Okunma

Tek Hareketle 150 TL Tasarruf Edin


27 Aralık 2010 Pazartesi 16:00
Tek Hareketle 150 TL Tasarruf Edin

Geçen haftalarda AMD yeni nesil üst seviye ekran kartları olan Radeon HD 6970 ve HD 6950 modellerini piyasaya sürmüştü. (AMD Radeon HD 6970 Test)

Bu kartlarda Cayman kod adlı yeni bir grafik işlemci kullanılıyor. Cayman işlemcilerinde, daha önceki AMD grafik işlemcilerinden farklı olarak VLIW4 adlı yeni bir yapı kullanılıyor.

HD 6950’yi HD 6970’ye çevirebilmek mümkün

Aynı Grafik İşlemci

HD 6970 ile HD 6950′de aslen aynı grafik işlemci bulunuyor. Cayman GPU’sunun bazı özellikleri kapatılarak HD 6950’lerde kullanılıyor. Tüm özellikleri açık olan modeller ise HD 6970′te yer alıyor.

Özellikleri kapatmanın iki yolu var. Bunlardan ilki fiziksel olarak yapılan işlem ve bunu geri çevirmek mümkün değil. İkinci yöntem ise ekran kartının BIOS’u üzerinden yapılan ki, bu bir şekilde eski haline getirilebiliyor.

Yapılacak ufak bir işlemle HD 6950’nin shader sayısını ve frekanslarını artırabilirsiniz

AMD’nin piyasaya sürdüğü HD 6950 modellerinin shader’ları, hangi markadan olursa olsun, BIOS yöntemi ile kapatılmış durumda. Bunları açıp, kartı bir HD 6970 haline getirebilmek ise mümkün.

Kartımızın Modelini Yükseltiyoruz

Bunu yapmanın yolu ise HD 6950′yi, HD 6970 BIOS’uyla açmaktan geçiyor. Bunun için ilk olarak ATI Winflash’i indirip kurmanız gerekiyor. (ATI Winflash’ı İndirmek İçin Tıklayın) Bu uygulamayı kurduktan sonra HD 6970 BIOS’unu indirin. (HD 6970 BIOS İndirmek İçin Tıklayın)

Kartın üzerinde bulunan BIOS tuşunun “1” konumunda olmasına dikkat edin. Winflash’i çalıştırıp mevcut BIOS’unuzu kaydedin. Böylece bir hata yaşandığında kartı kurtarmak mümkün olur.

Kartın üzerindeki BIOS tuşunun “1” konumunda olmasına dikkat edin

ATI Winflash

Bundan sonra Winflash üzerinden HD 6970 BIOS’unu çalıştırın. Sistem yeniden başladığında GPU-Z ve benzeri programlar üzerinden, kartın kapalı shader sayısının arttığını göreceksiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra kart düzgün çalışmıyorsa, BIOS düğmesini “2” konumuna getirip açabilirsiniz. Bundan sonra eski BIOS’unuzu aktif hale getirip kullanabilirsiniz.

Load Image tuşundan, indirdiğiniz BIOS’u seçip Program’a basın

150 TL Tasarruf

Tüm bunları yaptıktan sonra, kartın frekanslarını da HD 6970 ile aynı olacak şekilde overclock yaparsanız, performans aynı seviyeye geliyor. Overclock yapmasanız bile performans HD 6970′e çok yakın oluyor.

Böylece bu işlemlerin sonucunda yaklaşık 150 TL’lik bir kar edebilirsiniz. Yaptığımız işlemden sonra elde ettiğimiz test sonuçlarını ilerleyen sayfalarda görebilirsiniz.

{GRAPH::939}

{GRAPH::940}

{GRAPH::941}

{GRAPH::942}

:: HD 6950 alıp bu yöntemi kullanmayı düşünür müsünüz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tek Hareketle 150 TL Tasarruf Edin”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu sonuçlarsa iyi ancak ; tükettikleri elektrik güçleri tarafına bakmak ***** bir karta overclock yapmışcasına yazılımsal işlem yapı***** ağır bir arabaya 1.6 motor takmak gibi birş***** yakar zannıyla küçük motor takıp kasa ağırlığından arabayı zorlayıp daha da beter sarfiyata vermek gibi.

" Tek Hareketle 150 TL Tasarruf Edin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tek Hareketle 150 TL Tasarruf Edin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tek Hareketle 150 TL Tasarruf Edin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "