Okunma

Hedy Lamarr Doodle Oldu


08 Kasım 2015 Pazar 22:15
Hedy Lamarr Doodle Oldu

Sinema tarihine damgasını vurmuş olan Hedy Lamarr, Google Doodle‘ın bugünkü konuğu oldu. Peki, Hedy Lamarr kimdir?

Hedy Lamarr Kimdir?

9 Kasım 1914 doğumlu olan Hedy Lamarr, 1933 yılında Çek yapımı Ecstasy isminde rol almıştı. Sinema tarihinin ilk çıplak kadını unvanına sahip olan Hedy Lamarr, ilk sevişme sahnesinde yer almasına rağmen beyaz perdeye aktrisin sadece yüzü lanse edilmişti. Bu sahnenin ayrıca sinema tarihindeki ilk kadın orgazmı olduğu da düşünülmektedir.

Hedy Lamarr, bu filmin ardından Adolf Hitler‘in silah tüccarı olan Friedrich Mandl ile evlenmiştir. F.Mandl, Hedy Lamarr‘ın sinema filmlerinde oynamasını engellemiş daha sonra Hedy Lamarr bilime yönelmiştir. Hedy Lamarr ayrıca; GSM, GPS ve Wi-Fi teknolojilerinin mucitleri arasında yer alıyor.

Hedy Lamarr, beyaz perde aşkına yenik düşer ve F.Mandl’a uyku ilacı vererek evinden kaçar ve Hollywood‘un yolunu tutar. 2000 yılında hayata gözlerine yuman Hedy Lamarr, 20’nin üzerinde filmde rol almıştır.

15-11/09/hedy-lamarr-kimdir-1447021733.jpg

:: Hedy Lamarr filmlerini izlediniz mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Hedy Lamarr Doodle Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İçerik gereksiz diyenlere katılmı***** gibi önemli teknolojileri bulan kişinin kim olduğunu vede onun dışındada ilginç bir hayatını olduğunu öğrenmiş olduk.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aman Cok önemli ….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne gereksizi genel kültür bu? Bilmenin sana faydası var.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşım gereksiz içerikse okuma yorum yapma ala ala. Zorla mı okutuyorlar? Bence gayet yararlı. Doodle'ları açıklıyorlar. Çok güzel.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Dostum kadın sadece ilk soyunan kadin degil sinemada tam bir bilim kadınıydı şu an kullanilan wifi için bile bu kadına teşekkür etmeliyiz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  teknoloji sitesi olarak Hedy Lamarr'in sadece sinemaci olarak tanitiyorsunuz ama wifi mucidi oldugunu bilmiyorsunuz veya atlamissiniz. wifi mucidi oldugunuda belirtirseniz haberinizde iyi olur.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Aman ne önemli bir konu! Google'ın yayınladığı her doodle haber yapılmazsa çok iyi olur. Haber veya herhangi öneme sahip olmayan gereksiz içerik.

" Hedy Lamarr Doodle Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hedy Lamarr Doodle Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hedy Lamarr Doodle Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "