Her Çocuğa Bir Tablet


09 Haziran 2010 Çarşamba 11:30
Her Çocuğa Bir Tablet

“Her Çocuğa Bir Dizüstü” sloganıyla yola çıkan OLPC (One Laptop per Child) adlı hayırsever kuruluş, dizüstü bilgisayarlarda 100$ fiyat hedefine hiç ulaşamadı ancak şimdiki hedefleri 75$’lık tabletler. Tablet bilgisayarların, enerji tüketiminin alt seviyelerde olması ve esnek LCD ekranıyla öncü olması bekleniyor.

OLPC teknoloji şefi Ed McNierney, “Tablet bilgisayar dizüstünden daha basit yapıda böylece ucuza mal edilmesi daha kolay” dedi. Ancak bu temel avantajın yanında önemli olan, diğer üretici firmalar tarafından da sahip çıkılan ve geliştirilen çok düşük maliyetli temel modeller oluşturmak.

Proje, işlemci teknolojisinde ticari partnerleri olan Marvell ile başlıyor. Marvell, güç tüketimi 1 vattan daha düşük olan ürünlere sahip. OLPC’nin amiral gemisi olan XO’nun tüketimi ise 5 vat. Marvell halihazırda A.B.D’deki okullar için tablet platformu tasarlıyor.

Yeni Ekran Teknolojisi

OLPC, tablette yeni bir ekran teknolojisi kullanmak istiyor. Mevcut LCD teknolojisinde pikseller hem iç mekan kullanımları için arka ışığı geçiriyor hem de dış ortam kullanımları için gelen ortam ışığını yansıtıyor. OLPC tablete sert plastik tabakayla kaplanmış cam katman yerleştirerek etkin bir görünüm ve hafif eğilebilirlik sağlayarak ekran konusunda bir adım ileriye gitmek istiyor.

OLPC, hedeflerinin yeni cihaz XO-3’ün prototipini 2012 Las Vegas tüketici elektroniği fuarına yetiştirmek olduğunu söylüyor.

Firma, projenin başarılı olması için her şeyi tek başlarına yapmaktan kaçınmalarının gerektiğini vurguluyor. Çünkü dizüstü projesinde, kurucu Nicholas Negroponte’nin yüzmilyonlar hedefinin çok uzağında olarak sadece 2,5 milyon adet dizüstü üretilebildi. Bu da ürünün 180$’da kalmasına sebep oldu.

McNierney başka bir ifadesi “Maliyetleri istediğimiz düzeye çekecek kadar hacme sahip değiliz. XO müthiş bir ekrana sahip ve biz gezegende bunu piyasaya sürecek tek insanlarız. Marvell ile çalışarak üretime hazır bir referans model seti oluşturmayı umuyoruz. Maliyetleri düşürebilmek için üretim bandına daha çok sayıda ürün sürmeliyiz” şeklinde oldu.

Dil Desteği

Tablet bilgisayar bazı pratik avantajlara sahip. Klavye iPhone veya iPad’de olduğu gibi dokunmatik ekran üzerinde sunuluyor. Böylece çocukların kırabileceği herhangi bir klavye yok. Klavyeyle ilgili bir başka husus ise dil desteği. Böyle bir organizasyonun dünyanın her köşesindeki çocuklara ulaşabilmesi için farklı dillere ve alfabelere destek vermesi gerekiyor. Mevcut XO 17 farklı klavye ile üretildi ancak sadece Hindistan’da 33 farklı dil kullanılıyor. Bu yönden de tabletin dokunmatik klavyesi avantajlı olacaktır.

Bununla birlikte dokunmatik ekran kontrolü çocukların yazma, çizme ve diğer yaratıcı faaliyetlerinde çok kolaylık sağlayacaktır. Bu da kuruluşun eğitimle ilgili misyonunu destekleyecektir. Mevcut XO ürününe kıyasla tablet bilgisayar, en önemli form faktörü olacak gibi gözüküyor.

:: Tablet PC’ler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Mehmet Ali Dağlı
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Her Çocuğa Bir Tablet konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her Çocuğa Bir Tablet ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her Çocuğa Bir Tablet ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!