Güvenlik savaşları: Android vs iOS


03 Mart 2020 Salı 09:02
Güvenlik savaşları: Android vs iOS

Söz konusu kullandığınız akıllı telefonlar olduğunda güvenlik gerçekten de önemli hale geliyor. İster Android işletim sistemine sahip cihazları kullanın, ister iOS işletim sistemine bağlı cihazları. Her iki şekilde de bazı güvenlik sorunları olabiliyor. Peki, hangisi daha güvenli; Android mi iOS mu? Android cihazlar da iOS cihazlar da bazı güvenlik problemlerini içeriyor.

Android cihazlar mı daha güvenli yoksa iOS cihazlar mı?

Cihaz güvenliği hakkında konuşacak olursak her iki işletim sistemi de eleştiri oklarının hedefi haline gelebilir. Her güncelleme aldığında güvenlik noktasının üzerine basan Apple, bir diğer tarafta milyonlarca kullanıcısı ile birçok markadan Android cihazlar.

Android işletim sistemi açık kaynaklı olduğu için hem geliştirilmeye çok açık oluyorken, hem de diğer tehlikelere karşı da oldukça savunmasız kalıyor.

iPhone’lar ise aksine hem telefon modelleri Android’e oranla daha az sayıda kalıyor hem de neredeyse 5 yıl önce çıkmış olan telefon modeli bile aktif olarak güncelleme alıyor.

Her iki işletim sisteminin de birbirinden özellik kopyaladığı aşikar. Kullanıcılar nezdinde değerlendirildiğinde ise her iki işletim sistemine de tutkun olan kişiler var. iPhone’dan vazgeçememciler ve Android’den vazgeçememciler bulunuyor.

Bakıldığında iPhone’un kendince avantajı bulunuyor. Zira kullanıcı sayısı tüm Android kullanıcılarından daha az ve bu noktada eski cihazlarının bile güncel kalması oldukça mantıklı. Diğer tarafta Samsung, Huawei, Xiaomi, Sony ve birçok büyük Android işletim sistemini kullanan cihaz bulunuyor.

Bu saydığımız şirketler bir de düşük, orta ve yüksek segment telefonlarıyla birçok model çeşidi de sunuyor. Haliyle birkaç yıl içinde telefon güncelleme almayı bırakıyor. Çünkü güncellenecek çok sayıda cihaz var.

Android kullanıcıları genellikle önemli güvenlik güncellemelerini zamanında alamazlar. Söz konusu akıllı telefona bağlı olarak, bazı Android kullanıcıları diğerlerinden birkaç ay sonra güvenlik güncellemeleri alıyor. Bu ise bazı sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Telefon tercihi yine de önemli bir noktada yer alıyor

Güvenlik güncellemesi verilse bile bazı kullanıcıların bu güncellemeleri yapmadığı görülüyor. Android’in eski sürümlerini kullanan birçok kullanıcının yanında iPhone kullanıcılarının yüzde 77’si iOS 13’ü yani güncel sürümü kullanıyor.

Google’ın sunduğu Android cihazlarının sayısı hepsini aynı güvenlik düzeyinde ve aynı miktarda zaman ve sıklıkta güncel tutmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Ayrıca, birden fazla marka ve modele dağıtılması gerektiğinden bu güncellemeleri bütün kullanıcılara aynı zamanda dağıtmayı zorlaştırıyor. Güncellemeler daha az çıkıyor ve cihazlar daha az destekleniyor.

iOS cihazlar, Android cihazlar

Güncelleme avantajını bir yana bırakalım. Yayımlanan verilere göre, Apple’ın hanesi de kötü senaryolarla dolu olduğu gibi yine de App Store üzerinde uygulamalar daha sıkı kontrolden geçiyor.

Geçen yılki rakamlar ise Google Play Store’un bu noktada sınıfta kaldığını gösteriyor. 25 binden fazla kötü amaçlı yazılım yüklenen Google uygulama mağazası için birçok eleştiri geliyor. Uygulamaları Apple kadar denetlemeyen şirketin, güvenlik açıkları ile karşılaştığı görülüyor.

Elbette tercih yine size kalmış, zira Android cihazlar da iOS cihazlar da farklı avantajlar sunuyor. Aldığınız markaya ve modele göre değişen özellikler size inanılmaz şeyler sunabiliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Güvenlik savaşları: Android vs iOS”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft ikisindende daha guvenliydi fakat oda yok artık. Insanlar Windows un kıymetini bilemediler.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Her halükarda senden istedikleri bilgiyi alıyorlar ve satıyorlar

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam akıllı teleon çıkmıyormu sıkıldım ortalıkta zamzonk epıl haway görmekten Nokialar neden gelmiyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung knox özellikli telefon al kafan rahat olsun hiç güvenlik güncellemesi almasa bile knox yeter

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Knox tam olarak ne oluyor ki

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Google aç samsung knox yaz enter

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Hadi kavga başlasın. Çoluk çocuk dövüşün

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Cihaz olarak Android telefonlar işletim sistemi malesef ios

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ikisi de amerikan malı ve güvensiz onlara güvenli.

" Güvenlik savaşları: Android vs iOS konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güvenlik savaşları: Android vs iOS ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenlik savaşları: Android vs iOS ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!