Her Yönüyle İnternet


29 Haziran 2011 Çarşamba 07:00
Her Yönüyle İnternet

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve birbirine bağlayan elektronik iletişim ağı anlamına gelir. Binlerce ticari, devlet ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla ortaya çıkar.

Bilgisayarlar veya akıllı telefonlar arasında veri aktarımı çeşitli protokollere göre gerçekleşir.

 

İnternet sayesinde pek çok şey mümkündür: Oyun oynamak, görüntülü veya sesli veya hem görüntülü, hem sesli iletişim kurmak, neredeyse sınırsız bilgiye ulaşmak bunlardan bazılarıdır.

İnternetin Doğumu

İnternetin kökeni, özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanır. 1960 yılındaki ilk araştırmalar başlamıştır.

 

1980’lerde akıtılan milyarlarca dolar sayesinde temeli oluşmuştur. 1990’larda uluslararası ağın yaygınlaşması vasıtasıyla internet, hayatımıza girmiştir.

Arpanet

Akıtılan milyarların nedenlerinden bahsedelim: 1960’larda Advanced Research Projects Agency (ARPA), A.B.D savunda sistemi için Advanced Research Projects Agency Network’e finans sağlamaya başladı.

1960’lardaki uygulamalarla 1969’da internet gelişmiştir. ARPANET, böylece internete dönüşmüştür.

 

Kullanım

Kişisel bilgisayarlar ile İnternet’e bağlanabilmek için sıklıkla telefon hattına ihtiyacı vardır. Ancak günümüzde bu ihtiyaç otadan kalkmış gibidir. Uydu, fiber optik kablo ve Wi-Fi sayesinde de internete kolayca bağlanılabilir.

 

İnternetteki her site bir adres numarasına sahiptir. Bu da 4 kanaldan oluşan ve her kanalın 0 ile 255 arası değeri olan bir koddur. Yani sayfa açma kaynaklarının tükenmesi söz konusu değildir.

Kullanıcı bu sayısal değerleri aklında tutamaz ve bunlar sözel kodlarla çağrılır. Adresleri web sayfasına eş değer tutan DNS sunucuları mevcuttur.

TCP-IP

İnternetin ulaşımını bu kadar kolay kılan şeyse TCP/IP dosya iletişim protokolüdür. Tabirin tam ismi Transmission Control Protocol/Internet Protocol’dur ve bu da Aktarım Denetim Kontrolü anlamına gelir.

 

TCP/IP, bilgisayar dilini çevirip iletişim kurmayı sağlayan bir yapıdır. İşletim sistemine ihtiyaç duymaz. Böylece sırada telefonlar bile basitçe internete bağlanabilir.

Tehditler

İnternet pek çok konuda kullanıcıları bilgilendiren eşsiz bir veri kaynağıdır. Milyonlarca ansiklopediye denk bilgi sunar ama bir o kadar da zararlı olabilir.

 

Çocuk pornosu, yetkililerin çok ağır cezalar vermesine rağmen yükselen bir sorundur. Aynı zamanda virüs, truva atı, worm, keylogger gibi zararlılar, internetteki kötü niyetli kişilerce geliştirilmiştir.

Bunlar sayesinde kişisel bilgileriniz çalınabilir, mahremiyetiniz mahvolabilir ve kredi kartı hırsızlıkları ile karşılaşabilirsiniz.

Müthiş Gelişim

Tüm teknolojiler arasında en hızlı yaygınlaşan şey internet. Televizyonların, radyoların, telefonların gelişmesi onlarca yıl almıştır ama internet, birkaç yıl içinde dünyayı fethetti. Artık içinde internet olmayan bir ev, çok nadir durumlar haricinde yok.

 

:: İnternet hayatınıza neler kattı?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Her Yönüyle İnternet”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternet hayatıma anlam kattı diyebilirim

  İşim de internette hayatım da internette.Bence yakında(10-20yıl) TV,Gazete gibi medya tamamen internet üzerinde olacak. Hatta biraz daha ciddiye alınsa tüm evraklar bilgisayara aktarılıp internet üzerinden erişilecek.

" Her Yönüyle İnternet konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her Yönüyle İnternet ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her Yönüyle İnternet ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
 2. 2 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
 3. 3 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
 4. 4 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
 5. 5 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)
 6. 6 MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı! MediaMarkt dev televizyon indirimlerini başlattı!
 7. 7 Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci! Performans canavarı en güçlü 11 mobil işlemci!
 8. 8 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 9. 9 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 10. 10 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?