Okunma

HDMI Girişi Değişiyor


16 Mayıs 2009 Cumartesi 18:55
HDMI Girişi Değişiyor

HDMI, büyük ev elektroniği cihazlarında standardını oturtturmuş. Birçok cihaz bu arabirimi destekliyor. Fakat dijital kamera, cep telefonu ve GPS cihazları bu teknolojiden yoksun. Daha doğrusu bu teknolojiyi kullanıyorlar. Fakat bu teknoloji, hiç bir şekilde verimli olamıyor.

Bildiğimiz HDMI bağlantısı esasında Typ A olarak adlandırılıyor. Küçük cihazlarda Typ A bağlantısı kullanılamıyor. Bu bağlantı küçük cihazlara fazla büyük geliyor. Bu yüzden Typ C adlı bir standart geliştirildi. Typ C, Typ A’dan çok daha küçük bir bağlantı türü. Fakat bu bağlantı türü günümüzde bu büyük kalıyor. Bu yüzden çok daha ufak olan HDMI Typ D bağlantı türü geliştirildi.

 

Typ D hala denem aşamasında. 2009’un ikinci yarısında piyasada olması bekleniyor.

 
Typ D, Typ A’nın yarı büyüklüğüne sahip. Bu mini bağlantı türünün yüksekliği sadece 2.8 mm. 6.4 mm’lik bir genişliğe sahip olan bu bağlantı türü Micro USB’den bile daha küçük olması ile ilgi çekiyor. Tabi burada bağlantının küçük olması çok da önemli değil. Geliştirilen bu bağlantı türü diğer bağlantı türleri ile uyumlu olması çok önemli.

Typ D büyük abisi gibi 19 adet veri bağlantısına sahip. Bunun anlamı. Bu bağlantı türünün  Typ A ile uyumlu olması. 

 

Bu yeni bağlantı türü Micro USB’den bile daha küçük.

 

:: HDMI bağlantısını kullanıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" HDMI Girişi Değişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HDMI Girişi Değişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HDMI Girişi Değişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "