Okunma

Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı


08 Haziran 2016 Çarşamba 11:00
Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı

Ulusal Bilim Vakfı (NSF)nin bir süredir sürekli uçabilen özerk robot yapımı konusunda çalışmalarını sürdürdüğü biliniyordu.

Ulusal Bilim Vakfı (NSF) bu amaç doğrultusunda Harvard University ile birlikte ortak bir robot yapımı projesi gerçekleştirmişti.

Ulusal Bilim Vakfı ve Harvard tarafından yürütülen ortak çalışma sonrasında ortaya çıkan robot ise yüzme ve uçma kabiliyetlerine aynı anda sahip olması ile öne çıkıyordu.

Harvard University, şimdiki süreçte ise yüzme, uçma kabiliyetlerini aynı anda taşıyan robotun algoritmasına bir özellik daha ekleme yoluna gitti.

Harvard’ın geliştirdiği RoboBee adlı robot, artık yüzme, uçmanın yanı sıra duvarda yürüyebiliyor.

Robert Wood önderliğindeki Harvard Bilim insanları, yer aldığı her yüzeye yapışabilmesi için elektrostatik yamalara sahip robotu ürettiler.

16-06/08/robobee-harvard.jpg

84 miligramlık elektrostatik yamalara sahip robot, duvarda kalarak mevcut tükettiği enerjiden 1000 kat daha az enerji harcıyor.

Cnet’de yer alan habere göre böylece, sahip olduğu pil ömrünü uzatan robot, uçma ya da yüzme aktivitelerini gerçekleştirdiği esnada daha fazla güce sahip oluyor.

Ulusal Bilim Vakfı’nın söz konusu robotlara yapay zeka takviyesi yapması ihtimalinde insan müdahalesi olmaksızın, yüzme, uçma ve duvarda yürüyebilme özelliklerine sahip olacak robotun, robotik teknolojilerde bir çığır açabilecek nitelikte olacağı ifade ediliyor.

Pek çok kullanım alanında faaliyet gösterebileceği belirtilen robotun, ileri ki süreçte savunma sanayisinde de yer alabileceği dile getiriliyor.

:: Harvard-Ulusal Bilim Vakfı ortaklığında ortaya çıkan yüzen, uçabilen, duvarda yürüyebilen robot hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence askerı alanda denensın helikoptere gerek yok . .admin adamsin wala

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bizde akıllı erik yaptık

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz içerikleri videosuz atmayın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  haha bizimkiler daha yok efendim saçıma jöle sürsem caizmi diye sorsunlar

" Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Harvard Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "