Haftanın iOS Uygulamaları


18 Ekim 2014 Cumartesi 15:00
Haftanın iOS Uygulamaları

Haftanın iOS uygulamaları yazı dizimizde bu hafta özel bir kategoriye odaklanıyoruz. Sizler için bu yazımıda seçtiğimiz 5 uygulama retro uygulamalardan oluşuyor.

Bilmeyen okurlarımız için “retro” sözcüğünü kısaca tanımlamakta fayda var. Retro, yakın geçmişe ait akımlarını ve modalarını üreten tarz olarak açıklanabilir. Sık sık “vintage” olarak da karşımıza çıkan bu tarz, giyimden aksesuara birçok alanı etkiledi ve etkilemeyi sürdürüyor.

14-10/18/tumblr_mvuvt2tdym1s1xhzio1_500.jpg

Teknoloji ve internet dünyasında da retro akımı son derece etkili. Klasik uygulamalar, güncel platformlara uyarlanan kült oyunlar, sosyal medyada retro görsel paylaşımları ve eski fotoğraf filtreleri gibi birçok alanda bu etkiyi görmek mümkün.

Bu nedenle biz de bu haftaya özel konu başlığı olarak retro uygulmaları seçtik ve sizler için retro izleri taşıyan 5 ilginç iOS uygulamasını bir araya getirdik.

Retro uygulamalar ile geçmişe kısa bir yolculuk yapmaya hazır mısınız?

 

1) Camera C64

Commodore dönemine yetişenlerden misiniz, yoksa o dönemi büyüklerinizden dinleyenlerden mi? Her ne olursa olsun, PC döneminin öncesinde tarihe hoş hatıralarla geçen Commodore’ları bir şekilde duyduğunuza eminiz. 

Gelin günümüzün 4K ekranlarını, onlarca megapiksellik görsellerini bir kenara bırakalım. Bir dönemin efsanesi Commodore 64’te görseller nasıl görünüyordu bunu bir düşünelim. Bunun için Google görsel aramaya gitmenize gerek yok, kendiniz deneyebilirsiniz.

14-10/17/commodore.jpg

Camera C64 uygulaması, 80’lerin ünlü bilgisayarı Commodore 64’ün sunduğu fotoğraflara benzer fotoğraflar yakalamanızı sağlıyor. Hem de bunu Commodere 64’e benzer bir arayüz içerisinde sunarak tarihe yapılan yolculuğun gerçekliğini bir kat daha artırıyor.

Ücretsiz sürümünde tek bir efekt ile gelen Camera C64’te ön ve arka kamerayı kullanmak, monitörü açıp kapatmak gibi ayrıntılar mevcut. Camera C64’ü buradan indirebilirsiniz.

 

2) 1984 Calc

“Bazı şeyler hiç değişmez” denir. Peki ya aradan geçen 30 yıl hesap makinası uygulamalarını ne kadar değiştirdi? Sonuçta aynı amaca hizmet etse de bundan 30 yıl önceki hesap makinası uygulamasının görünümüyle şu an var olanları karşılaştırmak mümkün değil.

14-10/17/apple.jpg

Apple’ın orjinal (ilk) Machintosh için tasarladığı hesap makinasını iOS cihazlarınızda kullanmaya ne dersiniz? O yıllarda yeni doğan Machintosh’un hesap makinası işte tam olarak böyle görünüyordu. Acaba Apple yazılımcıları bu uygulamanın yıllar sonra iPhone gibi bir cihazda çalışabileceğini hayal etmişler miydi?

1984 Calc uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

3) Retro Wall Breaker

Sıkı takipçilerimiz fark edeceği gibi, normalde haftanın iOS uygulamaları yazılarımızda oyunlara yer vermiyoruz. Ancak, söz konusu olan özel retro kategorisi olunca oyunlar olmadan geçemezdik.

14-10/18/arkandroid-1413579978.jpg

80’lerin efsane oyunlarından Taito imzalı Arkonoid’in iOS’a uyarlanmış bir sürümü, Retro Wall Breaker adıyla karşımıza çıktı. Adındaki “retro” ifadesinin karşılığını hem grafikleri hem de müzikleriyle veren oyun bu haftaki özel listemize girmeyi başardı.

Retro Wall Breaker’ı buradan indirebilirsiniz.

4) Snake 97

Yılların yılanı şimdi de iOS’te karşımıza çıktı. “Sıradan bir yılan oyunu” deyip geçmeyin çünkü Snake 97 size oyun oynatmaktan çok geçmişin esintilerini yaşatmak için tasarlanmış.

Uygulamayı App Store’daki onlarca Snake oyunundan farklı kılan ise 90’ların sonları 2000’lerin başlarında efsane olan Nokia modellerinin üzerinde oyunun oynanabilmesi. Oyunun arayüzü tamamen Nokia 3310, 5110, 8210 gibi modellerden oluşuyor ve oyunu görünen cihazın tuşları üzerinden oyunuyorsunuz.

14-10/18/retro-nokia.jpg

Akıllıca tasarlanan Snake 97’de orjinal seslere de sadık kalınmış. Oyunun belki de tek rahatsız eden yeri, isim hakkı davalarıyla karşılaşmak istemeyen yazılımcının, cihazlarda “Nokia” ifadesi yerine “Snake” adını kullanmış olması. Bu kadar nostaljiye karşılık bu küçük kusuru da görmezden gelmek gerek.

Snake 97’yi buradan indirebilirsiniz.

5) Retro Quotes & More

İnternet ve sosyal medyadaki retro öğelerle ve alıntılarla dolu görseller sizin de ilginizi çekiyor mu? Retro Quotes uygulaması ile bu tür görsellerin yüzlercesine sahip olabilir, bunları iOS cihazınızda duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz.

14-10/18/retro.jpg

Uygulamada sunulan dev arşiv size yeterli gelmedi mi? O zaman kendi retro görselinizi kendiniz yaratın! Bu kategoride sunulan hazır taslakların konuşma balonlarını doldurabilir, altlarına yazı ekleyebilirsiniz. Hazır ya da sizin hazırladığınız retro görselleri kolayca sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Retro Quotes & More uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

:: Retro özel konumuzdan hoşlandınız mı? Bu tür özel uygulama konularının devam etmesini ister misiniz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Haftanın iOS Uygulamaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın iOS Uygulamaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın iOS Uygulamaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar