Okunma

Hangi Taşınabilir Disk Size Göre?


26 Eylül 2013 Perşembe 10:30
Hangi Taşınabilir Disk Size Göre?

Dahili ya da harici disk alırken pek çok kullanıcının ilk baktığı özellik depolama kapasitesi ve artık bağlantı arabiriminin ne olduğu. Pek çok kişi için 1 TB kapasiteli ve USB 3.0 arabirimli pek çok disk yeterli görülür. Bu noktadan sonra ürünün diğer özellikleri pek umursanmadan, görülen ilk ürün satın alınır. Peki bunu biraz daha bilinçli hale getiremez miyiz?

Taşınabilir disk alırken ihtiyaçlarımızı tamamen karşıladığından emin olmalıyız. İhtiyacımızdan biraz daha fazla özellikler ileride lazım olur belki diye alınabilir fakat, hiç kullanmayacağınız özelliklere de boşuna ek bir meblağ ödemenizi istemeyiz.

O yüzden bu makalemizde WD‘nin taşınabilir disk modellerinin kime uygun olup olmadığı konusuna değiniyoruz. İlk olarak 3.5 inçlik disklerden başlayalım. WD bu konuda oldukça iddialı.

WD’nin 3.5 inçlik taşınabilir disk çözümleri:

3.5 inçlik taşınabilir diskler; çalışmak için yapı olarak bir prize ihtiyaç duyuyor. Güç ihtiyacını adaptörden alan 3.5 inç diskler, veri aktarımını USB 3.0 ya da Thunderbolt gibi hızlı çözümlerle sağlıyor.

Yüksek kapasite ve en üst seviye performansa ihtiyaç duyan profesyonellere yönelik bu ürünleri, performansına göre sıralayalım. Sonra da 2.5 inçlik ürünlere göz atacağız.

WD My Book Velociraptor Duo

Western Digital’in en hızlı mekanik hard disk çözümü olan, 10.000 RPM dönüş hızına sahip 1 TB’lık Velociraptor disklerinin çiftinden gücünü alan Velociraptor Duo, iki diski Raid-0 mantığı ile çalıştırıyor ve hızına hız katıyor.

İki adet diskin Raid mantığıyla çalıştırıldığı ürün, hız ve güvenliği sizlere bir arada sunuyor. Varsayılan olarak Raid-0 kurulumuyla gelen cihaz, hızını ikiye katlıyor ve 2 TB’lık bir kapasiteyi sizlere sunuyor. Veriler Raid 0‘da disklere bölüştürülerek yazıldığı için disklerden biri bozulduğunda verilerinizin kaybolma ihtimali var. İşte bu noktada yüksek güvenlik düşünenler için WD, Raid 1 seçeneğini de ekliyor. Raid 1 yaparsanız iki hard disk aynalama methoduyla çalışıyor. Bir diske yazılan veri, diğer diske de yazılıyor. Böylece kapasiteler 1 TB‘a düşmüş oluyor.

Thunderbolt bağlantısı sayesinde USB 3.0‘dan 2 kat daha hızlı olan ürün, aynı anda iki farklı cihaza bağlanabiliyor. Yani iki kişi Mac kullanıyorsa, evde bu cihazı ikisi de kullanabilir, verilerini yedekleyebilir. 

Yaklaşık saniyede 400 MB’lık dosya okuma hızına ulaşabilen My Book Velociraptor Duo’nun incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

WD My Book Thunderbolt Duo

İlk sayfamızda verdiğimiz My Book Velociraptor Duo ile aynı çalışma mantığına sahip cihaz, içerisinde 10.000 RPM hızında çalışan Velociraptor disklerinin çiftine değil de, WD‘nin yine hızlı disk çözümlerinden olan Caviar Black’ın çiftini kullanıyor.

4 TB ve 8 TB olmak üzere iki farklı varyasyonunun piyasada bulunduğu ürünün içerisinde iki adet 3.5 inçlik hard disk bulunuyor. Bu hard diskleri çok kolay bir şekilde takıp, çıkartabiliyorsunuz.

İki adet diskin Raid mantığıyla çalıştırıldığı ürün, hız ve güvenliği sizlere bir arada sunuyor. Varsayılan olarak Raid 0 kurulumuyla gelen ürün, hızını ikiye katlıyor ve 4 – 8 TB’lık bir kapasiteyi sizlere sunuyor. Veriler Raid 0’da disklere bölüştürülerek yazıldığı için disklerden biri bozulduğunda verilerinizin kaybolma ihtimali var. İşte bu noktada güvenliklerini düşünenler için WD, Raid 1 seçeneğini de ekliyor. Raid 1 yaparsanız iki hard disk aynalama methoduyla çalışıyor. Bir diske yazılan veri, diğer diske de yazılıyor. Böylece kapasiteler 2 ya da 4 TB‘a düşmüş oluyor.

700 MB‘lık bir veriyi 10 saniyede kopyalayan diskin incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

WD My Book Studio

WD’nin en çok satılan 3.5 inçlik disklerinden olan My Book Studio, olabilecek en yüksek kapasite ve bu kapasitedeki sunulabilecek en yüksek performansı hedeflemeyenler; sadece 2.5 inçlik disklerden daha yüksek bir performans hedefleyenler için biçilmiş kaftan.

Üzeride sadece tek bir 3.5 inçlik disk barındırabilen My Book Studio’nun farklı sürümleri bulunuyor. USB 3.0 bağlantısı ve 1 – 2 TB gibi kapasiteleri destekleyen ürün, bilgisayarımızın içerisine taktığımız dahili disklere yakın performans sunuyor. Ürünle ilgili incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

WD’nin 2.5 inçlik taşınabilir disk çözümleri:

WD My Passport Air

Adından anlaşıldığı gibi My Passport Air, MacBook Air ve Pro gibi Apple’ın taşınabilir bilgisayarlarına yönelik hazırlanmış bir ürün. Normal bilgisayarlarla da uyumlu çalışabilen ürün, özellikle Apple’ın Time Machine yedekleme yapısıyla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor olması ve USB 3.0 desteğiyle dikkat çekiyor.

Kısaca MacBook kullanıcılarının, sistem yedekleme ve dosyalarını saklamak için kullanabileceği etkileyici bir ürün.

WD Elements

2 TB’a kadar kapasite seçenekleriyle dikkat çeken aile, Dropbox’a ücretsiz olarak yedekleme ve USB 3.0 desteği gibi ek özellikleriyle sektördeki yerini alıyor.

My Passport for MAC

WD’den MAC kullanıcıları için bir seçenek daha…

WD My Passport Ultra

2.5 inç büyüklüğündeki USB 3.0 destekli disk, ortalama 90 MB seviyesinde dosya aktarım hızına sahip. 20 GB’lık bir dosyayı yaklaşık 3 dakika içerisinde kopyalayan taşınabilir diskin tek marifeti performansı değil. 

WD’nin SmartWare yazılımını kullanan ve destekleyen ürün hem Mac OS X hem de Windows desteğiyle dikkat çekiyor. Otomatik yedekleme yapan bu yazılım, ayrıca Dropbox hesabı olanlara otomatik olarak bulut yedekleme özelliği de sunuyor. Şifreleme özellliğini de sunan ürünün, 500 GB’lık kapasiteye ek olarak 1 ve 2 TB’lık sürümleri de bulunuyor.

Farklı renk seçeneklerine sahip olan ürün, 12.8 mm kalınlığıyla dikkat çekiyor. Ayrıca WD, ürünle beraber bir adet taşıma kılıfı hediye ediyor. Dilerseniz ürünle ilgili daha fazla detayı buradaki incelememizde bulabilirsiniz.

WD Passport Slim

Çantasında hiç bir ağırlık olmadan taşınabilir diskini taşımak isteyenlere..

WD Passport Enterprise

USB 3.0 desteğine sahip taşınabilir diskler, hızla yaygınlaşmaya başladı. Veri aktarım hızındaki gelişmeler sayesinde USB 3.0 desteği olmayan taşınabilir diskleri artık pek tavsiye etmiyoruz.

70 – 90 Mb/sn arası ortalama aktarım hızına sahip olan ürün,  2.5 inçlik mekanik disklerin verdiği performansı rahatlıkla bizlere sunabiliyor.

Windows 7 ve 8 ile beraber gelen Windows To Go desteği ile beraber, BitLocker şifreleme desteği sunan ürün, veri güvenliği konusunda da başarılı. Uygun fiyatlı ve pek çok desteğiyle dikkat çeken ürünü, sizler için inceledik. İncelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

:: Sizin kullanımınız için en uygun disk hangisi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Hangi Taşınabilir Disk Size Göre?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  wd passport ultra 2tb aldım. 50 cm yukseklikten oğlum düşürdü. ogündür 5 yıllık aile fotolarımız gitti

 2. SDN Okuru dedi ki:

  3 senedir samsung 3,5′ 1,5tb kapasiteli harici disk kullanıyorum. masadan düşüp üstüne içecek dökülmüşlüğü var ama hiç sıkıntı çıkartmadı şimdiye kadar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kusura bakmayın ama reklam kokan hareketler bunlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  olmamış

 5. SDN Okuru dedi ki:

  keşke fiyat aralıklarıda yazılsaydı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  “WD ürün gamında hangi ürün size daha uygun?” diye başlık atsaydınız daha uygun olurdu.

" Hangi Taşınabilir Disk Size Göre? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangi Taşınabilir Disk Size Göre? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangi Taşınabilir Disk Size Göre? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "