Okunma

Güvenli İnternet’i 42 bin Kişi Kullandı


30 Kasım 2011 Çarşamba 16:24
Güvenli İnternet’i 42 bin Kişi Kullandı

22 Kasım’da yürürlüğe giren Güvenli İnternet uygulamasına bugüne kadar 42 bin kişi başvurdu. Üzerine büyük gürültü koparılan ve bir kesim tarafından ‘sansür’ olarak adlandırılan hizmette Aile ve Çocuk olmak üzere iki farklı paket bulunuyor.

Hizmeti kullanıma sunan BTK‘nın bilgilendirmesine göre bir haftada hizmeti kullanmak için 42 bin başvuru yapıldı. Aile paketini seçenlerin sayısı 37 bin 800 iken, kalanlar ise Çocuk paketini tercih ettiler. Yani her 100 kullanıcıdan sadece 10’u Aile paketini tercih etmiş oldu.

Bu arada en yoğun başvuru hem nüfus hem de internet bağlantı adedinin yüksekliği yüzünden İstanbul’dan yapılmış. Türkiye‘deki internet nüfusuna baktığımızda oldukça düşük bir rakam olan 42 binin önümüzdeki günlerde çok büyük oranda artması da beklenmiyor.

Güvenli İnternet hizmeti tamamen isteğe bağlı olarak kullanıyor. İnternet abonesi isterse Aile ya da Çocuk paketlerinden birini seçerek filtreleme yapabiliyor.

:: Güvenli İnternet hizmeti hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

69 yorum - “Güvenli İnternet’i 42 bin Kişi Kullandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hiçkimsenin özgurlugunu ellerinden alma hakları yok bende istemıyorum dıye bırsey yok malesef olsa ıstemıyorum dıycemde 🙂 ben özgurum kardesım istedıgım sıteye gırerım yani yoksa ınternet alemını kapatsınlar daha iyi

 2. neguvon dedi ki:

  Gün be gün daha fazla site yasaklanıyor vpn sitelerine Neden yasak geliyor madem dns vpn kullanmak suç değil Neden yasaklanıyor neyin hazırlığı ni yapıyorlar bu sitelerı kapatmak ile şu an itibarı ile tunel siteleri de filtreye takılmış durumda evet soruyorum.

 3. SwateR dedi ki:

  En iyi filtre insanın kendisidir. Girilen sitenin isminden cisminden ne olduğu hemen hemen anlaşılıyor ***** />

  He küçük çocuğu olanlara ve PC hakkında fazla bilgisi olmayanlara lafım yok.

 4. xxalfaxx dedi ki:
 5. topalsolucan dedi ki:

  Dns değişmek suç degil

 6. Mr.Elm dedi ki:

  @whitedragon @y_ates
  Evet google, microsoft vs kaydediyor ama onların gelip seni tutuklama imkanları var mı? sana müdehale edebiliyorlarmı herhangi bir şekilde?Tabi ben suç işleyenlerde rahat hareket etsin demiyorum,yakalayıp cezalarını versinler. ama 40 küsür bin için bunca alt yapı yatırım yerine paket programlar üretseler daha ekonomik olurdu. Ve ne yazık ki filtreden sonra ping süreleri arttı. online oyuncular açısından da kötü oldu.

  @topalsolucan iletişim hakkı tüm dünyada kabul gören evrensel ve anayasal bir haktır.Bu hizmeti demokratik her ülke sağlamak zorunda.Ayrıca bu kumar sitelerini engellemenin tek yolu filte koymak değil. Dns vs ile ulaşılamayacak şekilde ip ler kısıtlanabiliyor. Peki neden dns değiştirmek hala suç? bu kanun hükmündeki kararname neden değişmiyor burada ki maksat nedir açıklarmısın bana?
  Açık yüreklilikle diyeyim. Ben hükümete oy vermiş biriyim, ideolojik yaklaşmıyorum bu olaya. Lütfen sizde yaklaşmayın. Objektif düşünelim.

 7. Mr.Elm dedi ki:

  @whitedragon @y_ates
  Evet google, microsoft vs kaydediyor ama onların gelip seni tutuklama imkanları var mı?

  @topalsolucan iletişim hakkı tüm dünyada kabul gören evrensel ve anayasal bir haktır.Bu hizmeti demokratik her ülke sağlamak ***** bu kumar sitelerini engellemenin tek yolu filte koymak değil. Dns vs ile ulaşılamayacak şekilde ip ler kısıtlanabiliyor. Peki neden dns değiştirmek hala suç? bu kanun hükmündeki kararname neden değişmiyor burada ki maksat nedir açıklarmısın bana?
  Açık yüreklilikle diyeyim. Ben hükümete oy vermiş biriyim, ideolojik yaklaşmıyorum bu olaya. Lütfen sizde yaklaşmayın. Objektif düşünelim.

 8. kowalskii dedi ki:

  Eğer aklınıza takılan "internete gezinirken birileri sizin işlemlerinizi ve yorumlarınızı izliyor mu ?" sorusu ise; evet. Rastgele ya da belirli davranışlarınız sonucu takibe takılmış olabilirsiniz ya da "terörizm", "ölsün USA" gibi daha şu anda yorgunluktan aklıma gelmeyen kelimeler taramalara otomatik yönlendiriliyorsunuz. Tıpkı ABD sınırlarında telefon konuşmalarınızda 16 yasal takip hakkı bulunan kelime gibi. Örneğin, usame bin ladin

  Ben internetimin erişilebilirlik sınırlarının değiştiğini sanıyordum, yanılmışım. Çok güzelinden bir cevap alarak oturdum… Şimdi "filtreyi kullanmak istemiyorum" seçeneği ile devam ediyorum. Bu arada online işlemlerde hiç bir şey seçili değil, "tanımlanmamıştır" ibaresi vardı.

  Aklımda bir şey daha vardı ama unuttum.

 9. bewko dedi ki:

  ben hiçbirşey seçmedim benim ki nasıl şimdi ?

 10. whitedragon dedi ki:

  Ne alaka zaten interneti kullandığın an başta Amerika herkes tarafından izlenebilirsin..ülkemizdeki filtreyi çok abarttılar onun nedeni seçim zamanına denk gelmesi ve göstermelik özgürlük hikayeleri..

  — Mesaj Güncellendi —

  @Mr.ElmNe alaka zaten interneti kullandığın an başta Amerika herkes tarafından izlenebilirsin..ülkemizdeki filtreyi çok abarttılar onun nedeni seçim zamanına denk gelmesi ve göstermelik özgürlük hikayeleri..

 11. whitedragon dedi ki:

  Ne alaka zaten interneti kullandığın an başta Amerika herkes tarafından izlenebilirsin..ülkemizdeki filtreyi çok abarttılar onun nedeni seçim zamanına denk gelmesi ve göstermelik özgürlük hikayeleri..

 12. topalsolucan dedi ki:
 13. Mr.Elm dedi ki:

  Yok pornoyu engelliyor yok açıyor yok şu site yasak, aa olurmu bende açıyor, demek yasak yokmuş felan bırakın bunları. Arkadaş benim datalarım filtre olarak adlandırılan teknolojik cihazlardan geçiyormu ben istemeden? Evet geçiyor. Erişilebilir mi? Evet istenilen zaman erişilebilir. Şifrelenmiş paketler bile çözülebilir mi?Evet çözülebilir. Rızam var mı? Yok…. Bunun ötesini bırakın. Bunu anlayın.

 14. neguvon dedi ki:

  Merakımı çeken konu şu bu ülekede kaç tane ermeni yaşıyorki ermenice siteler yasaklanıyor. Engellenen sitelere baktımda baya ermenice yayın yapan siteler sansürlenmiş garipsedim.

 15. MrPerfect dedi ki:

  ne güvenlisi ya hep aynı ya

 16. topalsolucan dedi ki:
 17. __kadıköyRAP__ dedi ki:

" Güvenli İnternet’i 42 bin Kişi Kullandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güvenli İnternet’i 42 bin Kişi Kullandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenli İnternet’i 42 bin Kişi Kullandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "