Güneş enerjili drone geliştirildi


22 Ağustos 2018 Çarşamba 11:00
Güneş enerjili drone geliştirildi

Bir grup öğrenci tarafından geliştirilen güneş enerjili drone saatlerce havada kalabiliyor. Güneş enerjili drone, dahili bir batarya veya akü sistemine sahip değil.

Güneş enerjili drone ile gözetleme

Drone’larda yaşanan şarj problemine NUS öğrencileri oldukça yenilikçi bir çözüm getirdi. Drone’da batarya sistemi kullanmayan öğrenciler, drone’un yüzeyini güneş pilleri ile kapladı. Üretilen enerji ile drone, kesintisiz bir şekilde saatlerce havada kalabiliyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) öğrencileri, güneş enerjisiyle çalışan bir quadcopter geliştirdi. karbon elyaf kullanılarak yapılan drone, sadece 2.7 kg ağırlığında. Dahili akü veya bataryası bulunmayan drone, yaklaşık 4 metrekarelik bir yüzey alanına sahip. Bu yüzey alanında ise toplamda 148 silisyum güneş hücresi bulunuyor.

Güneş enerjisiyle doğrudan enerji üreten drone, bunu herhangi bir batarya sistemine aktarmayarak direkt olarak drone’u çalıştırıyor. 10 metrelik irtifaya ulaşabilen drone’un, üzerindeki GPS sistemi ile otonom olarak da çalışabildiği belirtiliyor.

Araştırmacılar, drone’un gözetleme ve fotoğrafçılık gibi işlemleri rahatlıkla yerine getirebileceğini söylüyor. Ayrıca gece çalışması gerektiğinde ise entegre bir pil kullanılarak, dahili bir enerji sistemi de oluşturulabilir. Yaklaşık 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu rone’un ticarileşme durumu hakkında henüz bir bilgi verilmedi.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu cihazin Günes enerjili dron degil, dronlu günes enerjisi olmus.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Yerden 10 metre yükselen 4 metrekare gibi devasa büyüklükte drone u nasıl gözetlemede kullanacaklar ? Görme engelli olmak gerekir. Bunu daha da geliştirip daha yükseğe çıkarsalar da yüksek irtifadaki rüzgarın şiddeti daha fazla olacağından uçurtma gibi kontrolden çıkar nereye gideceği belli olmaz. Motorları güçlendirseler bu sefer daha fazla elektrik sarfiyatı. Bu çalışmayı 4 senere yaptıkları da ayrı bir yalan güneş paneli ve gerekli voltaj regülatörü hesaplamaları bu kadar sürmez…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Dostum belli ki bu konulardan anliyorsun, Senin cozumun nedir ?

Kivi
Kivi
2 yıl önce

Arkadasim anladigim kadari ile bu islerde bilhayli bilgilisin, bu projeye katkida bulunmak icin birseyler yapmak istermisin ?

KerimK
KerimK
2 yıl önce

4 Sene cok uzun bir sure. Ama o 4 tane gunes paneline carpan ruzgarin Drone un dengesini bozacagi kesin oldugu icin yazilimsal iyilestirmeler, pervanelerin donme hizi farkli ayarlanmasi gerekiyordur. Bunun yaninda mutlaka ruzgarin hizini, gelis yonunu hesaplayan algilayicilar kullanmislardir. Elemanlar guzel birsey yaptilar. Gunes enerjisi panel teknolojisi gelisirse, cok guzel seyler ortaya cikarilabilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Onu yapan, onun binilebilenini yarin yapar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

ben buna benzer daha gelişmiş düşünüyorum…yapabilirsem görüşebiliriz…tubitak projesi olarak düşündüm…makalelerini buldum

" Güneş enerjili drone geliştirildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş enerjili drone geliştirildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş enerjili drone geliştirildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  2. 2 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  3. 3 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  4. 4 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  5. 5 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  6. 6 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  7. 7 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  8. 8 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  9. 9 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  10. 10 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda