünyasına damga vurmakla kalmamış aynı zamanda çeşitli oyunlara ilham kaynağı olmuş ve oyun sektörüne yön vermişlerdir.

Örneğin FPS türü için Doom ve Half Life mihenk taşı olarak tabir edebileceğimiz türde oyunlardır.

Günümüzün en popüler oyun tarzlarından biri olan açık dünya temasının kökeni ise GTA’ya yani Grand Theft Auto’ya dayanmaktadır.

İnsanların gönlünce dolaşıp, dilediklerini yapabildikleri bir oyun sistemi olan açık dünya teması, ilk olarak tam anlamıyla GTA 3 oyununda işlenmiştir.

Peki son oyunuyla 3 günde 1 milyar dolarlık hasılata imzasını atan GTA serisi nasıl başladı? İşte efsanenin başlangıcı.

GTA 1 (1997)

GTA serisinin ilk oyunu 1997 yılında DMA Desing tarafından satışa sunulmuştu. (Yeri gelmişken belirtelim, Rockstar North’un eski ismi DMA Desing’tı) PlayStation 1, Windows, MS-DOS ve Gameboy Color için yayınlanan GTA 1, kuş bakışı kamera açısına sahip iki boyutlu bir oyundu.

15-10/22/gta-1.jpg

Çeşitli çete liderlerinden aldığımız görevleri yerine getirdiğimiz oyun sağlam bir hikaye sistemine sahip olmasa da oyunculara sunduğu özgürlükçü oynanış dinamikleriyle kısa sürede ismini duyurmayı başarmıştı.

GTA’nın ilk oyununun yayınlanmasının akabinde Grand Theft Auto: London 1961 ve Grand Theft Auto: London 1969 ismiyle iki farklı ek paket de satışa sunulmuştur. Bu ek paketlerle oyuna daha fazla araba ve görev eklenmiştir.

GTA 2 (1999)

GTA efsanesinin ikinci oyunu ilk oyundan 2 sene sonra yani 1999 yılında satışa sunulmuştu. PlayStation 1, Dreamcast, Windows ve Gameboy Color için satışa sunulan GTA 2 de aynı ilk oyun gibi kuş bakışı bir kamera açısına sahipti.

İlk oyunun izinden giden GTA 2, oyunculara biraz daha derin bir senaryo ve daha iyi görseller sunuyordu.

15-10/22/gta-2.jpg

Fakat geliştirildiği platformlar itibariyle GTA 2’de görsel yönden öyle büyük bir yol kat edilemedi. Kamera açısının kuş bakışı şeklinde olması, görsellerin ileri derecede iyileştirilmesini ister istemez engelliyordu.

DMA sonradan yaptığı açıklamada GTA 2’yi 3D olarak geliştirmek istediklerini fakat o zamanın şartlarıyla böyle bir oyunu, konsolların kaldırmasının olası görünmediğini belirtmişti.

GTA 3 (2001)

GTA serisinin en önemli yükselişi 2001 yılında yayınlanan GTA 3 ile gerçekleşmişti. DMA , 2000 yılı itibari ile ismini değiştirerek Rockstar North adını almıştı.

2000 yılında PlayStation 2 ve Xbox’ın satışa sunulmasıyla Rockstar’ın yapmak istediklerinin önündeki en büyük engel de kalkmıştı.

15-10/22/gta-3.jpg

Gelişen donanım seçenekleriyle birlikte Rockstar, GTA dünyasını daha geniş bir formata taşımış ve açık dünya teması adına önemli adımlar atılmıştı. GTA 3 ile birlikte kamera açısını değiştiren Rockstar Games, kuşbakışı görüş açısından TPS açısına geçiş yapmış ve açık dünya teması oyunlara önemli bir ilham kaynağı olmuştu.

GTA 3’ün çıkışının ardından, açık dünya temalı oyunların sayısı da hızla artmış ve bu tarz oyunlar “GTA tarzı oyun” olarak nitelendirilmeye başlanmıştı.

GTA Vice City (2002)

GTA’nın en büyük sıçraması 2002 yılında yayınlanan GTA Vice City oyunuyla gerçekleşmişti. GTA 3 ile aynı oyun motoru ve dinamikleri kullanan yapım, Miami şehri baz alınarak yapılan Vice City isimli bölgede geçiyordu.

15-10/22/gta-vice-city.jpg

GTA serisi içerisinde ülkemizde de en çok patlama yapan oyun GTA Vice City olmuştu. O zamanlar her kullanıcının evinde PC veya konsol olmasa da, internet cafelerde en çok oynanan yapımlardan birisi de GTA Vice City’di.

PC, OSX, PS2 ve Xbox için yayınlanan GTA Vice City, sonradan iOS, FireOS ve Android için de satışa sunulmuştu.

GTA San Andreas (2004)

Rockstart tarafından 2004 yılında satışa sunulan GTA San Andreas, GTA serisinin en fazla yenilik içeren yapımlarından birisiydi. Genel olarak GTA 5’te kullanılan birçok dinamiğin ilk temelleri GTA San Andreas ile atılmıştı.

Şehirlerdeki çetecilik kavramlarına değinen yapım diğer GTA oyunlarında olduğu gibi uzun bir oynanış süresine sahipti.

15-10/22/gta-san-andreas.jpg

GTA serisi San Andreas oyunu da dahil olmak üzere hep hikaye yönüyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

GTA oyunları genel itibariyle geniş bir hikaye akışına sahip olsalar da, hikayenin yüzeysel bir şekilde işlenmesi oyun severlerin oyunu içselleştirmesine engel oluyordu. Bu sorun GTA 4 oyunuyla birlikte ortadan kalkmış oldu.

GTA 4 (2008)

Rockstar, PlayStation 3 ve Xbox 360’ın satışa sunulmasıyla birlikte 2008 önemli bir atılım gerçekleştirmişti. GTA serisinin seyri GTA 3’ten sonra, GTA 4 ile bir kez daha değişmişti.

Rockstar, GTA 4 ile birlikte yüzeysel hikaye akışını bir kenara bırakıp, oyun severlere derin bir hikaye kurgusuna sahip, içselleştirilebilir bir yapım sunmuştu.

15-10/22/gta-4.jpg

San Andreas’tan 4 sene sonra satışa sunulan yapım, beklentileri fazlasıyla karşılamış ve GTA 5 ile birlikte en yüksek inceleme puanına sahip GTA oyunu olmuştu.

PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlanan GTA 4, yeni nesil açık dünya temalı oyunlar üzerinde de önemli etkiler bırakmıştı.

GTA The Lost and Damned (2009)

GTA 4’ün oyun severler tarafından fazlasıyla beğenilmesi, Rockstar’ın da elini güçlendirmişti.

2008 yılında yayınlanan yapımın ardından ek paket çalışmalarını başlatan Rockstar North, 2009 yılında GTA 4’in ilk eklentisi olarak lanse edilen  GTA The Lost and Damned’ı satışa sunmuştu.(bu oyun aynı GTA Vice City ve San Andreas gibi ana oyundan bağımsız standalone tarzı bir yapımdı)

15-10/22/gta-the-lost-and-damned.jpg

GTA The Lost and Damned, hikaye tarafı baz alındığında güçlü bir yapıda olsa da oyuncular tarafından pek tutulmamıştı. Rockstar’ın ilk olarak sınırlı bölgelerde satışa sunduğu yapım sonrasında global olarak yayınlansa da beklenen satış rakamlarına erişememişti.

GTA The Ballad of Gay Tony (2009)

2009’un hemen başında yayınlanan GTA The Lost and Damned ile beklenen başarı gelmeyince, Rockstar hemen B planını hayata geçirmişti.

Normal şartlarda 2010 yılında yayınlanması planlanan GTA The Ballad of Gay Tony, çıkış tarihi ön plana çekilerek 2009 yılının sonlarında satışa sunulmuştu.

15-10/22/gta-the-ballad-of-gay-tony.jpg

PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlanan GTA The Ballad of Gay Tony, isminden de anlaşılabileceği üzere eşcinsel bir karakterin hikayesine odaklanıyordu.

Bu oyun da Rockstar’ın beklentilerinin bir hayli gerisinde kalmıştı. The Ballad of Gay Tony’de aynı The Lost and Damned gibi hikaye tabanlı bir yapımdı.

GTA 5 (2013)

Açık dünya kelimesinin anlamı 2013 yılında yayınlanan GTA 5 ile yeniden şekillenmişti. GTA 5, oyunculara hiç bir oyunun sunmadığı kadar geniş bir harita ve hiç bir oyunun sunmadığı kadar özgürlük vaat ediyordu.

2013 yılında yayınlanan GTA 5, PlayStation 3 ve Xbox 360 sınırlarını sonuna kadar zorlayan bir yapıya sahipti. GTA 5 sistem gereksinimleri PC için yayınlandığında bir anda teknoloji dünyasının ilgi odağı haline gelmişti. GTA 5 sistem gereksinimleri son derece düşük olsa da bazı bilgisayarlarda sorunlara yol açabiliyordu. Elbette GTA 5 sistem gereksinimleri ihtiyacının düşük olması oyunun kötü olduğundan değildi. Rockstar PC için 2015’te yayınladığı GTA 5‘te müthiş bir optimizasyona imza atmıştı.

15-10/22/gta-5.jpg

Rockstar, GTA tarihinde ilk defa 3 ana karakteri aynı oyun altında birleştirmişti. 3 farklı karakter olmasına karşın mükemmel bir hikaye örgüsü yaratan Rockstar yetkilileri oyun severlere müthiş bir deneyim sunmuşlardı.

Tüm dünyada merakla beklenen GTA 5, çıktığı ilk üç gün içerisinde  yapımcısı Rockstar’a tam 1 milyar dolar kazandırmıştı. Kısa sürede tüm zamanların en çok satan oyunları sıralamasında 2. sıraya oturan GTA 5, çıkışının üzerinden geçen 2 seneye rağmen hala pek çok ülkede en çok satanlar sıralamasında ilk 10’da bulunuyor.

:: Sizin en sevdiğiniz GTA oyunu hangisiydi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Dünden Bugüne GTA Ailesi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta 5 düşük sistemli ha? Gören de süper güç sanar ülkeyi mübarek. Avrupa’da mı yaşıyorsunuz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta 5

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Online

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta Online

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta Online 16 kişiylede oynanır

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta victy spoleis mi ne var o gta vc den daha iyi bir oyun. Karakterimiz belirli bir süre yüzebiliyor sonra yorulup boğulup ölüyoz ve senaryosu vs. Daha iyi mekan ele geçirip oraya istediğimiz binayı dike biliyoz ve kendi çetemiz var SA daki gibi ama 3 tane adamı yanımıza ala biliyoruz. Ne kadar iyi bina inşaa ettirirsek ona göre o mekanda çete elemanı oluyor silah giyim tarzı falan. Gta 5 resmi gta 4 ve Gay Tony de biz eş cinsel adamı yönetmiyoz yani Tony değiliz oyunda Luis'is resimdeki siyahi jameika göçmeni adamız. Eş cinsel değildir kendisi.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta Victy aslında bakıldığında bir başarısızlık çünkü GTA 3 ten sonra isteneni veremedi GTA VC sadece GTA ile ilk tanışanlar için iyidir. Ama SA bir devrim oldu. GTA 4 ise dandik bir seri 4 grafik geliştirme oyunu SA daki özgürlüğün 90% yok 4 te ve The Last and Damned ile The Ballad of Gay Tony deki karakterleri 4 te görebilirsiniz yani onlar sonradan tasarlanan versiyonlar değil. Firma hepsini aynı anda yayınlamak yerine arayla sürdü piyasaya. Ve hiç araştırma yapmadığız belli The Ballad of Gay Tony de biz Gay Tony karakterini değil EŞ CİNSEL OLMAYAN bir karakteri yani resimdeki zenci yönetiyoz yani Jamaikalı Luis'is oyunda eş cinsel falan değiliz. Hay Tony arkadaşımız ve patronumuz bir elmasın peşindeyiz Gay Tony için elması ele geçirmeye çalışıyoruz. Ve GTA 5 e koyduğunuz fotoğraf GTA5 değil 4 sadece oyuna Nissan GTR koyup haritanın can yelek renki değiştirilmiş. GTA 5 diye koyduğunuz foto sapına kadar GTA 4.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Liberty City ?Chinatown ? Arkdaş bir araştırma yapıyorsanız tam yapın sıkıldım artık eksik veya yanlış bilgi okumaktan…
  Hayır bir de bunlar seride önemli oyunlar;
  Liberty City Vice city nin öncüsüdür.
  ChinaTown Wars da psp konsolunda gta yı ayakta tutmuştur.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Polisten kurtulma şifresi. .. benim favorimde gta3.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  gta vice city tek geçerim

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  benim için efsane GTA 2 2000 yılında ilk pc'ciğime kavustuğumda devamlı oynadıgım bir oyundu onunla büyüdüm diyebilirim ozamanlar 7 yaşındaki çocuk için anlatılmaz yaşanır bir durumdu,anlayamazsınız 🙁

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynen bende ilk pc mi aldığımda gta 3 oynuyordum ah o anılar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden bilmiyorum ama ben San Andreas ve IV’e bir turlu alisamamistim, GTA V oynayabilecegim bir sistem de yok. Benim icin Vice City en iyisi.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  "Kısa sürede tüm zamanların en çok satan oyunları sıralamasında 2. sıraya oturan GTA 5"

  En çok satan oyun hangisiymiş ki? Pac-man mi mario mu?

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta 2'de tab tuşuna basınca adam geğirir gaz çıkartırdı ey gidi.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta 5'in fotoğrafı yerine gta 4'ün modlu bir fotoğrafını koymak …

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta online i degerlendirmeliydiniz… O da ayri bir gta

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta 5 süper

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçek efsane GTA

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta 4-5 vs. bunlar yalan. Tek efsane Gta Vice City bu kadar iyi kurgulanmış sürükleyici oyun olamaz. Küçüklüğümden beri oynarım harika bir oyun hatta iphone alıncada ios'tan indirmiştim 🙂

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekleri söyledim yalan mı? şimdide siz yorumumu onaylamayın oldu mu bu şimdi ?

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Editör abimiz burada şunu yazmış '' Elbette GTA 5 sistem gereksinimleri ihtiyacının düşük olması oyunun kötü olduğundan değildi. '' düşük olması diyorsunuzda benim kullandığım bilgisayarın işlemcisini geç ramı bile gta 4ü desteklemiyor ne gta 5i sanki gelişmiş bir ülkede yaşıyoruz öyle bir yazmışsınız ki avrupa standartlarımız var gibi. her aileye düşen gelir ortada herkezin durumu ortada yalan mı avrupayla kıyaslandığında memur öğretmen doktor vs maaşları bayağı bi fazla yabancı ülkelerde ee aile durumuda belli oyunları seviyorum ama oynamasını biliyor muyum diye bi sorun hep oyun videoları izliyip duruyorum canım sıkıldıkca ama oynayabiliyor muyum elbette hayır.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç bi zaman ellerim titreyerek yazdığım LEAVEMEALONE'leri unutmayacağım :')

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  gta 5 te 4 ün nissan gt-r r35 yamalı fotosu var ayrıca gta 3 te de polis arabası bug olmuş 🙂 bence en iyi oyun gta 4 (5 i oynamadım)

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta v gerçekten muhteşem

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  ilk yorum çünkü sitenizi en çok takip eden her dakika takip eden sürekli takip eden kişi benim ben benim merabaaaaaaaaa 😀

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Vice city efsane ama benim icin efsane san andreas serisi ama su dunu ne ya

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle vice city.

" Dünden Bugüne GTA Ailesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden Bugüne GTA Ailesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden Bugüne GTA Ailesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG