Okunma

‘Hibrit Bir Medya Doğuyor’


14 Ekim 2011 Cuma 11:18
‘Hibrit Bir Medya Doğuyor’

Konferans kapsamında konuşma yapan Huffington, eski ve yeni medya karşılaştırmasının gereksiz olduğunu, artık her iki medyayı birleştiren hibrit bir medyadan söz edilebileceğini ifade etti.

Huffington, eski medyadaki tüm değerlerin yeni medyaya taşındığını ve böylelikle hibrit medyanın şekillenmekte olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Gazeteler eskiden bir haber yaptığında noktayı koymuş olurdu. Şimdiyse bir haber yaptığınızda diyaloğu başlatmış, kullanıcıyı davet etmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

Şeffaflık ve güvenin altını çizdi
Son yıllarda internetin artık olgunluğa eriştiğini belirten Huffington, ‘bizim gibi yayıncıların temel görevi şeffaflık ve güven sağlamaktır’ dedi.Güvenilir olmanın internet siteleri için çok önemli argüman olduğunu sözlerine ekleyen Huffington, bunun için çalıştıklarının altını çizdi.

Devletler artık daha zor kandırıyor

Eskiden kitleleleri kandırmanın kolay olduğunu belirten Huffington, internetle birlikte artık şartların değiştini ifade etti. Wikileaks gibi örnekler sayesinde devletlerin söyledikleri şeylerle yaptıkları şeyler arasında ne kadar fark olduğunun ortaya çıktığını belirten Huffington, “elbette devletlerin sırları olmalı, herşeyin ortada konuşulmasını istemiyoruz. Ama devletler vatandaşları yanlış bilgilendirmemeli. Bunun en güzel örneği Afganistan oldu. Obama bize ‘herşey iyi gidiyor’ dedi. Ama Wikileaks belgeleri bunun tam tersi olduğunu gösterdi.”


Twitter devrimi yapmadı, sadece hızlandırdı


Arap Baharı konusuna da değinen Huffington, “Twitter tek başına bir devrim yaratmaz, sosyal bir dönüşüm sağlamaz ancak devrimi hızlandırır” dedi.

Öykü anlatmak öne çıkıyor

Son dönemde öyküsü olan haberler üretmeye çalıştıklarını belirten Huffington, bu tarz yazılar yazan editörler adıklarını söyledi. Huffington sözlerine şöyle devam etti: “Öykü anlatma becerisi, rakamları alt alta sıralamaktan çok daha önemli.”

Huffington Post Türkiye olabilir

Konferans sırasında iki kez ‘Huffington Post Türkiye‘yi açabiliriz’ diyen Arianna Huffington, detaylı bilgi vermese de  bu konuda bazı fikirlerinin olduğunun sinyallerini de vermiş oldu.

:: İnternet hayatımızı nasıl etkiledi?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ‘Hibrit Bir Medya Doğuyor’ konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘Hibrit Bir Medya Doğuyor’ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘Hibrit Bir Medya Doğuyor’ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "