Güncelleme: Soundcloud’a Erişim Engeli


25 Ocak 2014 Cumartesi 12:30
Güncelleme: Soundcloud’a Erişim Engeli

Bugün Soundcloud.com‘a tıklanıldığında “Uygulama Engellendi” yazısı ile karşılaşıldı. Müzisyenler arasında oldukça popüler olan Soundcloud‘un kapatılmasının nedeni ise iddialara göre yakın zaman önce site üzerinden yayınlanan bazı ses dosyaları.

Ağırlıklı olarak bazı siyasilere ait olduğu ileri sürülen ses dosyalarının yayınlandığı siteye erişim engeli gelirken bir de açıklama geldi. Açıklamada, “Ulaşmaya çalıştığınız uygulama şirket kuralları gereği bloklanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Soundcloud.com, müzikle amatör olarak ilgilenelerden müzik profesyonellerine ve DJ‘lere kadar geniş bir yelpazedeki kullanıcıların kendi oluşturdukları müzikleri yükleyip paylaşabildikleri bir platform olarak tanınıyor.

Herkese açık bir platform özelliği taşıyan Souncloud, en son bu hafta  içinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘a ve aile bireylerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının siteye yüklenmesiyle ülke gündeminde yer edinmişti.

Mahkeme Kararı Var mı?

Ülkemizde erişim engellemelerin birçok durumda mahkeme kararlarına bağlı olmadan yapılabilmesi konusundaki kaygılar bu engellemeyle birlikte  tekrar gündemimizde. Gazeteci Mehmet Baransu‘nun Twitter hesabında yayınladığı bir belgeye göre Bakanlık’ın TİB’le yaptığı bir yazışmayla bu tür engellemeler yapılabiliyor. İşte yayınlanan o belge:


Herhangi bir siteye erişimi engellemek bu kadar kolayken acaba SoundCloud.com da bu şekilde mi engellendi yönündeki merakımızı gizleyemiyoruz. TİB‘in konu hakkında herhangi bir açıklaması veya açılmayan sitenin girişinde herhangi bir mahkeme kararı bulunmuyor.

Hukukçular ne diyor? Cevabı için sonraki sayfaya tıklayınız.


Hukukçular Ne Diyor?

Bu erişim engellemeyle ilgili bu durumu bilişim alanında deneyimli hukukçu Avukat Başak Purut‘a danıştık. Başak Purut bu erişim engellemede farklı bir durum olabileceğine dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

“Şu an sitenin kapanmasına sebep olan içerik katalog suçlarla ilgili değil, yani doğrudan TİB’in kapatma yetkisi olan 5651’in 8. maddesi kapsamına girmiyor. Ona rağmen çok hızlı şekilde engellendiğini gözlemledik. Bu da mahkeme kararı yerine TİB’in veya ISS’lerin doğrudan ve hukuksuz müdahalede bulunmuş olması ihtimalini gündeme getiriyor.

Ayrıca bazı ISS’lerden içeriğe erişilebilirken bazı ISS’lerden erişilemiyordu. Bu da normalde karşılaşmadığımız türden bir durumdu. En ilginci ise, TİB’in veya ISS’lerin engellemelerinde çıkan ekrandan tamamen farklı olarak “application blocked” uyarısı gelmekte, altında da özetle, İngilizce olarak “şirket politikalarına uygun olmadığından engellenmiştir.” yazıyor. Bilindiği üzere bu daha çok şirketlerde verilen internet hizmetlerinin şirket çalışanlarınca istismar edilmesini engellemek üzere kullanılan yazılımlarda, yasaklı olarak tanımlanan sitelere girmek istediğinizde verilen uyarıdır. Zaten ekrandaki açıklamada “şirket” diye bahsedilmesi de bu tür bir sistem üzerinden engelleme yapılmış olabileceği izlenimi oluşturuyor.

Özetle muhtemelen hukuksuz bir engellemeyle karşı karşıyayız, en azından başta hukuksuz olarak engellenmiştir, belki engellemeyi takiben bir mahkeme kararı alınmış olabilir ancak hala sitenin neden engellendiğine dair bilgilendirici yazı çıkmamakta.”

Avukat Başak Purut’un da değindiği bu garip durum göz önüne alındığında önce vurup sonra soruları soran internet hukukumuzun bir adım daha ileri gittiğini düşünmekten başka bir şey aklımıza gelmiyor.

SoundCloud Bu Duruma Ne Diyor?

Müzik platformu SoundCloud.com’la temasa geçtik ve kendilerine durumu anlattığımızda araştırma yaptıklarını ve tarafımıza bilgi vereceklerini belirttiler. Henüz kendilerinden herhangi bir açıklama gelmedi.

25 Ocak, Güncelleme:

TİB’in engellerin hukuki sebeplerini listelediği Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi sorgu sayfasında yapılan aramada SoundCloud için iki farklı kararın olduğu artık görülebiliyor. Fakat kafaları karıştırıcı şekilde tarayıcılarda hâlâ “Application Blocked” yazısı çıkıyor ve herhangi bir mahkeme kararı bildirimi görülmüyor.

:: SoundCloud.com’un kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

99 yorum - “Güncelleme: Soundcloud’a Erişim Engeli”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  daha 3 haftaya kadar https üzerinden girdiğim siteye şuan ise hiç giremiyorum. Olayın devlet ile bence bir bağlantısı yok. Kendi sunucularında sıkıntı var.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  siteleri kapatmak acı gerçekleri değiştirebiliyorsa! neti kökten kapatalım acı olan herşey tersine dönsün. Beyinlerdeki gerçekler ne olacak?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar google choreme dan zen mate indirin dns ile uğraşmayın ayrıca burda sorun insanların girip girmemesi değil neden kapatıldığı ? Neden arkadaş ya bi adamın yaptığı yolsuzluk yayınlandı diye neredeyse milyonlarla ifade edebileceğimiz insanların özgürlüklerini elinden alıyosunuz? Arkadaş insanlar müzik dinliyor ya bu nasıl bir zihniyet böyle ilk fırsatta gidicem bu ülkeden nefret ediyorum artık dayanamıyorum.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ülke antidemokratik uygulamalar nedeniyle 3. dünya ülkelerine döndü. bunu destekleyen ve yaptıran herkese yazıklar olsun.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  bulgaristandaki internetin 50 kat (abartmadan yazılmıştır, hesaplanarak) pahalısını kullanıp istediğiniz siteye giremiyorsunuz allah yardımcınız olsun

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  İNTERNETİMİ NEZAMAN ÖZGÜRCE KULLANABİLECEĞİM,AMATÖR BİR MÜZİSYEN OLARAK SORUYORUM!…SOUNDCLOUD GİBİ BİR SİTE NASIL ENGELLENİR…BİRİ BUNU AÇIKLASIN BANA…BU NEDİR YA…SAÇMALIKTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  İki gram olasılık düşünmeden zıplamayın öyle. O “siteye girebiliyorum” diyen arkadaşlar Mobil uygulamadan denesinler adamı hasta etmesinler. Mobile app dahi dnsi değişmemiş pclerden Girilmiyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet girilmiyor. DNS ayarlarınız farklı olduğundan girebiliyorsunuz…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  DNS ayarlarını değiştirdiğin zaman sıkıntı yok…Kapatılmasındaki amaç ne hala anlamış değilim…Müzik engellenebılır mı ?

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Zorla kötü konuşturtacaksınız hakkınızda dns ayar değişikliği yapmış yoo ben giriyorum sorun yok diyor. Muhtemelen kendi bile yapmamış ki saçmaladığının farkında değil sorun yok diyenler. Her ortamda dns değişikliği yapılamıyor ve biz şuan dinleyemiyoruz lütfen gereksiz kalabalık yapmayın.

 11. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı vaio Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Yukarıda yazdığınız mesajınız bu, aşağıda da şikayet ettiğiniz yine aynı tarz siteleri yazmışsınız. Amacınız ne? Bir de sorması ayıp yaş kaç?

  test ediyorum işte 23 yaşındayım kredi kartı dolandırıcılığı yapan siteleri şikayet ettim hala da açık erişim engellenmedi o sitelere

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu siteyi birilerine ait ses kayıtları yüklenmişti.O zamandan belliydi kapatılacağı.Ama siteyi sansürleyerek ses kayıtlarının reklamını yaptı***** sansür çözüm olmak yerine başa bela olabiliyor.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba,

  vaio Nickli Üyeden Alıntı

  Bazı sitelere erişimlerin engellenmesinde de illegal bir durum yok. Herşey kanunlara uygun. Kanunları beğenmiyorsanız buyrun seçimlere girin, Bakan olun Başbakan olun değiştirin. Seçme ve seçilme özgürlüğünüz var. *****

  Temel hak ve özgürlükleri tartışamayız, seçim konusu yapamayız ve bize uymuyor diye kısıtlayamayız.

  Güzel günler dilerim.

 14. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı haqy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Benim veya bir başkasının dini kimseyi ilgilendirmez. Senin hangi dine mensup olduğun da beni ilgilendirmez. Ortada bir yasak var ve sen de bu yasağı savunarak tekrar ediyorum; kendini kandırıyorsun. Bunu ister dinen, ister yasaları kılıf olarak kullan, sonuç aynı. Bu benim görüşüm, sen de tabii ki tam tersini iddia edeceksin. Yasaları sadece kendine işleterek sansür uygulayanları savunacak değilim. Bak yukarıda ne yazmışım, tekrar yazayım "tam demokratik, şeffaf, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünün temel alan ve güçler ayrılığını koruyan bir memleket". Her şey sandıktan ibaret değildir derken neyi kastettiğim gayet açık. Bunlar evrensel değerler. Seçimler tabii ki demokrasinin olmazsa olmazı fakat her hukuksuzlukta, her yasakta, her yolsuzlukta sandık lafını ağzına sakız edenlerin bu olması gereken değerleri görmezden gelerek, siyasi ahlaksızlıkları savunması da manidar. Hani ahlaktan bahsediyoruz ya.. Eğer "sandık" varsa siyasi ahlak gereği "istifa" da var fakat onu aklına getirip de savunan yok. Başka ülkelerden örnek vermişsin de başka ülkelerin ne yaptığı bizi neden ilgilendiriyor? Şimdi buraya diğer ülkelerde olup da Türkiye’de olmayan olumlu yönleri yazacak olsak belkide sayfalarca yer kaplar. SOPA, PIPA, ACTA bunalrdan haberin var mı? Eğer daha önce duymadıysan biraz araştır. Bak ülkelerin vatandaşlarını koruma yöntemleri nasıl oluyormuş, vatandaş koruyacağım diye sansürü nasıl dayatıyormuş öğren. Onlar da seçilmiş hükümet ürünleri fakat evrensel değerlerinin bilincinde olan insanlar tarafından protesto edilerek geri çekilmeleri sağlandı. Ayrıca kimsenin devletin bütünlüğüne, çocukların gelişimine ve genel olarak insanlara zararlı şeylerin engellenmesine karşı çıktığı yok. Bunu nereden çıkardığını da anlamadım. Ayrıca bir hatırlatma; şu anda soundcloud sitesinin herhangi bir mahkeme kararı gerekçe gösterilmeden kapatılması konusu altında yazıyoruz. Hatta bu konuda tbmm’de bir soru önergesi de verilmiş.

  Yazdıklarımı iki kere okuyun demiştim ama okumuşsanız bile maalesef üzülerek görüyorum ki bu bir şeyleri pek de değiştirmemiş.

  Dininiz umrumda bile değil, bahsettiğim şey her insanın kendi manevî değerleri vardır. Benim manevi değerlerimde yasaksız dünya diye bir şey yok. Aynen dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, etrafınıza baktığınız zaman yasaksız bir dünya olmadığı gibi. Bu yasaklar; kendi değer ve fikirlerine göre kimileri tarafından savunulur, kimilerinin umrunda bile olmaz, kimileri ise karşı çıkar. Herkesin dünyaya bakışı ile ilgilidir bu durum. Görüyorum ki siz son gruptasınız ama realist olmak gerekirse sizin bahsettiğiniz gibi bir dünya yok.

  "Yasaları sadece kendine işleterek sansür uygulayan"
  gibi altı doldurulmamış, su üzerinde yüzen şeyler söylüyorsunuz. Bu da subjektiftir. Sizin gözünüzden bakınca öyle görünüyor olabilir ama gerçekten öyle mi? Herkesi memnun etmek ne yazık ki mümkün olan bir şey değil. Tamamen bakış açısı ile ilgili. Yine bahsettiğiniz "tam demokratik, şeffaf, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünün temel alan ve güçler ayrılığını koruyan bir memleket" hep dile getirilen bir ütopyadır. Ne Avrupa’da ne Amerika’da şu an bir tane bile böyle devlet yoktur. Var diyorsanız söyleyin, ben size tek tek hukuksuzlarını, insan hakları ihlallerini sayayım.

  Bahsettiğiniz yasa tasarılarını bilinmeyen şeyler değil, merak etmeyin hepsini o devletler teker teker çıkaracaklar. İsimleri değişir, formları değişir ama hepsi çıkar. Mesele sadece zamanlama meselesi. Çünkü nasıl ki gerçek dünyada suç ve ceza kavramı varsa sanal ortamda da olmalıdır. Aksi düşünülemez. Burada suç kavramı evrensel olduğunu gibi toplumların din, inanç, gelenek ve göreneklerine göre de olabilir. İsteyenin istediği gibi at koşturduğu bir yer olmamalı internet.

  Sandık derken söylediğim şey ise; sistemle ilgili bir şeylerden şikayetiniz varsa eğer, bunu klavye başında yazarak çözemezsiniz. Demokratik devletlerde bunun yolu seçimlerdir. Hükümetler attıkları adımlarda toplumdan gelen bir baskı olursa geri adım atabilirler veya atmayabilirler. Bu kendi takdirleridir ve bunu siyasi sonuçlarını göze alırlar. Dediğim gibi herkesi memnun etmek maalesef imkansızdır.

  Soundcloud.com özeline gelirsek bu sitenin kapatıp kapatılmayacağına karar veren kişi siz değilsiniz. Bunu elbette ki eleştirme hakkınız var ama bu konuya müdahil olmak istiyorsanız bir önceki paragrafı tekrar okuyun lütfen.

  Bu sefer size naçizane tavsiyem yazımı 3 kez okumanız.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet arkadaşlar ülkeler internete sansür koyalım saçmalığı ile uğraşırken sansürü aşmak için çalışan insanlardan yeni projeler çıkıyor :

  web adresi ve bu daha başlangıc ev tabanlı sunucular kurulup bu ağlar üzerinden yayın yapan web siteleri yayın hayatına başlayınca sansürcü zihniyet ne yapacak acaba her yasak kendi isyancısını doğurur.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  verilmiş.

 17. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı İOS Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  porno izlerim porno izlemek suç mu?
  suçsa yine izlerim

  Yukarıda yazdığınız mesajınız bu, aşağıda da şikayet ettiğiniz yine aynı tarz siteleri yazmışsınız. Amacınız ne? Bir de sorması ayıp yaş kaç?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  türkiyenin asıl gerçeği bence bu:
  eskilerden aklıma geldi, hani youtube engelli olduğu dönemler, tay-yeap; "ben giriyorum, siz de girin"
  madem milletin girmesinde sorun görülmüyo, nie engelli? madem engelli sen niye giriyon?
  gülermisin ağlarmısın sövermisin

  not:siyasete girmiyorum sadece ortadaki tezatlığı belirtiyorum. baştan belirteyim de..

 19. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı stttntnzn Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  iş engellemeye gelince anında kapatırlar, başka da bi şeye yaramazlar. altyapı sıfır, hizmet sıfır, kalite sıfır,bide üstüne heryeri engelle, bide üstüne dünyanın en pahalı internetini kuzu kuzu kullanalım. ilgili mercilerin saygıdeğer aile mensuplarına en derin saygılarımı iletirdim de neyse uyarı almayalım

  Bu da işin TÜRKİYE gerçeği işte

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  iş engellemeye gelince anında kapatırlar, başka da bi şeye yaramazlar. altyapı sıfır, hizmet sıfır, kalite sıfır,bide üstüne heryeri engelle, bide üstüne dünyanın en pahalı internetini kuzu kuzu kullanalım. ilgili mercilerin saygıdeğer aile mensuplarına en derin saygılarımı iletirdim de neyse uyarı almayalım

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet internet ortamında bana neyin zararlı neyin zararsız olacağına karar VEREMEZ. Devlet benden akıllı değil benim imanım da ahlakım da sadece beni ilgilendirir. Biraz akılları olsaydı chrome üstünde ücretsiz bile bulunabilen VPN çözümleri ile hiçbirşeyi yasaklayamayacaklarını anlayabilirlerdi. Şimdi bunu bile düşünmekten aciz teknoloji cahillerinin benim için en iyisini bilecek kadar akıllı olduklarını iddia edemezsiniz. Hangi siyasi görüş olursa olsun kimse benden akıllı değil. VPN yasaklanmadıkça (biraz zor) veya fiziksel olarak internet bağımız kesilmedikçe hiçbir site yasaklanamaz. Bu kadar basit kimse benim fikrime katılmak zorunda değil ve ama ben de kimsenin fikrine katılmak zorunda değilim.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  @vaio

  yasakçı zihniyet boşver özgür internet nerede?

  emin olduğum birşey varsa da farklı düşünen insanların çoğu internet sansürüne karşı

  ihbarweb’e herhangi bir şikayet yaptın mı?

  bak ben yaptım

  Sayın Sezer Türkmen,

  www.firstanalquest.com internet adresine ilişkin ihbarınızla ilgili olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" da yer alan suçlar kapsamında ve 5651 sayılı yasanın uygulama usul ve esaslarını belirleyen yönetmelikler (www.tib.gov.tr/kanun_yonetmelik.html) muvacehesinde; ihbarınıza konu içerikle ile ilgili olarak, Ticari Amaçla İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar (İnternet Kafe vb.) üzerinden filtreleme suretiyle erişimin engellenmesi tedbiri uygulanacak olup bu kapsamda halihazırda İnternet kafelerle sınırlı olarak söz konusu URL/alan adı filtrelenecektir.
  İhbarınızla ilgili işlem süreci devam etmektedir.Şikayetinizin Adli mercilerce de inceleme konusu yapılması takdirinizdedir.
  İlginiz ve duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

  Daha fazla bilgi için www.ihbarweb.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

  Sayın Sezer Türkmen,

  streamate.com internet adresine ilişkin ihbarınızla ilgili olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" da yer alan suçlar kapsamında ve 5651 sayılı yasanın uygulama usul ve esaslarını belirleyen yönetmelikler (www.tib.gov.tr/kanun_yonetmelik.html) muvacehesinde gerçekleşen teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda; Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca, re’sen erişimin engellenmesi kararı verilmesini gerektirecek yeterli derecede şüphe sebebi içerik tespit edilmiş olup, şikayet konusu internet sitesiyle ilgili olarak Başkanlıkça verilecek erişimin engellenmesi kararı, gereği için internet erişim sağlayıcılara bildirilecektir.
  İlginiz ve duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

  Daha fazla bilgi için www.ihbarweb.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı


  Sayın Sezer Türkmen,

  www.penthouse.com internet adresine ilişkin ihbarınızla ilgili olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" da yer alan suçlar kapsamında ve 5651 sayılı yasanın uygulama usul ve esaslarını belirleyen yönetmelikler (www.tib.gov.tr/kanun_yonetmelik.html) muvacehesinde gerçekleşen teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda; Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca, re’sen erişimin engellenmesi kararı verilmesini gerektirecek yeterli derecede şüphe sebebi içerik tespit edilmiş olup, şikayet konusu internet sitesiyle ilgili olarak Başkanlıkça verilecek erişimin engellenmesi kararı, gereği için internet erişim sağlayıcılara bildirilecektir.
  İlginiz ve duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

  Daha fazla bilgi için www.ihbarweb.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı


  şikayet yap öyle gel bana!

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Bireyin internet özgürlüklerine saygı duymayı ne zaman öğrenecekler çok merak ediyorum…

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  zararlı siteleri engellemeleri normal de bu site öyle zararlı değil öküz altında buzağı aramaktan vazgeçmek gerek o engellenen sitelere isteyen gene girer.

 25. Ziyaretçi dedi ki:
 26. Ziyaretçi dedi ki:
 27. Ziyaretçi dedi ki:

  haqy Nickli Üyeden Alıntı

  İşte Muz cumhuriyeti olmak böyle bir ş*****

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  ben giriyorum?

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende giriyorum ulan

 30. Ziyaretçi dedi ki:
 31. Ziyaretçi dedi ki:

  İyide ben nasıl giriyorum o zaman 😀

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  buradan hukukçu arkadaşlar varsa sormak istiyorum premium account kullanıp aylık yada yıllık belli bir ücret ödeyen insanlar ne yapmalı? çünkü her ay yada yıl kredi kartlarından bu bedel tahsil edilecek. ne yapmamızı önerirler?

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  fikir ve dusunce ozgurlugu diye buna denir

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  ülkenin düştüğü hallere bak acaba daha ne kadar çamura batacağız

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba,

  Tam "Net neutrality" ile ilgili bir şeyler yazıp iletişimde özgürlüklerin ne kadar önemli olduğundan dem vuracağım, memleketteki "benim Führer’im, benim milletim en doğrusunu bilir" diyen insanların sayısını fark edip vazgeçesim geliyor. Çoğunluğun dediği, insan haklarına mugayir bile olsa, olur" mantığıyla yerin kaç kat daha dibine ineriz zaten beraber göreceğ***** />

  Dünyada yaşayanlar olarak geçici geçirgen özgürlükçülerden çektiğimizi başka hiçbir şeyden ç***** />

  İşin bir de vazifesi vatandaşlara hizmet üretmekten başka bir şey olmaması gereken devletin haddini aşması tarafı var ki onu kamuya açık şekilde anlatsam herhalde vurmaya kalkanlar çıkacaktır. O topa hiç ***** />

  Kolay gelsin,

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung s3 kullanıyorum ayni sekil network data settings diye bir hata veriyor mobilde. pcden denemedim girmeyi.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  dnssi olan giriyor

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  “İOS demiş ki:
  porno izlerim porno izlemek suç mu?
  suçsa yine izlerim”

  Yakalarlarsa ölene kadar mukunku görürsün..

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Basbakana ait ses kayitlari var sitede ondan kapatildi

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  kapata kapata site bırakmadınız beyin göçü yapcam o inci kapanmayacakdı 🙂

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  porno izlerim porno izlemek suç mu?
  suçsa yine izlerim

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Bendede bloklu girilmiyor. IP numaram var ve engellenmiş durumda şu an.

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  İşte Muz cumhuriyeti olmak böyle bir şey.

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Hani sadece url engellenecek ti siteyi komple kapatmışlar

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  Fısıltı gazetesi yine iş başın’da anlaşılan..

  Yağmurdan nem kapanlara selâm olsun..

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  Hükümeti eleştirece illede bir şey bulmak ve haber olsun diye haber yapmak bu olsa gerek.

  Engelli falan değil. Yalan haber yapmayın.

 47. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kış komünizm(!) gelmedi ama faşizmin ağa babası gelmiş durumda. Siz hala mışıl mışıl uyuyun. İyi uykular Türkiye, her nerede uyutulup, uyuşturuluyorsan!
  #direninternet

 48. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizin dunyadan haberiniz yok o sitede tayyip in ve kızının yolsuzlukses kayitlari yuklendi dun iitibariyle onun icin hemen siteye erişimi kestiler gündemi takip edin azcık

 49. Ziyaretçi dedi ki:

  farklı DNS ayarları kullanmama ragmen hala giremiyorum ?

" Güncelleme: Soundcloud’a Erişim Engeli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güncelleme: Soundcloud’a Erişim Engeli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güncelleme: Soundcloud’a Erişim Engeli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!