Okunma

Türkiye’de güvenli internet kullanımı yaygınlaşıyor!


21 Kasım 2017 Salı 19:00
Türkiye’de güvenli internet kullanımı yaygınlaşıyor!

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internetin, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda artık birincil ihtiyaç olduğunu ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, güvenli internet hizmeti hakkında dikkat çekici bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Çocukları internet üzerinde yayılan olumsuz içeriklerden korumak için gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamında çeşitli tedbirler uygulanıyor.

Bakan Arslan, Türkiye’de bu konuda alınan tedbirlerin yanı sıra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, talep eden kullanıcılara ” güvenli internet hizmeti ” ile etkili bir çözüm sunulduğunu hatırlattı.

Çocuk ve aile olmak üzere iki farklı profil yer alıyor!

Arslan, 2011 yılında aktif olan güvenli internet hizmetinin, vatandaşları zararlı içeriklerinden korumaya yönelik geliştirilmiş bir kamu hizmeti olduğunu ifade ediyor.

Kullanımı oldukça kolay olan ve tüketici memnuniyetini esas alan hizmet, internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunuluyor.

Hizmete başladığı tarihten bu yana altı yıllık süre zarfında, güvenli internet hizmetinin 5 milyonun üzerinde abone tarafından tercih edildiği açıklandı.

Çocuk ve aile olmak üzere iki farklı profilden oluşan hizmet için, internet hizmetinin alındığı firmaya başvurulması yeterli. Profiller arasında geçiş ve iptal işlemleri ise istenilen anda hızlı ve kolayca gerçekleştirebiliyor.

Çocuk profili tercih edildiğinde beyaz listede yer alan iş, ekonomi, bilgi/referans, eğitim kurumları, medya gibi internet sitelerine erişimin mümkün oluyor.

Aile profilinde ise çocukların cinsel istismarı, müstehcenlik, kumar, intihara yönlendirme, uyuşturucu, sağlık için tehlikeli madde temini, ırkçılık, terör gibi olumsuz içeriğe sahip sitelere erişim sağlanamıyor.

:: Ücretsiz olarak sunulan bu hizmeti siz kullanıyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Türkiye’de güvenli internet kullanımı yaygınlaşıyor!”

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

    sansürlü internet isteyen o güvenli interneti kullanır…

" Türkiye’de güvenli internet kullanımı yaygınlaşıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’de güvenli internet kullanımı yaygınlaşıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’de güvenli internet kullanımı yaygınlaşıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "