Okunma

Hashtag 12 yaşında!


23 Ağustos 2019 Cuma 11:30
Hashtag 12 yaşında!

Her gün milyonlarca insan tarafından Twitter ve Instagram dahil bütün sosyal medya platformlarında sıklıkla kullanılan hashtag, bugün itibarıyla 12 yaşını doldurdu. İlk olarak Twitter’da kullanıcılarla buluşan hashtag’in ilk kullanılmasından bu yana 12 yıl geçti. Peki, hashtag ne işe yarar? Hashtag nasıl ortaya çıktı?

12 yıl önce 23 Ağustos’ta doğuşundan bu yana, hashtag’ler önemli ve eğlenceli konuşmaları ve bu konuşmalar sonucunda ortaya çıkan toplulukların birbiriyle bağlantı kurmalarını sağlıyor. Bu özellikle Twitter’da birçok insanı bir araya getirmeyi başarıyor.

Hashtag nasıl ortaya çıktı?

12 yıl önce ABD’nin Kaliforniya eyaleti San Diego kentinde büyük bir yangın ortaya çıktı ve bu yangın, birçok insanın evinden çıkamamasına sebebiyet verdi. Yaklaşık 100 bin hektarlık arazinin ve ormanın kül olduğu yangında 10 kişi vefat etti.

Ardından yerel muhabirler ve halk, Twitter üzerinden #sandiegofire etiketi ile tüm gelişmeleri paylaştılar. Bu paylaşımlar üzerine insanlar etiketlerin oldukça kullanışlı olduğunu anladılar ve sıklıkla kullanmaya başladılar.

Stowe Boyd isimli bir blogger’ın kullanılan bu etiketleme sistemine hashtag ismini vermesi ile bu resmi bir isme kavuştu. Ardından Twitter, 2009 yılında hashtag kavramı ile birlikte “gündem” kısmında popüler etiketleri ve konuları listelemeye başladı.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve videolarıyla ShiftDelete.Net’te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hashtag 12 yaşında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hashtag 12 yaşında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hashtag 12 yaşında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "