Okunma

Dünya HDD’den uzaklaşıyor, satışlar dibe gidiyor


07 Mayıs 2019 Salı 09:54
Dünya HDD’den uzaklaşıyor, satışlar dibe gidiyor

Dünya fiziksel depolamadan uzaklaştıkça, harddisk üreticilerinin satışları da aşağıya doğru gidiyor. Ortaya çıkan hard disk satışları bunun en somut göstergesi. Nidec tarafından yayınlanan raporlara satışlar düşmeye devam edecek.

Hard disk satışları 2020’de daha da kötü olacak

Nidec uzun yıllardır HDD’ler için mil motorları tedarik ediyor. Bu yüzden pazar ile ilgili yakından bilgi sahibi. Paylaşılan verilere göre bu yıl satışların yüzde 50 oranında düşeceği öngörülüyor. Yıl 2020’yi gösterdiğinde bu oran daha da artacak.

Hard disk satışları 2010 – 2018 yılları arasında 650 milyondan 375 milyona düştü. Bu yüzde 43’ten düşüş anlamına geliyor. 2020 yılında ise satışların 290 milyon seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Söz konusu verilerin tüm HDD piyasası için olduğunu söylemek gerekiyor. PC ve notebook tarafındaki hard disk satışlarına özel olarak bakmak gerekirse, o tarafta da önemli bir düşüş var. Geçen yıl satışlar 389 milyon adetten 124 milyona geriledi. Bu yıl 65 milyon adede doğru bir düşüş, 2020 yılında ise 46 milyon adetlik bir satış bekleniyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Dünya HDD’den uzaklaşıyor, satışlar dibe gidiyor”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SSD kullanacaksın, yedek almayı ihmal etmeyeceksin

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hard diske ihtiyaç sonsuza kadar asla bitmez bitemez. Herkes birseyleri bir yerde saklamak depolamak arşivlemek zorunda. Ben asla ve asla bulut depo kullanmam mesela. Kullananlar çok fazla. Eee o bulut depolarda biryerlerde o verileri bir hard diske yazıyor…

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SSD yüzünden oluyor, satış azaldığı için değil.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Harddiskler az satıldıkça fiyatı düşen ürünler değiller malesef. Az satılırsa, fabrikalar farklı donanım üretmek için dönüştürülür. Arz da azalır. Talep azlığından dolayı arge az harcanır. Gelişim hızı düşer.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  500 gblık bi harddisk bile 400 500 liradan aşağı değil düşer tabi

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fiyatlar düşsün..

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ssd ve ve yüksek kapasiteli flash bellekler birçok insanın ihtiyacını görüyor. Sadece ticari işletmelerin kısmen kullanmak zorunda olduğu bir ortamda satışların düşmesi gayet normal.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bulutlar kullanılıyor genelde..

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Artik ssdler var kimse buna bakmaz tabii

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Maalesef SSD diskler güvenilir değil. Ömrünü doldurup doldurmadigini anlayamiyorsun. Bir bakmissin butun verilerin kaybolmuş. Diger HDD perde ise arizalandigi belli oluyor.
   Bununla ilgili internette araştırma yapmanizi öneririm.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şakşukaa şakşukaaa şakadaşuka

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence hala fizikî depolama mühim.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SSD daha iyi değil mi idi?

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SSD varken?

 14. Anonim dedi ki:

  SSD CANDIR

" Dünya HDD’den uzaklaşıyor, satışlar dibe gidiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya HDD’den uzaklaşıyor, satışlar dibe gidiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya HDD’den uzaklaşıyor, satışlar dibe gidiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "