Okunma

GTA V Hakkında İlk Dedikodular


26 Ekim 2011 Çarşamba 05:00
GTA V Hakkında İlk Dedikodular

Rockstar Games dün internet sitesini güncelleyerek yaptığı duyuru ile, Grand Theft Auto V‘i resmi olarak açıklamış oldu. İlk etapta gözlerimize inanmakta güçlük çeksek de, durumun gerçek olduğu, sitenin hala aynı şekilde açık duruyor olmasından dolayı ortaya çıktı.

Peki bugüne kadar ortalıkta dolaşan Grand Theft Auto V dedikoduları neler? Bunları sizler için bir araya getirdik ve bakın yeni GTA ile ilgili olarak elimizde neler var?

Renkli karakterler

Grand Theft Auto serisi her zaman renkli kişiliklere sahip karakterler barındırmayı başardı. Yeni gelecek oyunda da bu konuda Rockstar Games’in oldukça iyi bir iş çıkaracağını tahmin etmek güç değil.

Bundan yaklaşık bir yıl önce, firmanın yeni bir proje için seslendirme sanatçıları aramaya başladığını hatırlatmak istiyoruz.

Eğer sıkı bir Grand Theft Auto hayranıysanız, bir önceki oyunda yani Grand Theft Auto IV‘te oyun içerisinde yer alan bir internet sitesinin, yeni bir oyun için seslendirme sanatçısı ilanları ile kaplı olduğunu hatırlarsınız.

Karakterlerden biri bir aktivist, James Pedeaston’du ama bu karakterin GTA V’te yer alıp almayacağını tabii ki şimdiden kestirmek çok güç.

MotionScan teknolojisi

Rockstar Games‘in Team Bondi firması ile birlikte ortaya çıkardığı L.A. Noire, satış rakamlarında istediği düzeye ulaşamamış ve Team Bondi firmasının kapanmasına yol açmıştı. Fakat oyunun tek önemli özelliği, başarısız olması değildi elbette.

Zira firma, MotionScan adı verilen yüz tarama sistemiyle, bugüne dek hiçbir oyunda görülmemiş derecede gerçekçi karakter mimik animasyonlarına sahip olmayı başarmıştı. Rockstar Games’in bu teknolojiyi yeni oyununda kullanacağı da söylentiler arasındaydı.

Uzun lafın kısası, Grand Theft Auto V’te MotionScan teknolojisini görmek, bizleri hiç şaşırtmayacak diyebiliriz.

Çoklu oyunculu seçenekler geri dönecek

Rockstar Games’in yine geçtiğimiz mart ayında internet üzerinden verdiği iş ilanlarında, ne üzerinde çalışılması gerektiği spesifik olarak belirtiliyordu. Yeni bir projenin çoklu oyunculu seçenekleri, oynanış ve oyuncu etkileşimi konularını geliştirmek amacıyla yetenekli insanlar aradığı ilanda açıkca belirtilmişti.

Rockstar Games, gizli gizli bir başka oyun daha hazırlamıyorsa eğer, çoklu oyunculu seçeneklerin Grand Theft Auto V ile ilgili olacağını tahmin etmek güç değil.

Zira diğer bir oyunları Max Payne 3 ve Max Payne serisinde hiçbir zaman çoklu oyunculu seçenekler yer almamıştır.

Oyun günümüzde ve Hollywood’da geçecek

Hollywood’da nereden çıktı diyebilirsiniz. Fakat böyle düşünmeyin zira 2011 yılının mart ayında ortaya çıkan bir haber, GTA V’in aradığı oyuncu listesini gözler önüne sermişti.

Tabii GTA V hakkında en ufak bir bilgi olmadığı için bu haber göz ardı edildi ama gelin görün ki bu listede yer alan tüm karakterler, Kaliforniya ve Hollywood ile bağlantılı karakterler.

Doğal olarak elimizdeki bu bilgiye dayanarak yeni oyunun Hollywood’da ve günümüzde geçeceğini söyleyebiliyoruz. Hatta bu doğru çıkarsa, hiç şaşırmayacağız demek doğru olacaktır.

2012 yılında piyasada olacak

E3 2011‘de Rockstar Games’in bilinçaltımıza yerleştirmeye çalıştığı mesaj, 2012 yılında bir oyunlarının piyasaya sürüleceği yönündeydi. Tabii bahsettikleri oyunun Max Payne 3 olması ihtimali çok daha yüksek görünüyor olabilir.

Fakat ne kadar zamandır geliştirildiği henüz bilinmeyen Grand Theft Auto V’in de 2012 yılında piyasaya sürülebilmesi ihtimalini göz ardı etmemek gerek. Eh, Rockstar Games, RAGE adlı oyun motorunu çoktan hazırladı ve bir önceki oyundan beri yaklaşık beş yıl geçmiş olacak. Neden olmasın?

:: Grand Theft Auto V’i bekliyor muydunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “GTA V Hakkında İlk Dedikodular”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  valla bn gta 4 ü o kadar bğenmedim ama gta 5 farklıya benzior 4 sıkıcııııı

 2. El Padrino dedi ki:

  Trailer’a 5 saat kaldı.5 saat sonra cümbüş var.

 3. Persona Grata dedi ki:

  Sitemizde haberi bulunuyor zaten / Murat Sağlam

 4. promidal dedi ki:

  müthiş olmuş.

 5. El Padrino dedi ki:

  Muhteşem bir teknoloji ***** GTA 5 te bu teknoloji kullanılırsa tadına doyum ***** vurulduktan, araba çarptıktan, yumruk yedikten sonraki yüz ifadelerini bu derece detaylı bir şekilde görmek kusursuz bir oyun deneyimi verir oyunculara…

 6. alike03 dedi ki:

  Millet MotionScan teknolojisi mükkemel birsey bu video’da ***** />

  Sistem gereksinimleri’ne gelince o konuda kullanicilarin 5’de 4’ünü madur etti. Yeni topladigim bilgisayarda bile full kalite oynayamiyorum. 2000 liraya mal oldu ama GTA IV’ü en yüksek kalitede kaldirmiyor. Simdiye kadar cikmis olan tüm oyunlari en yüksek kalitede oynadim, ama 3 yil önce cikmis bir oyunu en yüksek kalitede oynayamiyorum. Bu nedir ***** />

 7. SDN Okuru dedi ki:

  GTA 5′ in ilk çıktığında o beklenen ilgiyi verebileceğini sanmı***** GTA 4, oynamak için iyi bir donanıma sahip bilgisayar ***** GTA 4′ ü kasarak oynayan bir kişinin gidipte GTA 5’i kurup oynaması ne kadar gerçekci olur siz düşünün.

 8. El Padrino dedi ki:

  PC optimizasyonunu çok iyi yapmaları lazım bu ***** 4 oyuncuları illallah ettirmiş***** 5 te böyle bir sorun ***** te ne kadar yüksek donanıma sahip sistem olursa olsun mutlaka ama mutlaka kasmalar yapı***** oyunun PC optimizasyonuyla ***** tede böyle bir sorun olursa hayranlarını oyundan soğutur ve olumsuz yönde etkiler bu ***** 2000 liraya pc toplayıpda GTA5’i kasa kasa oynamayı kimse istemez.

 9. TaGaLoG dedi ki:

  GTA 4 deki istenen sistem gereksinimleri gözümün önüne geliyorda 5’inkileri düşünmek bile istemiyorum.

" GTA V Hakkında İlk Dedikodular konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GTA V Hakkında İlk Dedikodular ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GTA V Hakkında İlk Dedikodular ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "